wojtek_post.png

Wojciech Czypicki, prezes Fundacji “Theravada”, redaktor portalu Sasana.pl, tłumacz nauk buddyjskich, od wielu lat praktykujący medytację.

Sam o sobie:

Choć z naukami Buddhy w postaci szkół zen i tybetańskich zetknąłem się już 15 lat temu i byłem bardzo zainspirowany tymi naukami, zawsze czułem wobec rytuałów pewien dystans. Przeszkadzały mi recytacje tekstów, których nie rozumiałem, czy górnolotne ślubowania, jak wyzwolenie wszystkich istot. Dzięki zapoznaniu się z naukami kanonu palijskiego zachowanych dzięki mnichom Theravady, czuje się bliżej nauk i postaci historycznego Buddhy. Moim zdaniem to co możemy wywnioskować z najstarszych tekstów jest dużo ciekawsze niż późniejsze interpretacje i legendy, a dialogi Buddhy z mnichami i świeckimi wyznawcami w suttach mają w sobie dużą dawkę bezpośredniości, autentyczności i inspiracji, których brakowało mi w późniejszych traktatach filozoficznych.

Dlatego kiedy spotkałem Piotra Jagodzińskiego, postanowiliśmy założyć Fundację "Theravada", aby umożliwić zapoznanie się z tekstami tej tradycji w języku polskim. Wybrałem życie świeckiego wyznawcy, posiadacza domu i ojca dwójki dzieci.

Artykuły Wojtka Czypickiego

Wersja na stronie DOWNLOAD
Medytacja uważnego oddychania - Film wprowadzenia i medytacji prowadzonej przez Wojtka Czypickiego podczas spotkania grupy medytacyjnej Fundacji "Theravada" we Wrocławiu mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg