doing-time-doing-vipassna.jpg

Doing Time, Doing Vipassana.
Medytacja Vipassany w indyjskich więzieniach.

Zwycięzca Golden Spire Award w 1998 roku – nagrody przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco. Ten niezwykły dokument zabiera widzów do wnętrza największego więzienia w Indiach – uznawanego jednocześnie za jedno z najcięższych więzień na świecie - pokazując ogromną zmianę, wywołaną wprowadzeniem medytacji Vipassany. Dając wyraz uznania dla filmu "Doing time, doing Vipassana", jury konkursowe oświadczyło:

jail2.jpg

To wnikliwe i poruszające przedstawienie kursu medytacji Vipassany wywarło na nas ogromne wrażenie. Nauka tej medytacji, jako narzędzia do przemiany jednostki, może być użyteczna dla wszystkich ludzi, o ile instytucje kulturowe, społeczne i polityczne będą potrafiły przyjąć i wesprzeć jej wyzwalające możliwości." "…Vipassana, która oznacza „widzieć rzeczy takimi, jakimi są,” jest jedną z najstarszych indyjskich technik medytacyjnych. Buddha odkrył ją na nowo ponad 2500 lat temu i nauczał jej jako Sztuki życia – uniwersalnego lekarstwa na powszechne dolegliwości.

Technika ta, która nie ma nic wspólnego z żadną zorganizowaną religią ani ruchem religijnym, umożliwia całkowite usunięcie wszelkich zakłóceń i zanieczyszczeń z umysłu, czego rezultatem jest najwyższe szczęście pełnego wyzwolenia. Nie chodzi w niej o zwykłe wyleczenie chorób, ale o uzdrowienie – całkowite uzdrowienie istoty ludzkiej z wszystkich jej cierpień. To jest jej celem.

jail_vipassana-24d8f.jpg

Vipassana jest sposobem autotransformacji poprzez samoobserwację. Skupia się na głębokim związku umysłu i ciała, którego można doświadczyć bezpośrednio dzięki zdyscyplinowanej obserwacji doznań fizycznych. Doznania te są podstawą życia ciała, ale są nieustannie połączone z życiem umysłu i stale na umysł wpływają. Ta właśnie samodzielna, oparta o obserwację, eksploracyjna podróż do wspólnego korzenia ciała i umysłu pozwala usunąć mentalne zanieczyszczenia i osiągnąć równowagę umysłu, który jest w rezultacie pełen miłości i współczucia.

Stają się dla nas jasne naukowe prawa rządzące naszymi myślami, uczuciami, osądami i doznaniami. Bezpośrednie doświadczenie pozwala zrozumieć jak się rozwijamy i jak się cofamy, jak tworzymy cierpienie i jak się od niego uwalniamy. Zaczynamy żyć z coraz większą świadomością, uwolnieni od iluzji, pełni samokontroli i spokoju…

vipassana-0521.jpg

"Doing time, doing Vipassana" to opowieść o tym, jak w cieszącym się jak najgorszą sławą więzieniu Tihar w Delhi pojawiła się nadzieja. To opowieść o pierwszej kobiecie na stanowisku naczelnika więzienia, Kiran Bedi, która miała odwagę podjąć walkę o skuteczną resocjalizację tysięcy więźniów. Przede wszystkim jest to jednak historia ich samych - osób, które przeszły głęboką przemianę wewnętrzną i zdały sobie sprawę, że wyrok pozbawienia wolności może nie być końcem, lecz początkiem nowego życia.

Przedstawiona w filmie pradawna technika medytacji przekroczyła już granice Indii. Na jej wprowadzenie zdecydowały się więzienia w USA, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Meksyku, Mongolii, Tajwanie i Tajlandii, osiągając znakomite rezultaty.

Produkcja i reżyseria: Eilona Ariel i Ayelet Menahemi
Vipassana Research Institute 1997

Czas trwania: 52 minuty
Dostępna wersja na DVD oryginalnego tłumaczenia: www.anicca.pl, www.sklep.joga-joga.pl

Autorskie tłumaczenie: Har-Dao

Plik .srt z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako")