medium.jpg

W 1983 roku Ajahn Brahm został wysłany przez swojego nauczyciela Ajahn Chah Bodinyanę z Tajlandii do Perth. W początkowych latach w Perth, Ajahn Brahm założył klasztor Bodinyana. Był to pierwszy klasztor buddyjski założony na południowej półkuli, do dnia dzisiejszego gromadzi najliczniejszą społeczność mnichów buddyjskich w Australii.

W 1998 r. ustanowiono klasztor mniszek Dhammasara dzięki wsparciu Buddyjskiej Społeczności Zachodniej Australii [Buddhist Society of Western Australia]. W 2009 odbyła się ceremonia wyświęcenia czterech mniszek, która odbyła się w Perth. Brały w niej udział m.in. Czcigodna Nirodha, Hāsapañña i Seri, jak również Czcigodna Ajahn Vayama.

Film opowiada o wyjątkowym przedsięwzięciu jakim jest klasztor mniszek Dhammasara. Teren na którym istnieje klasztor jest nadzwyczajnym kawałkiem ziemi, obszarem bardzo unikatowej australijskiej fauny i flory. Jest to prawdziwie dzikie sanktuarium życia w sensie przyrodniczym, ale jest również sanktuarium dla kobiet poszukujących święceń, dla kobiet poszukujących życia duchowego. Jest to jedyny klasztor szkoleniowy, mniszki przechodzą tam trening w tradycji Theravādy. Ponieważ jest wyłącznie dla mniszek, de facto jest jedyny w swoim rodzaju.

Dokument pokazuje także ceremonię uczczenia sześćdziesiątych urodzin Ajahna Brahma. Wtedy to klasztor Bodinyana otrzymał dar w postaci złotej statuy Buddhy od króla Tajlandii.

W wyniku wyświecenia mniszek bhikkhuni Ajahn Brahm i Buddyjska Społeczność Zachodniej Australii zostali ekskomunikowani z Sanghi Tajskiej tradycji leśnej. Ajahn Brahm pozostaje kierownikiem duchowym Buddyjskiej Społeczności Zachodniej Australii.

Transkrypcja: Marcin Zakrzewski
Tłumaczenie: Har-Dao

Plik .srt z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako")