Tytuł: Zbiór "Gniew"

O autorze: Siristru (Michał Dłużak)

Wersja pdf:

view source

print

Wersja scribd:

AN.02.181 … AN.02.190

Kodha Peyyālaṃ

Zbiór "Gniew"

Tłumaczenie: Siristru

alternatywne tłumaczenie:


181. O mnisi, istnieją dwie rzeczy. Jakie dwie? Gniew i zawiść, …skrytość i złe uczucia, …zazdrość i egoizm, …fałszywy wygląd i przebiegła działalność, …brak wstydu i wyrzutów sumienia.

182. O mnisi, istnieją dwie rzeczy. Jakie dwie? Brak gniewu i zawiści, …brak skrytości i złych uczuć, …brak zazdrości i egoizmu, …brak fałszywego wyglądu i przebiegłej działalności, …zdolność zawstydzenia się i posiadanie wyrzutów sumienia.

183. O mnisi, przebywając z tymi dwoma rzeczami mnich żyje w nieprzyjemnym. Jakimi dwoma? Gniew i zawiść, …skrytość i złe uczucia, …zazdrość i egoizm, …fałszywy wygląd i przebiegła działalność, …brak wstydu i wyrzutów sumienia.

184. O mnisi, przebywając z tymi dwoma rzeczami mnich żyje w przyjemnym. Jakimi dwoma? Brak gniewu i zawiści, …brak skrytości i złych uczuć, …brak zazdrości i egoizmu, …brak fałszywego wyglądu i przebiegłej działalności, …zdolność zawstydzenia się i posiadanie wyrzutów sumienia.

185. O mnisi, te dwie rzeczy prowadzą do uszczuplenia treningu mnicha. Jakie dwie? Gniew i zawiść, …skrytość i złe uczucia, …zazdrość i egoizm, …fałszywy wygląd i przebiegła działalność, …brak wstydu i wyrzutów sumienia.

186. O mnisi, te dwie rzeczy prowadzą do nie uszczuplenia treningu mnicha. Jakie dwie? Przebywanie bez gniewu i zawiści, …bez skrytości i złych uczuć, …bez zazdrości i egoizmu, …bez fałszywego wyglądu i przebiegłej działalności, …ze zdolnością zawstydzenia się i posiadania wyrzutów sumienia.

187. O mnisi, obarczony tymi dwoma rzeczami mnich odradza się po śmierci w piekłach. Jakimi dwoma? Przebywanie z gniewem i zawiścią, …ze skrytością i złymi uczuciami, …z zazdrością i egoizmem, …z fałszywym wyglądem i przebiegłą działalnością, …bez zdolności zawstydzenia się i posiadania wyrzutów sumienia.

188. O mnisi, obdarzony tymi dwoma rzeczami mnich odradza się po śmierci w niebiosach. Jakimi dwoma? Przebywanie bez gniewu i zawiści, …bez skrytości i złych uczuć, …bez zazdrości i egoizmu, …bez fałszywego wyglądu i przebiegłej działalności, …ze zdolnością zawstydzenia się i posiadania wyrzutów sumienia.

189. O mnisi, pewna osoba obarczona tymi dwoma rzeczami odradza się po śmierci w złych miejscach przeznaczenia, w piekłach. Jakimi dwoma? Przebywanie z gniewem i zawiścią, …ze skrytością i złymi uczuciami, …z zazdrością i egoizmem, …z fałszywym wyglądem i przebiegłą działalnością, …bez zdolności zawstydzenia się i posiadania wyrzutów sumienia.

190. O mnisi, pewna osoba obdarzona tymi dwoma rzeczami odradza się po śmierci w dobrych miejscach przeznaczenia, w niebiosach. Jakimi dwoma? Przebywanie bez gniewu i zawiści, …bez skrytości i złych uczuć, …bez zazdrości i egoizmu, …bez fałszywego wyglądu i przebiegłej działalności, …ze zdolnością zawstydzenia się i posiadania wyrzutów sumienia.

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://www.tipitaka.org/romn/cscd/s0401m.mul0.xml

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: Siristru (Michał Dłużak)