Tytuł: Mowa o mniszce

O tłumaczu: Agrios

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

AN.04.159

Bhikkhunī Sutta

Mowa o mniszce

Tłumaczenie: Agrios

alternatywne tłumaczenie:


W czasie kiedy czcigodny Ananda przebywał w klasztorze ofiarowanym przez Ghosite w Kosambi, mniszka zwróciła się tymi słowami do pewnego człowieka:
"Dobry człowieku, udaj się do czcigodnego Anandy, oddaj czcigodnemu należną cześć chyląc głowę do jego stóp i powiedz mu: Czcigodny! mniszka o takim, a takim imieniu jest śmiertelnie chora i bardzo cierpi. Ona chyli czoło do stóp czcigodnego, prosząc aby czcigodny Ananda powodowany współczuciem, odwiedził ją w klasztorze mniszek."

Ten człowiek przystał na prośbę mniszki i udał się do czcigodnego Anandy. Oddał mu cześć i siadając z boku odezwał się tymi słowami:

"Czcigodny, mniszka o takim a takim imieniu jest smiertelnie chora i bardzo cierpi. Ona chyli czoło do stóp czcigodnego, prosząc aby czcigodny Ananda powodowany współczuciem, odwiedził ją w klasztorze mniszek."

Czcigodny Ananda zaakceptował wiadomość milczeniem. Założył swoje szaty, wziął miskę i dodatkowe szaty i udał się do klasztoru mniszek. Rzeczona mniszka widząc zbliżającego się czcigodnego Anandę, okryła się cała od stóp do głowy i położyła w łóżku. Czcigodny Ananda zbliżył się do tej mniszki, usiadł w przygotowanym miejscu i tak rzekł:

"Siostro, to ciało jest produkowane przez żywienie i zależy od żywienia. Żywienie powinno więc być wyeliminowane. Siostro, to ciało jest produkowane przez pożądania i zależy od pożądań, pożądania należy więc wyeliminować. Siostro, to ciało jest produkowane przez dumę i zależy od dumy, dumę należy więc wyeliminować. Siostro, to ciało jest produkowane przez stosunek seksualny, droga do stosunku seksualnego powinna być zniszczona. Tak powiedział Błogosławiony.
Siostro, powiedziano że to ciało jest produkowane przez żywienie i zależy od żywienia. Żywienie powinno więc być wyeliminowane. Dlaczego tak powiedziano?
Żywność powinna być przyjmowana mądrze: nie dla przyjemności ani dla oszołomienia, nie po to aby się upiększać czy aby lepiej wyglądać. Jest przyjmowana po to aby podtrzymywać to ciało, bez chciwości, jako pomoc w świętym życiu. W ten sposób wcześniejsze uczucia są zniszczone, a nowe nie powstają. Niech nie istnieją przeszkody w komforcie obecnej chwili; mimo że polegam na żywności nie jestem tą żywnością zdominowany. Jeśli powiedziano, że to ciało jest produkowane przez żywienie, zależy od żywienia i żywienie powinno być wyeliminowane - właśnie dlatego tak powiedziano.

Siostro, powiedziano że to ciało jest produkowane przez pożądania i zależy od pożądań, pożądania należy więc wyeliminować. Dlaczego tak powiedziano?
Siostro, mnich słyszy że mnich taki to a taki, zniszczył ropienie myśli, uwolnił umysł od trucizn. Uwolniony przez mądrość w obecnej chwili, trwa z właściwym zrozumieniem. słysząc, zaczyna się zastanawiać: kiedyż i ja zniszczę ropienie myśli, uwolnię ten umysł od trucizn i uwolniony przez mądrość tu i teraz, znajdę właściwe zrozumienie? W międzyczasie zależąc od pożądań, niszczy pożądania.
Jeśli powiedziano, że to ciało jest produkowane przez pożądania, zależy od pożądań i pożądania należy wyeliminować - właśnie dlatego tak powiedziano.
Siostro, powiedziano że to ciało jest produkowane przez dumę i zależy od dumy, dumę należy więc wyeliminować. Dlaczego tak powiedziano?

Siostro, mnich słyszy że mnich taki to a taki, zniszczył ropienie myśli, uwolnił umysł od trucizn. Uwolniony przez mądrość w obecnej chwili, trwa z właściwym zrozumieniem. słysząc, zaczyna się zastanawiać: kiedyż i ja zniszczę ropienie myśli, uwolnię ten umysł od trucizn i wolny przez mądrość tu i teraz, znajdę właściwe zrozumienie? Dlaczego bym nie miał tego dokonać? W międzyczasie opierając się na dumie, niszczy on dumę.

Jeśli powiedziano, że to ciało jest produkowane przez dumę i zależy od dumy, dumę należy więc wyeliminować - właśnie dlatego tak powiedziano.
Siostro, to ciało jest produkowane przez stosunek seksualny, droga do stosunku seksualnego powinna być zniszczona."

Wówczas ta mniszka wstała z posłania i padła do stóp czcigodnego Anandy mówiąc:
"Czcigodny wybacz, popełniłam wykroczenie kierując się głupotą, iluzjami i brakiem rozsądku. Czcigodny wybacz, abym na przyszłość się umocniła."

"Siostro, oto wykroczenie na bazie głupoty, iluzji i braku rozsądku. Skoro widzisz swoje wykroczenie i prosisz o wybaczenie zgodnie z Nauczaniem, przychylamy się i udzielamy ci przebaczenia. To wspomaga nas w Dyscyplinie Szlachetnych, że widzimy wykroczenia i prosimy o wybaczenie zgodnie z Nauczaniem, dla umocnienia na dalszą praktykę."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Agrios