POWRÓT DO SŁOWNIKA


Las nieopodal miasta Sumsumāragiriw państwie Bhagga; to w nim mieścił się w Park Jeleni, w którym nauczał Buddha; W pobliżu znajdował się dom, w którym mieszkali Nakulapitā i Nakhulamātā. (A.ii.61; iii.295; S.iii.1; iv.116).
Przebywając pewnego razu w Bhesakaḷāvana, Buddha ujrzał za pomocą niebiańskiego oka Anuruddhę, który zatrzymał się w Pācīnavamsadāya w państwie Ceti. Buddha objawił się przed jego obliczem i zachęcił go do medytacji (A.iv.228ff.; J.iii.157).
W sąsiedztwie lasu znajdował się Pałac Kokanada zbudowany dla Księcia Bodhi (Vin.ii.127; DhA.iii.134, etc.); to w tym lesie przebywał Mahā Moggallāna, gdy zaatakowała go Māra, a co stało się przyczynkiem do wygłoszenia przezeń Māratajjaniya Sutty (M.i.332).
Mówi się, że Siṅgālapitā oddalił się na swoje medytacje właśnie do lasu Bhesakaḷā (ThagA.i.70); nazwa lasu wywodzi się od czuwającego w nim ducha, Yakkhinī imieniem Bhesakaḷā (SA.ii.181). Zgodnie z tym co napisano w komentarzu do Buddhavamsa (BuA.3), Buddha spędził osiem vassa w Bhesakaḷāvana; Divyāvadāna określał las mianem Bhīsanikāvana (Dvy.182).


POWRÓT DO SŁOWNIKA


Słownik w języku angielskim

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

64px-Heckert_GNU_white.svg.png

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:

Uznaniem autorstwa może być przypis wskazujący na adres strony internetowej odwołujący się do tego dzieła.