Tytuł: Mowa o chorym

O autorze: Hubert Kowalewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

AN.03.022

Gilāna Sutta

Mowa o chorym

Tłumaczenie: Hubert Kowalewski

alternatywne tłumaczenie:


„Istnieją na świecie trzy rodzaje chorych. Jakie to rodzaje?

Zdarza się, że chora osoba – niezależnie od tego czy otrzyma odpowiednie jedzenie, czy też nie; niezależnie od tego, czy otrzyma odpowiednie leki, czy też nie; niezależnie od tego, czy otrzyma opiekę, czy też nie – nigdy nie odzyska zdrowia. Zdarza się, że chora osoba – niezależnie od tego, czy otrzyma odpowiednie jedzenie, czy też nie; niezależnie od tego, czy otrzyma odpowiednie leki, czy też nie; niezależnie od tego, czy otrzyma odpowiednią opiekę, czy też nie – odzyska zdrowie. Zdarza się również, że chora osoba odzyska zdrowie, jeśli otrzyma odpowiednie jedzenie, odpowiednie leki i odpowiednią opiekę; lecz jeśli ich nie otrzyma, pozostanie chora. To właśnie z powodu osób, które odzyskają zdrowie, jeśli otrzymają odpowiednie jedzenie, odpowiednie leki i odpowiednią opiekę lecz jeśli ich nie otrzymają, pozostaną chore; to właśnie z ich powodu chorzy otrzymują jedzenie, otrzymują leki i otrzymują opiekę. To właśnie z powodu tych osób inne chore osoby również otrzymują opiekę1.

Istnieją na świecie trzy rodzaje chorych.

Podobnież istnieją na świecie trzy rodzaje ludzi, tak jak istnieją trzy rodzaje chorych. Jakie to rodzaje?

Zdarza się, że osoba – niezależnie od tego czy zobaczy Tathagatę, czy też nie; niezależnie od tego, czy usłyszy Dhammę i Regułę głoszoną przez Tathagatę, czy też nie – nie zapłonie prawością i zręcznymi cechami umysłu. Zdarza się, że osoba – niezależnie od tego, czy zobaczy Tathagatę, czy też nie; niezależnie od tego, czy usłyszy Dhammę i Regułę głoszoną przez Tathagatę, czy też nie – zapłonie prawością i zręcznymi cechami umysłu. Zdarza się, że osoba zapłonie prawością i zręcznymi cechami umysłu, jeśli zobaczy Tathagatę i usłyszy Dhammę i Regułę głoszoną przez Tathagatę; lecz nie zapłonie, jeśli nie zobaczy i nie usłyszy. To właśnie z powodu osób, które zapłoną prawością i zręcznymi cechami umysłu, jeśli zobaczą Tathagatę i usłyszą Dhammę i Regułę głoszoną przez Tathagatę, lecz nie zapłoną, jeśli nie zobaczą i nie usłyszą; to właśnie z ich powodu naucza się Dhammy. To właśnie z powodu tych osób innym osobom również głosi się Dhammę2.

Istnieją na świecie trzy rodzaje ludzi, tak jak istnieją trzy rodzaje chorych”.


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Hubert Kowalewski