- Nazywam się Marcin Fabjański. Dużo włóczyłem się po świecie.

Umysł poprzedza wszelki stan rzeczy, umysł kieruje, umysł kreuje. Gdy ktoś mówi lub działa z nieczystym umysłem, cierpienie podąża w ślad za taką osobą niczym koła wozu za wołem. Gdy ktoś mówi lub działa z czystym umysłem, szczęście podąża za taką osoba niczym nieodzowny cień.

Czytałem te słowa Buddhy setki razy, ale ich nie posłuchałem. Nie posłuchałem Sokratesa, który dziwił się, że ludzie chcą znaleźć szczęście w podróżach, choć zabierają w nie samych siebie . Studiowałem filozofię w Polce i w Anglii. Spędziłem dwa lata w klasztorach Azji oraz centrach medytacji w Europie i USA. W końcu sięgnąłem do korzeni filozofii rozumianej jako medycyna duszy i terapia z przesądów. Postanowiłem założyć szkołę filozofii, na wzór szkół antycznych – stworzyć miejsce, gdzie każdy może uprawiać tę dziedzinę tak jak kiedyś, by wyzwolić się z cierpienia. Właśnie tutaj, niedaleko miasteczka Trevi Nel Lazio.

Aby osiągnąć trwałą radość życia trzeba dać z siebie bardzo wiele: nauczyć się ograniczać zachcianki ego; rozwijać moralność; wchodzić w głębokie stany medytacji, które wymagają wielu godzin subtelnej pracy z umysłem; podjąć wysiłek zrozumienia praw natury. Parco Naturale dei Monti Simbruini to idealne miejsce na szkołę filozofii, w której można studiować wszystkie te rzeczy. Jest tutaj kontemplacyjna przyroda; jaskinie, w których od dwóch tysięcy lat medytowali święci, bliskość duchowej i intelektualnej stolicy starożytnego świata – Rzymu.

W Parco Naturale Dei Monti Simbruini znalazłem nie tylko wspaniałą naturę, ale też otwartych ludzi, którym spodobał się mój pomysł.

W Apenińskiej Szkole Żywej Filozofii uprawiamy filozofię tak jak to robiono, zanim została zepsuta przez teoretyków. Robimy to poprzez poprzez medytację, kontemplację, studiowanie dzieł dawnych mistrzów, wyprawy w naturę, rozmowę terapeutyczną i dociekanie.

Punktem wyjścia jest metoda filozoficzna Selfoff, oparta na analizie doświadczenia według modelu trzech dramaturgii jaźni. Nasz mózg nie reaguje na jednostajne bodźce, potrzebuje bardziej złożonych opowieści. Zdrowa opowieść może go wyzwolić od podrażnień psychicznych. Dlatego warto poznać reguły dramaturgii narracyjnej, która rozgrywa się w naszej wyobraźni – słów, opowieści, scenariuszy na przyszłość. Warto nauczyć się dramaturgii morficznej, która dotyczy świata przedmiotów wokół nas. Warto też zgłębić medytacyjnie podmorficzną dramaturgię subtelnych doznań procesów życiowych, których mózg nie zamroził jeszcze w zbiór przedmiotów . Każda z tych dramaturgii jaźni wymaga innych środków filozoficznego odziaływania. O nich kolejne filmy w tym krótkim kursie.

Praktykę filozoficzną podejmujemy nie tylko dla siebie, ale także dla kolejnych pokoleń i dla całej planety, wyniszczanej ludzką chciwością i głupotą. Nagrodą jest ataraksja: psychofizyczny stan dostrojeniu do natury, ponad wszelkimi podrażnieniami. Życie nienadmiarowe, harmonijne.

O autorze

medium.jpg

Marcin Fabjański
zobacz inne publikacje autora

Dr Marcin Fabjański napisał doktorat z filozofii porównawczej i spędził ponad dwa lata na intensywnych odosobnieniach medytacyjnych w klasztorach i centrach medytacyjnych w Azji, USA i Europie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika filozofii praktycznej pt. „Stoicyzm uliczny”, innych książek, a także autorem nagradzanych powieści i scenariuszy oraz laureatem m.in. prestiżowego Grand Press i nagród American Press Association. Powtórzył pieszą wędrówkę śladami niemieckiego filozofa Johanna Gottlieba Fichte z Lipska do Königsbergu. Wykłada, pisze dla polskich magazynów. Jest twórcą Apenińskiej Szkoły Żywej Filozofii w Trevi Nel Lazio, niedaleko Rzymu (www.selfoff.com).

Artykuły o podobnej tematyce:

Sprawdź też TERMINOLOGIĘ


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: Facebook

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL: Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

gnu.svg.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0

cc.png

Oryginał: przesłany przez autora

Image0001%20%281%29.png


Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do nas lub wesprzyj nas finansowo.
POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)
KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020