Tytuł: Autentyczność tekstów wczesnobuddyjskich

O autorze: Bhikkhu Sujato

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

Plik .srt z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako"

OK, więc chciałbym zadedykować dzisiejszy wykład mojemu przyjacielowi, jak również przyjacielowi części zgromadzonych tutaj osób - Sambodhi, który przebywał przez pewien czas w Perth w ciągu ostatniego roku i przechodzi obecnie strasznie bolesny okres; wiec Sambodhi, nie jestem pewny czy tam jesteś i czy słuchasz, ale jeśli tam jesteś, to wiedz, że nasze myśli są z Tobą. Jestem pewny, że jakkolwiek teraz cierpisz [dukkha], to to przeminie.

Więc podczas wykładu dziś wieczorem, zamierzam mówić o… Nie przygotowuję się do wykładów, więc nie mam pojęcia o czym będę mówił. Rozwinąłem ten zwyczaj, kiedy początkowo zacząłem dawać mowy Dhammy, a mianowicie, że nie będę nigdy dawał mowy Dhammy o czymkolwiek o czym wcześniej myślałem. Tak, więc jeśli pomyślałem o Ośmiorakiej Ścieżce, to nie mogłem mówić o Ośmiorakiej Ścieżce. Jeśli pomyślałem o Czterech Szlachetnych Prawdach, to nie mogłem mówić o Czterech Szlachetnych Prawdach. To było bardzo dobre, odcinało wszelkie pomnażanie [myśli]. Byłem całkiem przyzwyczajony siedzieć przed mową Dhammy i mówić "teraz zamierzam mówić o" … i nie mieć żadnego pojęcia co wyjdzie z moich ust.

Tak czy siak, dzisiaj wieczorem, niestety, nie zamierzam tego zrobić. Dziś wieczorem wiem o czym zamierzam mówić. To o czym zamierzam mówić to książka, którą czcigodny Brahmali i ja ukończyliśmy ostatnio i właśnie została opublikowana. Książka nosi tytuł "Autentyczność wczesnobuddyjskich pism". Prawdopodobnie brzmi jak bardzo oschły i nudny tytuł dla bardzo oschłej i nudnej książki. Macie zupełną rację, to jest oschła i nudna książka. Więc jeśli chcecie śmieszne historie, zdobądźcie książki Ajahn Brahma. Jeśli chcecie oschłe i nudne zdobądźcie moje. Tak czy inaczej, spróbuję dać wykład, który nie będzie tak całkiem oschły i nudny.

O czym jest ta książka? Dla kogo ją pisaliśmy? Została niedawno wydana przez Oxford Centre for Buddhist Studies, to jest jeden z innych powodów dlaczego chciałem dzisiaj o niej wspomnieć. Ponieważ jestem bardzo dumny, mam coś opublikowanie prze Oxford. Kiedyś byłem brudnym, śmierdzącym hipisem. Grałem na gitarze i miałem długie włosy i inne atrybuty. Teraz jestem całkowicie częścią establishmentu. Moja mama może być w końcu dumna. Po tych wszystkich latach.

O czym jest ta książka, co robimy, dlaczego jest to interesujące? Po pierwsze; pojęcie autentyczności. Co to znaczy autentyczność? Prawdziwą rzecz. Coca-cola jest prawdziwa. Jest autentyczna. To załatwione. Czy to znaczy, że Pepsi nie jest prawdziwa? Mamy to wyobrażenie, że to co jest prawdziwe - jest dobre, to co fałszywe - nie jest dobre. To jedno z tych wyobrażeń, kiedy trudno powiedzieć dlaczego tak jest, kiedy zaczniesz się temu przyglądać. Czy nie jest tak?

Przykładowo, jest pewna strona internetowa, która jest bardzo dobrze zrobiona, bardzo pouczająca. Nazywa się "Fałszywe cytaty Buddhy". Jeśli jej nie znacie, "Fałszywe cytaty Buddhy" jest jedną z moich ulubionych stron internetowych. Kolejną jest buddhism-for-vampires.com [buddyzm dla wampirów]. Myślicie, że żartuję, tak? Wiem, że to sprawdzicie, gdy wrócicie do domu: buddhism-for-vampires.com jest prawdziwe. Oczywiście w tym wszystkich chodzi o tantryczną niedualność i podobne rzeczy. Raz wspomniałem o tym siedząc obok Ajahn Brahma i innym mnichem z Theravādy. Tybetańczycy są zainteresowani życiem i śmiercią, tego typu rzeczami. Ale dla theravādinów, jak tylko usłyszą o wampirach, zastanawiają się: gdyby wampir był mnichem, czy mógłby pić krew po południu? To był najważniejszy problem jaki mieliśmy z tą kwestią. W każdym razie: fakebuddhaquotes.com. Ciekawa strona, ponieważ zajmują się tam wszystkimi wypowiedziami, które są rzekomo przypisywane Buddzie. Buddha powiedział to, Buddha powiedział tamto. Robią dobrą robotę, ponieważ [na stronie] nie mówią tylko, czy Buddha powiedział to czy nie, ale doszukują, kto to powiedział, a także kontekst w jakim zostało użyte i jak powstało. Oczywiście zazwyczaj odnajdują.

Interesującą rzeczą jest to, że najczęściej cytaty znajdujące się na tej stronie są całkiem ładne. To niej jest tak, że ponieważ jest to fałszywy cytat, jest z nim coś nie tak. Właściwie wiele z tych cytatów jest pięknych. Fakt, że coś może nie być autentyczne, nie oznacza że jest z tym coś nie tak. Nie znaczy, że jest złe. Niemniej ciągle mamy wrażenie, że coś musi być autentyczne i wtedy wszystko gra.

Jeśli chodzi o mnie, czułem to dość mocno, gdy pojechałem do Tajlandii i zacząłem praktykę buddyjską. Przed tym nie interesowałem się duchowością. Zostałem wychowany na katolika ale jako nastolatek zdecydowałem, że Boga nie ma. Po tym cała tradycja była dla mnie bez znaczenia, przestałem się nią interesować. Wiecie, jest różnego rodzaju New Age, duchowość, kryształy, delfiny i takie tam. Przechodziłem obok tego i nigdy nie czułem, że jest tam coś naprawdę znaczącego. Kiedy pojechałem do Tajlandii, chciałem popraktykować medytację. Znowu, nie było tak ponieważ byłem buddystą lub cokolwiek podobnego. Tak naprawdę było to najtańsze miejsce na pobyt. To prawda. Pomyślałem wtedy: "OK, porobię tę medytację, cokolwiek to jest".

Inną rzeczą, która wywarła na mnie wrażenie podczas tego odosobnienia, które robiłem w klasztorze Ram Poeng w Chiang Mai, było to, że nikt nie próbował mnie do czegokolwiek przekonywać. Nie próbowali mi niczego sprzedać. W zasadzie nauczyli mnie jak medytować. Siadasz. Siadasz tak. Bla, bla, bla. To jest instrukcja medytacji. Po prostu zrób to. Oddaliłem się. Zacząłem medytować. 15 minuta medytacji. Co to jest. To są bzdury. OK, spróbuję innej. Zobaczę czy ta prowadzi gdziekolwiek. Stopniowo doszedłem do niezwykłych doświadczeń podczas tego odosobnienia. Myślę, że to była jedna z rzeczy, które przekonały mnie, że jest coś autentycznego w tej tradycji. Nie było w tym bronienia się. Często w przypadku religii i duchowości jest poczucie: "ja jestem bardzo ważny i mam rację i muszę cię przekonać abyś wierzył w te same rzeczy co ja". To jest przerażające nastawienie. Wyobraź sobie jakby to było, gdybyś sprawił, że wszyscy ludzie na świecie wierzyliby to samo co ty. Cóż za okropny świat by to był. Niesamowicie nudny.

Kilka miesięcy temu łapałem pociąg z Perth z powrotem do Serpentine. Siedziałem na stacji kolejowej, zajęty swoimi sprawami. Wtedy przyszła pewna pani i powiedziała: Cześć! Ja: Cześć! Spytała się, czy słyszałem słowa Jezusa? Fascynujące. Jezus jest drogą do prawy i światła. Naprawdę? Tak, tak! Co Jezus powiedział jest prawdą. Co mówią muzułmanie to kłamstwo. Naprawdę? Interesujące. Tu jest strona internetowa. Powinieneś ja zobaczyć. Och, dziękuję! To bardzo miło. Ups! muszę złapać pociąg. Przepraszam! Ustawiam się w kolejce, żeby wejść do pociągu. A ona ustawia się za mną. I zaczyna: mam to… Poczekaj - powiedziałem - proszę. Wysłuchałem co powiedziałaś. To wystarczy. A ona próbuje, coraz bardziej i bardziej. Powiedziałem - proszę, proszę! Wysłuchałem tego co powiedziałaś, to wystarczy. W końcu się uspokoiła. Weszliśmy do pociągu. Usiadłem. Jest puste miejsce przede mną. Nie, mamy numerowane miejsca, mamy bilety, niemożliwe. A jednak! Więc nie jest to przypadkowe. O, patrz - powiedziała. Dostałam miejsce obok ciebie.

Byłem szczęściarzem, ściągnąłem ostatnią publikację Rogera Penrose'a o kwantowej świadomości. Mogłem siedzieć tam i czytać tę książkę o fizyce kwantowej i świadomości, co opróżniło mój mózg. To było doskonałe antidotum dla tego typu rzeczy. Czy nie jest to dziwne, kiedy pomyślisz o tym? Dlaczego czujemy przymus, aby sprawić by inni ludzie wierzyli w te same rzeczy co my. Tak jakbyśmy mieli wszystkie odpowiedzi. W oczywisty sposób podłożem tego jest głęboko zakorzenione poczucie zagrożenia, głęboki strach lub potrzeba aby twoje wierzenia były wzmocnione. Jest to trochę smutne i trochę dziecinne.

Moje doświadczenie, gdy odkrywałem buddyzm, w pierwszym klasztorze w którym byłem było takie, że nikt nie próbuje mnie do niczego przekonać. Nikt mnie niczego nie uczył. Całe odosobnienie, które robiliśmy, prawie miesiąc, nie było żadnych mów Dhammy. Była jedna krótka mowa Dhammy w środku odosobnienia. To było wszystko. W zasadzie powiedzieli nam jak medytować. Idź i medytuj. Wróć i opowiedz o swoich doświadczeniach. Powiedzieli - jest OK, w porządku. Idź i medytuj dalej. Będą cię prowadzić i wspierać, ale nie powiedzą ci co masz doświadczać lub co ono znaczy. Musisz to sam odkryć. Dla mnie, było w tym coś bardzo silnego i bardzo głębokiego. Potem, aby praktykować więcej, podróżowałem po Tajlandii.

W końcu znalazłem się w Wat Pah Nanachat. To jest klasztor w tradycji Ajahn Chah'a, dla anglojęzycznych mnichów. To co tam znalazłem było dla mnie bardzo autentyczne. Wyglądało to dla mnie prawie – oczywiście nic nie można orzec na sto procent - ale prawie jakby społeczność ta w głównej mierze zwracała uwagę na to, co Buddha powiedział aby robić, jak Buddha nakazał żyć. I po prostu robić to, zamiast przepraszać, interpretować i próbować szukać wymówek. Mówili: próbujemy robić tak jak Buddha powiedział, najlepiej jak tylko możemy i podążać za mnisią regułą jaką ustanowił. Było to dla mnie bardzo inspirujące i satysfakcjonujące.

Jest tutaj pewna intuicja lub związek, który czujemy z czymś autentycznym, z czymś co jest prawdziwe. Nie wiem, czy kiedykolwiek możemy to w pełni wyjaśnić lub w pełni przedstawić. Ale z pewnością w sferze buddyzmu, jeśli powiemy, że jesteśmy buddystami, podążamy buddyjską ścieżką lub podążamy za buddyjskimi naukami, czy nie powinniśmy mieć jakiegoś pojęcia kim Buddha był? Czego nauczał? Wydaje mi się całkiem oczywiste, że to byłoby częścią bycia buddystą.

Zostałem wychowany na katolika i każdej niedzieli w katolickich kościołach czyta się ewangelię, słowa Jezusa. Jeśli jesteś chrześcijaninem powinieneś wiedzieć co Jezus powiedział. Z pewnością tak samo powinno być z buddystami, ale właściwe nie jest całkiem tak samo. To co można dostrzec, w większości form buddyzmu to to, że ludzie mają, powiedziałbym, szokująco małe zrozumienie tego czego Buddha po prawdzie nauczał. Co więcej, myślę, że jesteśmy bardzo dumni z siebie, z powodu bycia racjonalnym, naukowym społeczeństwem. Nieskończona ilość książek, w których można przeczytać: w buddyzmie chodzi o doświadczenie, dociekanie, znalezienie prawdy samemu i temu podobne rzeczy. Mimo to uważam, że zaniedbujemy i boimy się zastosować te zasady w naszej własnej tradycji i zaakceptować ich konsekwencje.

Bardzo ważne jest dla mnie takie podejście dzięki któremu możemy powiedzieć: jeśli to jest prawdziwe, jeśli Dhamma jest prawdziwa, jeśli buddyzm jest prawdziwy, to nie dba o to, co z nim zrobię. Mogę go testować, jak tylko chcę. Mogę go analizować jakkolwiek chcę. Mogę go poddawać w wątpliwość jak tylko chcę. Jeśli Dhamma jest naprawdę prawdziwa to powinna wytrzymać najbardziej rygorystyczne testy jakimi ją poddam. Tak samo działa nauka. Powinieneś móc testować prawa naukowe jak ci się tylko podoba i osiągnąć ten sam rezultat. Jeśli Dhamma jest prawdziwa, to jest prawdziwa. Czym jest prawo Dhammy?

Podstawowa Dhamma, którą Buddha nauczał to: Cztery Szlachetne Prawdy. Czym są Cztery Szlachetne Prawdy? Zasadniczo, że jest cierpienie. Myślę, że jest to całkiem prawdziwe, całkiem autentyczne. Wszyscy cierpieliśmy. Wszyscy chorowaliśmy. Wszyscy czuliśmy żal. Wszyscy czujemy ból. Więc to się zgadza. Możemy testować przyczynę cierpienia. Pochodzenie cierpienia jest trochę bardziej subtelne, ale podstawowa zasada jest taka, że cierpienie jest czymś co sami tworzymy z wewnątrz. To nie znaczy, że nie istnieją zewnętrzne formy cierpienia. Oczywiście istnieją. Czasem możemy je kontrolować, czasem nie. Ale wewnętrzne cierpienie, prawdziwe cierpienie, jest czymś co możemy kontrolować, możemy zmienić. To zawsze przychodzi od nas, w tym sensie buddyjskie nauczanie jest niezwykle mobilizujące. Tu nie chodzi o znalezienie uzasadnienia lub jakiegoś zbawiciela, lub cokolwiek podobnego. Tutaj chodzi o znalezienie prawdy wewnątrz siebie. Jeśli źródło cierpienia jest w tobie, to faktycznie koniec cierpienie jest również w tobie. Koniec chciwości, koniec niechęci, koniec ułudy. Nie tylko doświadczyliśmy cierpienie, doświadczyliśmy także źródła cierpienia, wszyscy także doświadczyliśmy końca cierpienia.

Doświadczaliśmy tego momentu, gdy kiedy mogliśmy odpuścić złość. I wiedziałeś, kiedy odpuściłeś złość, kiedy czułeś wybaczenie, kiedy czułeś miłość - czy nie był to koniec cierpienia? Ten moment kiedy byłeś tak zdezorientowany, pełen wątpliwości i niepewności, a potem nastał moment jasności. Pojawiła się mądrość. Zobaczyłeś: „O! To powinienem zrobić. To jest odpowiedź.”

To jest koniec cierpienia. To jest Trzecia Szlachetna Prawda. Ostatnia, Czwarta Szlachetna Prawda jest sposobem praktykowania - Ośmioraka Ścieżka, prowadząca do końca cierpienia. Właściwy Pogląd, Właściwa Intencja, Właściwa Mowa, Właściwe Działanie, Właściwy Sposób Życia, Właściwy Wysiłek, Właściwa Uważność, Właściwe Samadhi (Skupienie). Wszyscy powinniście wiedzieć czym jest tych osiem czynników. Jeśli nie wiesz, idź i naucz się ich i praktykuj je. Tak czy owak, nie będę dawał wykładu o Ośmiorakiej Ścieżce i Czterech Szlachetnych Prawdach bo zajęłoby to cały wykład.

To co chcę powiedzieć to to, że gdy przyglądamy się Dhammie możemy zobaczyć, że rzeczy o których mówił Buddha są prawdziwe. Podstawowe nauki, których nauczał sam Buddha, były najważniejszą i centralną częścią jego nauczania. Jest w tym coś prawdziwego, coś co można doświadczyć. Nie musisz polegać na moim autorytecie lub Ajahna Brahma, lub jakimkolwiek innym autorytecie, ani dlatego, że czytałeś o tym w suttach, etc. Wiesz, bo sam to widzisz. Dla mnie ostatecznym potwierdzeniem autentyczności jest coś, co możesz samemu dostrzec i mieć to doświadczenie.

Buddha faktycznie zaleca ostrożność aby nie polegać zbytnio na pisemnej tradycji. W Sandaka Sutta mówi, że jeśli żyjesz świętym życiem polegając na pisemnej tradycji, wierząc w pisemną tradycję, można mieć co do tego wątpliwości. Dlaczego? Bo teksty czasem mogą mieć rację, czasem nie. Czasem mogą być dobrze zapamiętane a czasem źle. Czasem mogą być przekazane dokładnie a czasem niedokładnie. Jeśli twoje życie duchowe zależy od wiary w konkretne teksty, nie masz solidnych podstaw. Jedyne solidne podstawy dla praktyki Dhammy to nasze własne doświadczenie. Powiedziawszy to, doświadczenie może być skomplikowane. Doświadczenie może być mylące. Doświadczenie nie zawsze mówi nam to samo. Możemy ulec ułudzie, i postrzegać błędnie, dlatego jest bardzo pomocne posiadanie przewodnika, który może pokierować nas w dobrą stronę.

Buddha powiedział że Właściwy Pogląd pochodzi z dwóch źródeł. Jednym z nich to wewnętrzna refleksja - yoniso manasikāra. Drugie to „głos innego” parotoghosa. Głos innego - tak długo jak jesteśmy pod wpływem ignorancji, ułudy, pomocnym jest posiadanie przewodnika. Najlepszym przewodnikiem ze wszystkich, tak myślę, jest Buddha. Myślę, że jest ważne aby przyjrzeć się temu co nauczał Buddha. Dlaczego nauczał w ten sposób. Podejść do tego poważnie, przyjrzeć się temu ostrożnie i naprawdę spróbować to zrozumieć.

Kiedy zaczniesz to robić, natychmiast wpadniesz w kłopoty. Tak jak ze wspomnianą wcześniej stroną internetową "Fałszywe cytaty Buddhy". Jest wiele osób mówiących, że Buddha powiedział wiele różnych rzeczy. Jak to odsiejemy? Skąd wiemy co Buddha powiedział, a czego nie powiedział. Buddyjska tradycja jest całkiem, jak to powiedzieć, niedbała w swoich zapewnieniach o autentyczności. Jest wiele pism, niektóre z nich napisane setki lat po Buddzie. Czasem tysiące lat po Buddzie, o których ludzie w jakimś sensie powiedzą, że są autentyczne lub nauczane przez Buddhę, więc nie możemy polegać na tym co tradycja mówi w tej kwestii. Każda z tradycji powie ci, że jej teksty są autentyczne. W pewnym sensie, jeśli pomagają ludziom uporać się z cierpieniem i tak dalej, to w porządku. Ale to naprawdę nie pomaga nam w dotarciu do rdzenia tego co Buddha nauczał.

Więc pytanie, jak rozeznać się w tym czego nauczał Buddha i jak to odróżnić, jest czymś co zostało poruszone w każdej warstwie buddyjskiej historii. Od wczesnych tekstów, od samych sutt, poprzez nauczanie w różnych historiach, kronikach, dyskusjach, komentarzach itd. poprzez wieki. Było o tym mnóstwo rozpraw, znajdujemy takie w tekstach indyjskich, lankijskich, tybetańskich, chińskich tekstach itd. Bycie częścią buddyjskiej wspólnoty oznaczało próbę zrozumienia tego. We współczesnych czasach ta dyskusja została podjęta początkowo głównie przez zachodnich naukowców. Zastosowali oni pewne techniki i koncepcje, które były rozwijane w zachodniej nauce by zrozumieć teksty buddyjskie. Te pomysły były pierwotnie rozwijane podczas studiów biblijnych, gdzie materiał jest podobny. Kiedy praca ta została zakończona, od połowy do końca XIX w., powstał naukowy konsensus na temat tego, co było wczesne, co było późniejsze, który tekst może być istotnie przypisany Buddzie, który tekst nie może być przypisane Buddzie i jaki był historyczny proces dzięki któremu dany tekst wyewoluował.

Podsumowując ten skomplikowany temat: cztery Nikāye kanonu palijskiego i niektóre części piątej Nikāyi, Khuddaka-nikāyi, zazwyczaj uważa się za najstarsze części tekstów buddyjskich. Vinaya-piṭaka, reguła mnichów i mniszek, zawiera wczesne części, głównie zasady Pāṭimokkha, reszta jest nieco późniejsza, może 100, 200, 300 lat po Buddzie. Abhidhamma-piṭaka i inne księgi Khuddaka zostały skomponowane 200, 300, 400 lat po Buddzie. Teksty Mahāyāny są oczywiście skomponowane jeszcze później. Od 400, 500 lat do 1000 lat po Buddzie, a nawet później. Był to wstępny, panujący konsensus na temat historii tekstów buddyjskich, który został utworzony od połowy do końca XIX w. przez grono naukowców jak: Max Muller, Herman Oldenberg, Thomas Rhys Davids i inni. Nadal dostarcza ram, których używamy aby patrzeć na historię buddyzmu i historię tekstów buddyjskich.

W XX w. te ramy były podważane, modyfikowane, doszukiwano się niuansów. Wiele z głównych twierdzeń przedstawionych przez wcześniejszych naukowców zaczęto kwestionować lub prezentować w bardziej ostrożnej formie. Tak jak często dzieje się w kręgach naukowych. Jednym z tego przykładów może być kwestia; jaki jest język w którym Buddha nauczał. Wczesne pokolenie naukowców twierdziło, że Buddha nauczał w Pali, co jest twierdzeniem szkoły Theravādy. Jednak później odkryto edykty króla Aśoki, które zostały napisane w języku, który jest bardzo podobny do palijskiego, ale nie całkiem identyczny. Dzięki badaniom tych tekstów zrozumiano, że Buddha nie musiał mówić w palijskim, mógł to być język podobny do Pali, ale był prawdopodobnie trochę innym dialektem. Nie wiemy dokładnie w jakim dialekcie mówił Buddha, a co bardziej możliwe, mógł mówić kilkoma dialektami, z trochę innym akcentem w różnych rejonach kraju podczas swoich podróży.

To jest coś, co powszechnie zdarza się w wielu krajach w dzisiejszych czasach. Pamiętam, gdy byłem w Malezji jak mnisi przed mową Dhammy pytali się ile osób mówi po angielsku, ile w hokien, ilu po mandaryńsku po to, aby dowiedzieć się jaka jest większość i dać mowę Dhammy w tym konkretnym języku. Przypuszczam, że Buddha dawał wykłady w wielu dialektach. Naukowy konsensus współcześnie jest taki, że Buddha mówił językiem podobnym do Pali, ale prawdopodobnie nie identycznym. Więc były to tego rodzaju zmiany, adaptacje i rozwój koncepcji w przeciągu lat.

Poczynając od lat 80 ubiegłego wieku koncepcje te zostały zostały mocno zakwestionowane przez grupę naukowców, z których najbardziej wpływowym jest Gregory Schopen, który zasadniczo odrzucił ideę, że możemy jakikolwiek tekst buddyjski uważać za autentyczny. Mówił on, że tak naprawdę nie mamy żadnych podstaw na których możemy stwierdzić, że kanon palijski został wygłoszony przez Buddhę, oraz że wszystko co ludzie powiedzieli na temat wczesnego buddyzmu jest czystą spekulacją. Ten pogląd, który uważam za nonsens, został standardem lub de facto ortodoksją w wielu kręgach współczesnych akademików, szczególnie w buddyzmie amerykańskim.

Pogląd ten zyskał niewielkie poparcie wśród ludzi specjalizujących się w palijskim i studiach wczesnobuddyjskich. Większość tych naukowców nie uznaje tych twierdzeń, ale ludzie którzy specjalizują się w późniejszych formach buddyzmu, np.: buddyzmu tybetańskiego, itd. mają tendencje do odrzucania autentyczności pism wczesnobuddyjskich. Ogólnie pogląd ten stał się bardzo wpływowy. Początkowo takie tezy szerzą się w kręgach akademickich, jednak z czasem przenikają do ogółu społeczeństwa, więc znajdziecie zażarte dyskusje i wątki wśród ludzi zainteresowanych świeckim buddyzmem i innego rodzaju rzeczami. Często mówią niemal automatycznie "nie możemy wiedzieć czego dokładnie nauczał Buddha" lub "nie mamy żadnych podstaw, aby powiedzieć, że kanon palijski był wcześniej" lub cokolwiek podobnego. Jest prawie tak, jakby ta dyskusja była już zakończona, jakby każda racjonalna osoba miała już wiedzieć, że nie mamy żadnych podstaw, aby myśleć, że te teksty są autentyczne. Wydaje mi się to trochę niemądre.

Oczywiście, to jest sensowne pytanie. Załóżmy na chwilę, że ten argument jest prawdziwy. I załóżmy, że nie mamy żadnych powodów aby twierdzić, że to co nauczają sutty jest autentyczne. Czy to robi jakąkolwiek różnice? W pewnym sensie - nie wiem, nie robi to żadnej różnicy. Ciągle mamy naukę, czyż nie? Ciągle mamy Cztery Szlachetne Prawdy, ciągle cierpimy. Ciągle możemy doświadczać medytacji. To są autentyczne doświadczenia. W pewnym sensie, nie ma to aż tak dużego znaczenia. Ale z drugiej strony wyraźnie widać, że ma to znaczenia, czyż nie? Myślę, że ma znaczenie. W każdym razie, co ma dla mnie znacznie - znajduję coś bardzo potężnego i pokrzepiającego w myśli, że rzeczywiście mamy związek ze źródłem mądrości, z niezwykle innowacyjnym, wnikliwym człowiekiem, którego zwiemy Buddhą.

Czytamy sutty … Jestem ciągle pod wrażeniem, jak potężna, bezwysiłkowa jest mądrość, którą daje nam Buddha. Czytam innych filozofów, innych autorów i duchowych przywódców i zawsze można tam coś znaleźć: pewne prawidła, wgląd, zrozumienie, itd., ale zawsze czuć u nich jakieś siłowanie się, jakiś trud, niewielkie części mądrości wymieszane z innymi rzeczami. Mam wrażenie, że Buddha zmiótł wszystko i po prostu to wyłożył, mówiąc: "tak się rzeczy mają …; tutaj jesteśmy …; to musimy zrobić…". Dostrzegam jasność i celowość w suttach, której nie dostrzegam nigdzie indziej. To dla mnie powód dlaczego sutty wydają się być szczególnie autentyczne. Czuje się, że jest to coś, co pochodzi z prawdziwego, głębokiego, duchowego spełnienia. To, co znajdujemy w buddyjskich kręgach, czasem w dyskusjach akademickich, jest to, że studiowanie wczesnych tekstów buddyjskich jest w dużej mierze zlekceważone.

Byłem na konferencji studiów buddyjskich i wygłosiłem tam referat. To była dwudniowa konferencja. Referaty były wygłaszane co 20 minut przez dwa dni. To całkiem dużo referatów, prawda? W ciągu tych dwu dni, tylko jeden referat dotyczył czegokolwiek co wydarzyło się w pierwszych 500 latach buddyzmu. To był mój. W reszcie referatów nikt nic nie powiedział o suttach, o Vinayi, o królu Aśoce, o wczesnym buddyzmie, o szkołach wczesnego buddyzmu. Nic. Nic w programie. Nikt nic o tym nie mówił. To nie jest nic niezwykłego. Myślę, że to błąd. Myślę, że to było szalone. Nie mogę sobie wyobrazić, aby pójść na konferencję o chrześcijaństwie i nikt nie wspomniał słowem na temat tego, co się wydarzyło w Biblii, albo na konferencji o islamie i nikt nie mówi i Koranie. To jest absurdalne.

Oczywiście, musimy studiować teksty, uczyć się i odkryć jakie znaczenie mają dla nas, dla naszego życia. Ajahn Brahmali i ja, roku temu w Sydney piliśmy herbatę i narzekaliśmy jak to wszystko jest okropne i bla bla bla. Potem pomyśleliśmy, że trzeba coś z tym zrobić, więc zdecydowaliśmy się napisać książkę. Jedna z myśli, która nam przyświecała była taka, że powód dla którego te sceptyczne koncepcje zdobyły taki posłuch jest taki, że wiele osób nie zna faktów. Powód dla którego ludzie nie znają faktów jest taki, że nikt ich nie zebrał razem. Ponieważ różne argumenty, dowody i uzasadnienia są rozsiane tu i tam, w artykułach i esejach, książkach, publikacjach w przeciągu ostatnich 150 lat. Możesz przeczytać tuziny książek, które wspominają argument, tu i tam, część dowodów i idei, ale w żaden sposób nie gromadzą je w jednym miejscu. Więc to jest nasz pomysł, aby zgromadzić je wszystkie w jednym miejscu, podać odniesienia. I przedstawiamy wszystkie te koncepcje pokrótce. Jest to coś w rodzaju indeksu. Jeśli interesujesz się tego typu pytaniami i ktoś ci powie, że wie, że Buddha nie nauczał sutt ponieważ, nie mówił on tym samym językiem – że Pali jest późniejszym językiem. Wtedy możesz dowiedzieć się, czy jest to prawda, czy jest to fałsz. Jest sekcja w książce, która omawia ten punkt, możesz na to spojrzeć i zobaczyć przypisy. Więc jest to użyteczne. Nie rozwiąże to twoich kryzysów duchowych, ale może dać ci informacje, które mogą być pomocne od czasu do czasu.

Jeden z problemów jaki istnieje to to, że nie ma remedium na wszystko, nie mamy czegoś w rodzaju Kamienia z Rosetty. Nie mamy żadnych sutt, chcielibyśmy mieć suttę wyrytą w kamieniu, która ma 2500 lat. Jedna z historii znajdującej się w komentarzach Dhātuvibhaṅga Sutty, mówi o tym jak król Pasenadi ofiarował innemu królowi Pukkusāti. Jako król pomyślał: "co jest najbardziej wartościowe w moim królestwie?" "Dhamma jest najbardziej wartościową rzeczą w moim królestwie." Więc wyrył na złotych płytach wszystkie sutty. Wyrył je i posłał jako podarek królowi Pukkusāti. Nie wiemy czy to naprawdę się wydarzyło, ale jeśli tak, to byłoby wspaniale, czyż nie? I jeśli ciągle by istniały moglibyśmy je wyjąć i powiedzieć: „Hej, tutaj mamy sutty z czasów Buddhy”, wtedy przeczytalibyśmy „O mój boże, cały czas byliśmy w błędzie”.

Prawdę mówiąc to się stało w konfucjanizmie. Nie wiem czy wiecie, ale w chińskiej historii, podoba rzecz się wydarzyła, 500 albo 600 lat po tym jak Konfucjusz zmarł, rozebrano jego dom i znaleziono pisma, które napisał. Niestety przeczyły wielu rzeczom, które konfucjaniści mówili, co jest trochę kłopotliwe. Po tym podzielili się na dwie szkoły, może to jest to co mogło by się stać. W każdym bądź razie, do tej pory nic takiego nie wydarzyło się w buddyzmie. Nie mamy żadnego dowodu. To jest rodzaj argumentu, który sceptyk będzie przytaczał. Nie ma manuskryptu z tamtego czasu. Będzie nalegał, że musisz mieć jeden konkretny dowód. Ale problem polega na tym, że rzeczywiste powody aby uważać, że sutty pochodzą głównie z czasów Buddhy nie są z powodu jakiegoś jednego szczególnego dowodu, ale z powodu niezliczonej ilości, drobnych dowodów. Żaden z nich jest nie jest rozstrzygający. Każdy z nich może być interpretowany w inny sposób. Ale jeśli weźmiesz je wszystkie razem: najprostsze, najbardziej przekonywujące, najmocniejsze wyjaśnienie ich jest po prostu takie, że te teksty w dużej mierze były wypowiedziane przez duchowego nauczyciela, znanego jako Buddha, który żył w starożytnych Indiach około piątego stulecia przed naszą erą i że został zapamiętany i pamięć o nim została przekazana przez jego wspólnotę, później nauki jego spisane itd.

Ta hipoteza o pochodzeniu sutt jest rozsądna, nie wymaga narzucenia koncepcji, niczego co nie znamy. Jest to zupełnie empiryczna teoria. Jest całkiem prosta. I myślę, że wyjaśnia całe mnóstwo faktów. Kiedy wspominam o tych dowodach, o czym dokładnie mówię? Musicie zdobyć książkę i przeczytać ją aby dowiedzieć się o tych wszystkich rzeczach. Wspomnę o jednej lub dwóch rzeczach, które dadzą wam jakieś wyobrażenie odnośnie szczegółów, które znajdujemy we wczesnych suttach, które lokalizują zdarzenia tam opisane w czasie i przestrzeni.

Jednym z nich, i myślę może najbardziej mocny pojedynczy dowód dotyczy polityki ówczesnych czasów. Bierzemy za pewnik, że Buddha wędrował z jednego kraju do drugiego. Czytamy o tym cały czas w suttach, że Buddha wędrował z Rājagaha i poszedł do Sāvatthi i potem poszedł do Vesāli. Państwa te miały różne rządy w różnych miejscach, różnych królów itd. Były tam różne narody, które czasem nazywane są "szesnastoma wielkimi państwami" - szesnastoma mahājanapadā. Granice tych państw były płynne, były sporne, zmieniły się w czasie życia Buddhy, więc była to płynna sytuacja. Jedna rzecz, której sobie często nie uświadamiamy, nie rozumiemy, to to że polityczna sytuacja kompletnie się zmieniła w starożytnych Indiach w przeciągu kilku pokoleń po śmierci Buddhy. W czasie 50 może 60-70-80 lat po śmierci Buddhy ta sytuacja kompletnie się zmieniła.

Wiemy o tym z rzetelnych, historycznych dowodów. Różnica była taka, że szesnaście państw zniknęło i zostały zastąpione przez jedno imperium, które było imperium Nandów. W historii buddyzmu jesteśmy zaznajomieni z królem Aśoką, który grał bardzo ważną rolę w rozprzestrzenieniu buddyzmu, ale imperium, którym rządził Aśoka zostało zbudowane na imperium Nandów. Niewiele o nich wiemy, ale żyli 50-60-70 lat po Buddzie. I wiemy coś o zasięgu ich imperium.

Wiemy o tym po pierwsze dlatego, że Aleksander zawrócił na samą wieść o Nandach i ich sile. Ci z was, którzy znają grecką historię wiedzą, że Aleksander Wielki wkroczył do Indii około sto lat po odejściu Buddhy. Armie doszły do północno-zachodnich Indii, nieco na północny-zachód od współczesnego Delhi. Tam Aleksander usłyszał pogłoski o imperium Nanda i jego potędze militarnej, zwłaszcza o słoniach bojowych. Ludzie Aleksandra zbuntowali się i odmówili dalszego marszu. To był koniec podboju Aleksandra. Umiejscawia to imperium Nanda na dalekim północnym-zachodzie Indii, poza Delhi. Więc mamy wyznaczone granice. Mamy również granice na południowym-wschodzie, ponieważ jest inskrypcja datowana nieco później, która mówi o pracach irygacyjnych, które były zakończone przez króla z rodu Nandów w tym rejonie. I to jest Andhra Pradesh. Przepraszam, nie Andhra Pradesh ale Kalinga. Więc wiemy, że Nandowie byli w Kalindze. I nie tylko oni wędrowali przez te tereny, ale również dokonują dużych prac, budują system nawadniania. Więc mamy bardzo dobre historyczne powody aby wiedzieć, że imperium Nanda pięćdziesiąt lat po Buddzie rozciągało się od Kalingi na południowo-wschodnim wybrzeżu aż do Pakistanu na północnym-zachodzie. Zastąpiło wcześniejsze szesnaście mahājanapady. Istotnym punktem jest tutaj to, że żadna z sutt o tym nie wspomina. Nie ma żadnej aluzji do tego rodzaju państwa, które obejmowałoby całe Indie jako historycznej rzeczywistości. Jest całkowicie wzięte za pewnik przez miliony słów tekstu, że istnieją te kraje przez które Buddha podróżuje i to jest jego naturalne otoczenie. Moim zdaniem jest całkowicie niemożliwe aby to sfałszować, zmyślić tego rodzaju świat i nie napomknąć na temat późniejszego stanu rzeczy.

Wiemy, że w późniejszych czasach, kiedy buddyści próbowali zmyślać teksty i umiejscowić je historycznie w czasach Buddhy przedstawili wiele rzeczy błędnie. Byli bardzo kiepscy w zmyślaniu historii. Pewnie dlatego, że nie bardzo o nią dbali. Więc fakt, że te szesnaście mahājanapady wspominane przez wszystkie sutty, mimo tego że zniknęły w przeciągu kilku dziesięcioleci po odejściu Buddhy, myślę że jest jedną z mocnych przesłanek aby uważać, że sutty pochodzą z czasów Buddhy i podlegały niewielkim modyfikacjom w późniejszych czasach.

Jest to tylko jeden argument i w książce wspominamy wiele podobnych argumentów z różnych punktów widzenia. Tak jak powiedziałem, każdy z nich może być prawdziwy lub fałszywy, może być bardziej lub mniej przekonywujący, ale argument jako całość polega na wzięciu pod uwagę wszystkiego i traktowaniu jako całości i przekonaniu się jakie spojrzenie jest najbardziej sensowne, najprostsze. Tego rodzaju kwestie przedstawiamy w książce o autentyczności tekstów buddyjskich. Mam nadzieję, że robiąc to, dostarczamy wsparcie i zachętę dla ludzi aby praktykowali to co znajduje się w tych tekstach. Dlaczego? Dlatego, że myślę, że to jest lepsze. Oceniam te rzeczy. Jestem mnichem. Wolno mi oceniać. To jest w porządku.

Istnieje daleko idące ograniczanie sutt w buddyzmie. Nie wiem czy kiedykolwiek to zauważyliście. Ale niemal wszystkie szkoły, niemal wszystkie ruchy buddyjskie, mają swój interes w spowodowaniu aby ludzie przestali czytać sutty. Dlatego, jeśli pójdziesz do niemal każdego buddyjskiego klasztoru, śmiejemy się z tego, ale to jest prawda, większość klasztorów do których pójdziesz, kanon palijski będzie w gablocie, która jest zamknięta i nie możesz znaleźć nikogo kto posiada klucze. Żartujemy na ten temat, widziałem to ponownie kilka dni temu, byłem w klasztorze w Tajlandii, znaleźliśmy kanon palijski ukryty w pajęczynach i zamknięty w gablocie, gdzie nikt nie mógł go czytać. Dlaczego tak się dzieje? Możesz spojrzeć naokoło, każdy ma coś innego. Mahāyāniści mają problem z powodu sutr napisanych znacznie później niż Buddha. Szkoły Vipassany mają problem, gdyż mówią, że nie musisz robić jhān, ale sutty są pełne są jhān. Zwolennicy abhidhammy mają problem, gdyż myślą, że abhidhamma była wypowiedziana przez Buddhę - oczywiście nie była. Tradycyjny buddyzm jest zakwestionowany, gdyż tradycyjny buddyzm sprowadza się do rytuałów, pokłonów, obrzędy, itd. Nic z tego nie znajdziemy w suttach. Pokłony są w suttach, ale jako kulturowy przejaw szacunku, ale wszelkiego rodzaju rytuały i temu podobnych rzeczy nie znajdziemy. Tradycja leśna jest zakwestionowana przez to co znajdziemy w suttach, ponieważ tradycja leśna bazuje na autorytecie nauczyciela (ajahn). Co nauczyciel powiedział jest prawdą, jeśli mówisz coś innego jesteś w błędzie. Oczywiście, to co oni mówią nie zawsze jest tym samym co mówią sutty. To jest coś co sami leśni nauczyciele mówią całkiem otwarcie. Jest całkiem normalne to znaleźć że przyznają, że nauka leśna nie jest tym samym co znajdziemy w suttach.

Wiele różnych szkół i aspektów buddyzmu, (jest wiele innych, o których mogę wspomnieć), ale wszystkie one są zakwestionowane przez nauki, które znajdują się w suttach. Czują się przez to zakłopotani i to jest dobra rzecz. Duchowe tradycje muszą być podważane. To jest jeden z najważniejszych sensów istnienia tekstów, ponieważ w pewnym sensie są one niezmienne, są jak niezmienny punkt odniesienia. I nawet jeśli sam tekst jest niezmienny i mówi to samo, sposób w jaki odnosimy się do niego zawsze się zmienia. Idee, które wnosimy, mity, które wnosimy ciągle się zmieniają. To co wyciągamy z nich ciągle się zmienia. Prawda? Niezmienny księgozbiór nie jest niezmiennym znaczeniem. Prawda?

Są dwa miliony słów w samym kanonie palijskim, nie wspominając o chińskich tekstach, sanskryckich i tybetańskich tekstach, które wszystkie stanową część zbioru tekstów wczesnego buddyzmu. Kto może to przeczytać? Ja nie przeczytałem tego wszystkiego. Nie sądzę aby ktokolwiek żyjący przeczytał to wszystko. Więc nie jest to tylko kwestia tego co tam się znajduje, ale także tego, co wybierzemy do czytania. Jaką książkę wybrać i otworzyć - to ma znaczenie. Jak to robimy, jak to zastosujemy, jak rozumiemy - wszystkie te rzeczy są ważne. Myślę, że jest to kluczowe, że w buddyjskiej tradycji te teksty są zawsze dostępne, aby były dla nas wyzwaniem. Są po to abyśmy nie byli zgodni na temat tego co robimy, aby dać nam inną perspektywę, inny punkt widzenia. To nie znaczy, że inne tradycje są błędne.

W rzeczywistości, jeśli zrozumiesz historię sutt, skąd pochodzą, jak się rozwijały, jak zmieniały itd., wtedy możesz docenić czym są tradycje, ponieważ wszystkie buddyjskie tradycje, to nic innego niż pokolenia buddystów, próbujące praktykować Dhammę na swój sposób. W swoim własnym czasie, w swoim własnym miejscu, odpowiadając na Dhammę, wnosząc do niej co mogą i wyciągając z niej to, co potrafią. Nie jest zaskoczeniem, jeśli odkryjemy, że to, co robią tradycje i oczywiście to, co ty i ja robimy, jest tylko częścią Dhammy. Mądrość, którą ja mam, jest niewielką częścią mądrości, którą miał Buddha. Mądrość, którą ty masz, jest niewielką częścią mądrości, którą miał Buddha. Wszyscy możemy zrozumieć te kawałki i myślimy, że te kawałki są takie ważne. Więc wzmacniamy i praktykujemy to. Ale mądrość, którą miał Buddha jest tak niezmierzona, że kiedy to zrozumiemy, wtedy możemy mieć wrażenie głębi i rozległości tego co oferuje Buddha.

Wtedy możemy dostrzec, jak każda konkretna tradycja opiera się na szczególnym aspekcie nauki Buddhy. Tradycja Mahāyāny opiera się na nacisku na współczucie i miłującą dobroć, na rozszerzeniu miłości na wszystkie istoty. I jest to faktycznie bardzo piękne. Tradycja abhidhammy opiera się na analitycznym, racjonalnym, bardzo dogłębnym rozumieniu rzeczy. Jest coś bardzo pięknego w tym. Tradycja Vipassany opiera się na praktyce uważności, swego rodzaju gołej świadomości i klarowności, co jest czymś co także znajdujemy w suttach. Każda tradycja buddyjska opiera się na różnych aspektach tego co znajdujemy w suttach. Znowu, to co znajdujemy - nie jest tak, że to co te tradycje robią jest błędne lub cokolwiek podobnego, chodzi o to abyśmy mieli szersze zrozumienie Dhammy. Abyśmy mogli zobaczyć jak każda z tych tradycji opiera się na Dhammie. Nie będziemy zdezorientowani, nie mówimy: to jest prawda, tamto to fałsz. Możemy powiedzieć, OK, to jest cały kontekst, kontekst znaczeń. I możemy zrozumieć skąd te rzeczy pochodzą i dlaczego były prezentowane jako część Dhammy, jeśli wiemy czemu służyły. Czasem wygląda jakby były bardzo oddalone od siebie.

Chciałbym aby buddyści czytali więcej sutt, dyskutowali o nich, brali je poważnie. Nie chcę widzieć ludzi stających się fundamentalistami. Jest swego rodzaju wczesnobuddyjski fundamentalizm, który jest trochę niemądry. Myślę, że powinniśmy cenić to co tradycje uczyniły. Docenić, że tradycje przekazały nam Dhammę. Myślę, że jest to niezwykła rzecz. Ale również powinniśmy pamiętać, że tradycje mają znaczenie jeśli żyją. A żywe rzeczy nie są statyczne. Statyczne są skamieliny. Tradycje nie powinny być skamielinami. Powinny być żywe. A to oznacza, że zmieniają się i rosną.

Nie próbuję sugerować, że sutty są najważniejsze. Najważniejsze jest twoje doświadczenie Dhammy. Zrozumienie cierpienia, możliwość odpuszczenia go i praktyka Ośmiorakiej Ścieżki, szczególnie medytacji. To pomoże ci przezwyciężyć cierpienie. To jest najważniejsza rzecz. Ale czytanie sutt pomoże w tym. Pomoże rozwinąć Właściwy Pogląd. Pomoże zrozumieć Ośmioraką Ścieżkę. Da poczucie połączenia z Buddhą. I da ci mądrość i pewność abyś mógł praktykować, odpowiedzieć sobie na pytania, abyś mógł wzrastać w Dhammie. To są powody dlaczego napisaliśmy tę książkę. I to jest to, co promujemy. Tak czy inaczej, jeśli jesteście zainteresowani książką "Autentyczność tekstów wczesnobuddyjskich", (ta mowa Dhammy jest jedną, długą reklamą tej książki), to możecie udać się na stronę Oxford Center for Buddhist Studies i znaleźć książkę na tej stronie. Wydaje mi się, że jest tam link Academic Studies, czy coś takiego i można pobrać PDF. Więc jest to Oxford Center for Buddhist Studies. To jest to co mam dla was, poddaję to pod waszą rozwagę, także by was podbudować i mam nadzieję także dać nieco rozrywki. Jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek pytania lub komentarze lub jakieś dobre kawały, to proszę, chcielibyśmy je usłyszeć.

Sadhu! Sadhu! Sadhu!

Artykuły o podobnej tematyce:


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Oryginał można znaleźć na tej stronie: https://www.youtube.com/watch?v=47-aixLukSo&list=UU6M_EhnSSdTG_SXUp6IAWmQ

źródło: http://www.bswa.org

Tłumaczenie: Piotr Marcinów