stephenbatchelor.jpg


Stephen Batchelor jest współczesnym buddyjskim nauczycielem i pisarzem, znanym najlepiej dzięki swojemu świeckiemu i agnostycznemu podejściu do buddyzmu. Stephen uważa buddyzm raczej, za ciągle rozwijającą się kulturę przebudzenia, niż za religijny system, który opiera się na niezmiennych dogmatach i wierzeniach. Uważa w szczególności, że doktryny karmy i odradzania się, są aspektami starożytnej indyjskiej cywilizacji i nie stanowią istoty tego, czego nauczał Budda. Buddyzm przetrwał przez 2 500 lat dzięki swojej zdolności do odtwarzania się na nowo, zgodnie z potrzebami różnych azjatyckich społeczności, z którymi, przez całą swoją historię, wchodził w twórcze interakcje.

Stephen urodził się w Dundee, w Szkocji, 7 kwietnia 1953. Wychowywał się w humanistycznym środowisku, mieszkając ze swoją matką Phyllis (ur.1913) i bratem Davidem (ur. 1955) w Watford, mieście położonym na północny-zachód od Londynu. Po ukończeniu swojej edukacji w gimnazjum w Watfortd, 7 lutego, 1972 roku, w wieku 18 lat, wyruszył w podróż drogą lądową do Indii.

Zatrzymał się w Dharamsali, miejscu pobytu Dalajlamy na uchodźstwie i tam podjął naukę w Tybetańskiej Bibliotece i Archiwach pod okiem Geshe Ngawang Dhargyey. Tam też w roku 1974, otrzymał święcenia jako buddyjski mnich nowicjusz. W 1975 opuścił Indie, aby studiować buddyjską filozofię i doktrynę pod przewodnictwem Geshe Rabtena, początkowo w Tybetańskim Instytucie Monastycznym w Rikonie w Szwajcarii, a później w Le Mont Pelerin, też w Szwajcarii, gdzie Geshe Rabten założył Tharpa Choeling (obecnie Rabten Choeling). W następnym roku przyjął pełne święcenia jako buddyjski mnich. W 1979 roku przeprowadził się do Niemiec, gdzie został tłumaczem Geshe Thubtena Ngawanga w Tibetisches Institut, w Hamburgu. W kwietniu 1981 roku odbył podróż do klasztoru Songgwangsa w Południowej Korei, aby praktykować buddyzm zen pod przewodnictwem Kusan Sunima. Pozostał w Korei do jesieni 1984 roku, po czym udał się w pielgrzymkę do Japonii, Chin i Tybetu.

W lutym 1985 wystąpił z zakonu i w Hong Kongu ożenił się z Martine Fages, tuż przed powrotem do Anglii, gdzie dołączył do Wspólnoty Sharpham North w Totnes, w hrabstwie Devon. W ciągu piętnastu lat mieszkania w Sharpham, został koordynatorem Sharpham Trustu (1992) i współzałożycielem Sharpham College for Buddhist Studies and Contemporary Enquiry (1996). W ciągu całego tego okresu pracował jako buddyjski kapelan w więzieniu Channings Wood. Od roku 1990 był głównym nauczycielem w ośrodku Gaia House w Devon, a od roku 1992, jako dziennikarz, zaczął współpracę z buddyjskim periodykiem Tricycle.

W sierpniu 2000 roku, on i Martine przeprowadzili się do Akwitanii we Francji, gdzie z kotem Zoë, zamieszkali w małej wiosce pod Bordeaux. Przebywając w domu kontynuuje swoją pracę jako uczony, pisarz i artysta. Przez kilka miesięcy w roku podróżuje po całym świecie prowadząc odosobnienia medytacyjne i nauczając buddyzmu. Jest tłumaczem i autorem różnych książek i artykułów na temat buddyzmu. Jego ostatnie publikacje to Living with the Devil: A Meditation on Good and Evil (2004) oraz Confession of a Buddhist Atheist (2010).

Tłumaczenia artykułów Stephena Batchelora

Wersja na stronie DOWNLOAD
Buddyzm bez wierzeń. Współczesne wprowadzenie do Przebudzenia - Urywki jednej z najsłynniejszych książek Stephena Batchelora. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Buddyzm i Postmodernizm mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Czy jestem wierzący? mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Empatia dla diabla mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Istnienie, oświecenie i samobójstwo medium.jpg mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Reinkarnacja - debata medium.jpg - Stephen Batchelor rozmawia z Robertem Thurmanem o reinkarnacji, pustce i podejściu buddystów do tej kwestii. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Twórcy kanonu zignorowali historyczną chronologię mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Wyznania buddyjskiego ateisty mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg