Tytuł: Mowa o upadłym świecie

O autorze: Piotr Kucharski

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

AN.05.173

Niraya Sutta

Mowa o upadłym świecie

Tłumaczenie: Piotr Kucharski

alternatywne tłumaczenie:


“Bhikkhowie, upāsaka obdarzony pięcioma cechami jest zupełnie taki jakby był przeniesiony i umieszczony w piekle. Którymi pięcioma? Atakowaniem tego co oddycha; zabieraniem tego co nie zostało dane; niewłaściwymi poczynaniami pod wpływem zmysłowości; fałszywą mową; spożywaniem mocnych, destylowanych i sfermentowanych napojów powodujących nierozważność. Zaprawdę, bhikkhowie, upāsaka obdarzony tymi pięcioma cechami jest zupełnie taki jakby był przeniesiony i umieszczony w piekle.”

“Bhikkhowie, upāsaka obdarzony pięcioma cechami jest zupełnie taki jakby był przeniesiony i umieszczony w niebiosach. Którymi pięcioma? Powstrzymaniem się od atakowania tego co oddycha; powstrzymaniem się od zabierania tego co nie zostało dane; powstrzymaniem się od niewłaściwych poczynań pod wpływem zmysłowości; powstrzymaniem się od fałszywej mowy; powstrzymaniem się od spożywania mocnych, destylowanych i sfermentowanych napojów powodujących nierozważność. Zaprawdę, bhikkhowie, upāsaka obdarzony tymi pięcioma nawykami jest zupełnie taki jakby był przeniesiony i umieszczony w niebiosach.”


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Piotr Kucharski