Tytuł: Niemożliwości

O autorze: Siristru (Michał Dłużak)

Wersja pdf:

view source

print

Wersja scribd:

AN.01.268 … AN.01.295

Aṭṭhāna Pāḷi

Zbiór "Niemożliwości"

Tłumaczenie: Siristru

alternatywne tłumaczenie:


Pathama Vagga

268. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie myślała, że wszystkie ograniczenia są trwałe. Możliwym jest by zwykła osoba myślała, że wszystkie ograniczenia są trwałe.

269. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie myślała, że wszystkie ograniczenia są przyjemne. Możliwym jest by zwykła osoba myślała, że wszystkie ograniczenia są przyjemne.

270. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie myślała, że wszystkie myśli sa jej własnością. Możliwym jest by zwykła osoba myślała, że wszystkie myśli są jej własnością.

271. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie odebrała życie swej matce. Możliwym jest by zwykła osoba odebrała życie swej matce.

272. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie odebrała życie swemu ojcu. Możliwym jest by zwykła osoba odebrała życie swemu ojcu.

273. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie odebrała życie arahantowi. Możliwym jest by zwykła osoba odebrała zycie arahantowi.

274. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie utoczyła krwi osobie ze skalanym umyłem. Możliwym jest by zwykła osoba utoczyła krwi osobie ze skalanym umysłem.

275. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie spowodowała schizmę w Zgromadzeniu. Możliwym jest by zwykła osoba spowodowała schizmę w Zgromadzeniu.

276. O mnisi, nie możliwym jest by osoba o prawym poglądzie poszła do innego nauczyciela. Możliwym jest by zwykła osoba poszła do innego nauczyciela.

277. O mnisi, nie możliwym jest by w jednym świecie narodziło sie dwóch w pełni oświeconych w jednym czasie. Możliwym jest by w jednym świecie narodził się jeden w pełni oświecony w jednym czasie.

Dutiya Vagga

278. O mnisi, nie możliwym jest by w jednym świecie narodziło sie dwóch uniwersalnych monarchów w jednym czasie. Możliwym jest by w jednym świecie narodził się jeden uniwersalny monarcha w jednym czasie.

279. O mnisi, nie możliwym jest by kobieta była szlachetnym, w pełni oświeconym, wszechwiedzącym. Możliwym jest by mężczyzna był szlachetnym, w pełni oświeconym, wszechwiedzącym.

280. O mnisi, nie możliwym jest by kobieta była uniwersalnym monarchą. Możliwym jest by mężczyzna był uniwersalnym monarchą.

281. O mnisi, nie możliwym jest by kobieta była królem bogów. Możliwym jest by mężczyzna był królem bogów.

282. O mnisi, nie możliwym jest by kobieta była królem Śmierci (Marą). Możliwym jest by mężczyzna był królem Śmierci (Marą)

283. O mnisi, nie możliwym jest by kobieta była najwyższym bóstwem (Brahmą). Możliwym jest by mężczyzna był najwyzszym bóstwem (Brahmą)

284. O mnisi, nie możliwym jest by osoba nieprawa cieleśnie osiągnęła z tego powodu przyjemne rezultaty. Możliwym jest by osoba nieprawa cieleśnie osiągnęła z tego powodu nieprzyjemne rezultaty.

285. O mnisi, nie możliwym jest by osoba nieprawa w słowach osiągnęła z tego powodu przyjemne rezultaty. Możliwym jest by osoba nieprawa w słowach osiągnęła z tego powodu nieprzyjemne rezultaty.

286. O mnisi, nie możliwym jest by osoba nieprawa w myślach osiągnęła z tego powodu przyjemne rezultaty. Możliwym jest by osoba nieprawa w myślach osiągnęła z tego powodu nieprzyjemne rezultaty.

Tatiya Vagga

287. O mnisi, nie możliwym jest by osoba rozwijająca prawe cielesne prowadzenie się osiągnęła z tego powodu nieprzyjemne rezultaty. Możliwym jest by osoba rozwijająca prawe cielesne prowadzenie się osiągnęła z tego powodu przyjemne rezultaty.

288. O mnisi, nie możliwym jest by osoba rozwijająca prawe słowo osiągnęła z tego powodu nieprzyjemne rezultaty. Możliwym jest by osoba rozwijająca prawe słowo osiągnęła z tego powodu przyjemne rezultaty.

289. O mnisi, nie możliwym jest by osoba rozwijająca prawe myśli osiągnęła z tego powodu nieprzyjemne rezultaty. Możliwym jest by osoba rozwijająca prawe myśli osiągnęła z tego powodu przyjemne rezultaty.

290. O mnisi, nie możliwym jest by osoba nieprawa cieleśnie, po śmierci odrodziła się w dobrym miejscu przeznaczenia w niebiosach. Możliwym jest by osoba nieprawa cieleśnie, po śmierci odrodziła się w złym miejscu przeznaczenia w piekłach.

291. O mnisi, nie możliwym jest by osoba nieprawa w słowie, po śmierci odrodziła się w dobrym miejscu przeznaczenia w niebiosach. Możliwym jest by osoba nieprawa w słowach, po śmierci odrodziła się w złym miejscu przeznaczenia w piekłach.

292. O mnisi, nie możliwym jest by osoba nieprawa w myślach, po śmierci odrodziła się w dobrym miejscu przeznaczenia w niebiosach. Możliwym jest by osoba nieprawa w myślach, po śmierci odrodziła się w złym miejscu przeznaczenia w piekłach.

293. O mnisi, nie możliwym jest by osoba rozwijająca prawe cielesne prowadzenie, po śmierci odrodziła się w złym miejscu przeznaczenia w piekłach. Możliwym jest by osoba rozwijająca prawe cielesne prowadzenie się, po śmierci odrodziła się w dobrym miejscu przeznaczenia w niebiosach.

294. O mnisi, nie możliwym jest by osoba rozwijająca prawe słowo, po śmierci odrodziła się w złym miejscu przeznaczenia w piekłach. Możliwym jest by osoba rozwijająca prawe słowo, po śmierci odrodziła się w dobrym miejscu przeznaczenia w niebiosach.

295. O mnisi, nie możliwym jest by osoba rozwijająca prawe myśli, po śmierci odrodziła się w złym miejscu przeznaczenia w piekłach. Możliwym jest by osoba rozwijająca prawe myśli, po śmierci odrodziła się w dobrym miejscu przeznaczenia w niebiosach.

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://www.tipitaka.org/romn/cscd/s0401m.mul0.xml

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: Siristru (Michał Dłużak)