non_violence_main.jpg

Dokument BBC, dłuższy i różniący się znacznie od wersji z TVP, z autorskim tłumaczeniem. Opowiada historię Indii w czasach starożytnych, koncentrując się na Buddzie i jego wpływie jaki miał na tę część świata. Pełen zapierających dech w piersiach krajobrazach jak też wnikliwych wnioskach - film stara się przybliżyć historię Indii z perspektywy duchowości, tradycji jak też polityki owych czasów.

ep2_jain.jpg

Drugi odcinek podróży Michaela Wooda przez indyjską historię obejmuje ostatnie wieki przed Chr.-wiek Buddhy, kontakt z cywilizacją Greków i rządami cesarza Aśoki, jednej z największych postaci w historii świata.

Począwszy od niesamowitych zdjęć z festiwalu dżinijskiego, który odbywa się raz na dwanaście lat, Wood widzi Buddhę jako pierwszego buntownika Indii. Poczynając od inwazji na Indie przez Aleksandra Wielkiego, a kończywszy na narodzinach pierwszego wielkiego indyjskiego imperium.

Tematem odcinka jest potęga idei w historii Indii, a wśród ludzi Michael Wood spotyka jest Jego Świątobliwość Dalajlamę, który wyjaśnia, dlaczego przesłanie buddyzmu jest nadal aktualne w dzisiejszych czasach.

Podróż rozpoczyna się koleją indyjską do słynnych miejsc w dolinie Gangesu, przez Baranasi, Sarnath i Bodhgaya; wiedzie helikopterem wojskowego konwoju w północnym Iraku do miejsca największej bitwy w starożytnym świecie, aż po górę Khyber Pass, a następnie łodziami przez rzeki do pierwszej indyjskiej stolicy Patny. Wykorzystując badania archeologiczne, podania i legendy, oraz indyjski Kamień z Rosetty, Michael Wood opowiada historię pierwszego wielkiego państwa indyjskiego, "prekursora dzisiejszych Indii".

ep2_ashoka.jpg

Jesteśmy świadkami dramatycznej historii pierwszego wielkiego cesarza, który zrzekł się władzy królewskiej i zagłodził się na śmierć. Wreszcie spotykamy jego wnuka, który po okrutnych i brutalnych wojnach za swego panowania, rezygnuje z wojny i wprowadza niebezpieczny pomysł polityczny niestosowania przemocy, która to idea odbija się echem w późniejszej historii Indii, aż do Mahatmy Gandhiego i Ruchu Wolności.

Czas trwania: 59:02

Autorskie tłumaczenie: Magdalena Kamińska

Plik .srt z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako")