Niebieskie oczy w szafranowych szatach

niebieskie%20oczy.jpg

"Niebieskie oczy w szafranowych szatach" to dokument z 1979 roku, w którym ekipa filmowców przedstawia mnichów buddyjskich pochodzących z krajów Zachodu, przebywających w owym czasie w Tajlandii. Możemy więc zobaczyć wywiady z młodym Ajahnem Brahmem (Ajahn Brahmavamso, obecnie opat klasztoru w Perth w Australii), Ajahnem Amaro (obecnie opat klasztoru Amaravati w Wielkiej Brytanii), Ajahnem Jayasaro (w filmie jako ubrany na biało upasaka, później jeden z opatów Wat Pah Nanachat w Tajlandii), Ajahnem Pabhakaro (weteran wojny w Wietnamie, były pilot śmigłowca szturmowego, ówczesny opat klasztoru Wat Pah Nanachat), oraz innymi.

Zobacz: Niebieskie oczy w szafranowych szatach


Nasze życie jest jak nasz oddech

breathlife.jpg

Film opowiada historię fikcyjnego mnicha, zwanego Nyanadharo, który wprowadza nas w codzienne życie w klasztorne leśnej tradycji w Tajlandii. Możemy dzięki temu dowiedzieć się czym jest medytacja buddyjska i na czym polega filozofia tej religii, jakie są zwyczaje mnichów i lokalnej społeczności. Głównym klasztorem mnichów leśnej tradycji jest Wat Pah Nanachat, który został założony w 1975 roku przez znanego buddyjskiego mistrza medytacji, Ajahn Chah'a, dla zwiększającej się liczby swoich uczniów z Zachodu. Pod jego kierownictwem powstało ponad 100 klasztorów na całym świecie, niektóre z nich w krajach zachodnich, takich jak Anglia, Australia, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Włochy i USA.

Zobacz: Nasze życie jest jak nasz oddech


Ceremonia odlewania posągu Buddhy

ceremonia.jpg

Dokument pokazujący ceremonię odlewania posągu Buddhy, w której wzięło wielu znanych mnichów (m.in. Ajahn Sumedho). Można zobaczyć społeczność świeckich wyznawców (głównie Tajów), którzy, pełni wiary w zasługi, oddają swe drogocenne kruszce, by uformować kolejną figurkę Błogosławionego. Abhayagiri to klasztor Theravādy w tradycji Ajahn Chaha, znajduje się w USA, wydarzenia z filmu odbyły się w 2003 roku.

Zobacz: Ceremonia odlewania posągu Buddhy


Thanissaro Bhikkhu na temat monastycyzmu, stylu życia i społeczności

ThanissaroBhikkhu01.jpg

Thanissaro Bhikkhu mówi o celu życia monastycznego, jego korzyściach zarówno dla mnichów, jak i świeckich. Mnich opowiada o swojej drodze do klasztoru, odnalezieniu odpowiedniej dla siebie tradycji i nauczyciela, o tym dlaczego odosobnienie może być interakcją z ludźmi, a nie ucieczką od świata oraz dlaczego tak ważne jest prawo do intensywnego poszukiwania szczęścia.

Zobacz: Thanissaro Bhikkhu na temat monastycyzmu, stylu życia i społeczności


Buddha – drogą ciszy i spokoju

Droga02.jpg

Seria 21 filmów audio książki "Buddha - drogą ciszy i spokoju" autorstwa George'a N. Marshalla, która opowiada o życiu i nauczaniu Buddhy.

Zobacz: Buddha – drogą ciszy i spokoju


Nasz umysł nie jest naszym przyjacielem

nasz1.png

Co dzieje się w naszych umysłach? Czy to rzeczywiście "ja" myśli i czuje? Ten film pokazuje podejście do odpowiedzi na te pytania poprzez medytację.

Zobacz: Nasz umysł nie jest naszym przyjacielem


Pęknięcie na ścianie

p%C4%99kni%C4%99cie.jpg

Na naszych oczach zachodzą ogromne zmiany. Największe religie świata otwierają swoje patriarchalne struktury na kobiety. Film "Pęknięcie na ścianie. Buddyjski klasztor kobiecy w Tajlandii oczami Europejki" opowiada o kobietach w Tajlandii, które stawiają pierwsze kroki na ścieżce bhikkhunī - w pełni wyświęconych mniszek buddyjskich.

Zobacz: Pęknięcie na ścianie

Napisz swoją opinię o filmie


Mistrzynie życia duchowego

miniatura_mistrzynie.jpg

W swoim filmie chcemy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, jakim jest ordynacja kobiet. Co się stało, że ta tradycja wygasła, a teraz się odradza? Czy i dlaczego ludziom potrzebne są kobiety w duchowieństwie? Mimo tego, że według nauk Buddy święcenia mogą przyjmować zarówno kobiety jak i mężczyźni, w wielu krajach buddyjskich na skutek patriarchalnego systemu społecznego nauki te zostały zapomniane i mnichami mogą zostać tylko mężczyźni. Obecnie można zaobserwować odradzanie się kobiecych linii przekazu w wielu krajach. Jednym z nich jest Sri Lanka. Wesprzyj projekt na portalu Polakpotrafi.pl tak by ten film dokumentalny mógł powstać.

Zobacz: Mistrzynie życia duchowego

Napisz swoją opinię o filmie


Witaj w prawdziwym świecie: Dostrzeganie bez umysłu

welcometorealbok.jpg

Większość ludzi ma różne pojęcie odnośnie tego czym jest oświecenie. Niektórzy wyobrażają je sobie jako promieniste światło, inni jako przejaw mądrości i wglądu, a jeszcze inni jako boski stanu egzystencji. Czy taka jest prawda? Po prawdzie jest to znacznie prostsze.

Zobacz: Dostrzeganie bez umysłu

Napisz swoją opinię o filmie


Tygrysie Serca

thaismall.jpg

Film dokumentalny o Tajskiej Tradycji Leśnej (development). Celem wyprawy, o której wsparcie prosimy, jest zebranie materiału i stworzenie 15-minutowego filmu oraz reportażu prasowego o Tajskiej Tradycji Leśnej. Film jest już dostępny dla każdego na YouTube. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy pomogli stworzyć nam ten krótki dokument.

Zobacz: Tygrysie Serca

Napisz swoją opinię o filmie


Inny głos

minidhammananda.jpg

Czcigodna Dhammananda opowiada historię Yasodhary, żony Siddhatthy, który stał się Buddhą. Historia życia Buddhy z perspektywy kobiecej, widziana oczami jego porzuconej małżonki, oraz tego co czuła i jakie trudy musiała przejść w związku z odejściem męża z pałacu.

Zobacz: Inny głos

Napisz swoją opinię o filmie


Nanavira Hamuduru

Nanaviraplakat2.jpg

W 1949 roku oficer brytyjskiego wywiadu wypłynął na Cejlon, by stać się buddyjskim mnichem. Wyświęcony jako Czcigodny Ñāṇavīra, żył w lasach w pobliżu nadmorskiej miejscowości Bundala aż do samobójstwa w 1965 roku. Film opowiada o jednym z najznamienitszych mnichów buddyjskich naszych czasów, rebelianta, samotnika, pełnego wewnętrznych konfliktów, nosorożca, który w pojedynkę przemierzał dżunglę.

Zobacz: Nanavira Hamuduru

Napisz swoją opinię o filmie


Dźwięki Ciszy

d%C5%BAwi%C4%99ki1.jpg

Film opowiadający o medytacji więźniów w polskich zakładach karnych. Jest on jest realizacją projektu „Więzienie jako źródło kultury". Inspiracją do stworzenia tego filmu były dźwięki towarzyszące medytacji buddyjskiej odbywającej się w więzieniu na ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Więcej o filmie jak też o programie buddyjskiego wolontariatu wspierającego osoby osadzone w zakładach karnych można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Przebudzeni (Przebudzeni.org)

Zobacz: Dźwięki Ciszy

Napisz swoją opinię o filmie


Jednominutowa medytacja

onesmall.jpg

Film uczący techniki medytacyjnej w danej chwili, przedstawionej w animacji jak też opisanej w książce autora, Martin Boroson'a: "One-Moment Meditation" (Medytacja w jednej chwili), dzięki której można zredukować stres, poprawić koncentrację i odnaleźć spokój… właśnie teraz. 

Zobacz: Jednominutowa medytacja

Napisz swoją opinię o filmie


Nowy początek

smallnewbeginning.jpg

Film jest opowieścią o tworzeniu miejsca i szans dla mniszek (bhikkhuni), które zwykle dostępne są tylko dla mnichów (bhikkhu).

Zobacz: Nowy początek

Napisz swoją opinię o filmie


Momenty z życia Czcigodnej Bhikkhuni Dhammanandy

dhammananda.jpg

Wywiad z Czcigodną Dhammanandą o jej wczesnym wychowaniu w tradycyjnej rodzinie buddyjskiej w Tajlandii i o tym jak poczuła, że ma "dość" przyziemnego życia i postanowiła wyjść z domu, stając się swego rodzaju "rebeliantką".

Zobacz: Momenty z życia Czcigodnej Bhikkhuni Dhammanandy

Napisz swoją opinię o filmie


The Dhamma Brothers

dhammabro.jpg

"The Dhamma Brothers" to emocjonującą opowieść o ludzkich możliwościach i przemianie, towarzysząc i dokumentując historie więźniów w Donaldson Correction Facility, którzy biorą udział w 10-dniowych kursach medytacyjnych Vipassany.

Zobacz: The Dhamma Brothers

Napisz swoją opinię o filmie


O karmie

pobrane%281%29.jpg

Buddyjski mnich, Czcigodny Ajaan Tippakorn Sukhito, przeor klasztoru i ośrodka medytacyjnego Ban Sawang Jai, w Pak Chong, w Tajlandii, mówi o karmie.

Zobacz: O karmie

Napisz swoją opinię o filmie


O medytacji

Meditation.jpg

Buddyjski mnich, Czcigodny Ajaan Tippakorn Sukhito, przeor klasztoru i ośrodka medytacyjnego Ban Sawang Jai, w Pak Chong, w Tajlandii, mówi o medytacji.

Zobacz: O medytacji

Napisz swoją opinię o filmie


Ostateczny test

0.jpg

Buddyjski mnich, Czcigodny Ajaan Tippakorn Sukhito, przeor klasztoru i ośrodka medytacyjnego Ban Sawang Jai, w Pak Chong, w Tajlandii, sam będący słabego zdrowia uczy o tym jak powinno podchodzić się do śmierci.

Zobacz: Ostateczny test

Napisz swoją opinię o filmie


Dhammasara - klasztor mniszek

dhammasara.flv_000014160.jpg

W 1983 roku Ajahn Brahm został wysłany przez swojego nauczyciela Ajahn Chah Bodinyanę z Tajlandii do Perth. W 1998 r. ustanowiono klasztor mniszek Dhammasara. W 2009 odbyła się ceremonia wyświęcenia czterech mniszek. Film opowiada o wyjątkowym przedsięwzięciu jakim jest klasztor mniszek Dhammasara. Pokazana jest także ceremonia uczczenia sześćdziesiątych urodzin Ajahna Brahma. Wtedy to klasztor Bodinyana otrzymał dar w postaci złotej statuy Buddhy od króla Tajlandii.

Zobacz Dhammasara - klasztor mniszek

Napisz swoją opinię o filmie


Mój brat - buddyjski mnich

My-Brother.jpg

Film dokumentalny o młodym mężczyźnie z Finlandii, który jedzie do Tajlandii aby stać się buddyjskim mnichem. Historia opowiadana przez jego siostrę, która towarzyszy mu w początkach jego podróży.

Zobacz: Mój brat - buddyjski mnich

Napisz swoją opinię o filmie


Życie Buddhy

Buddha-BBC.JPG

Ponad 2,500 lat temu jeden człowiek pokazał światu drogę do oświecenia. Ten przepięknie stworzony film starannie przedstawia fascynującą historię księcia Siddhatthy oraz jego duchowej przemiany, dzięki której stał sie Buddhą.

Zobacz: Życie Buddhy

Napisz swoją opinię o filmie


Buddha przychodzi do Sussex

pobrane.jpg

Reportaż o wizycie Ajahn Chah'a w Anglii pod koniec lat 70-tych gdy Ajahn Sumedho i jego uczniowie stworzyli pierwszy klasztor leśnej tradycji w Chithurst.

Zobacz: Buddha przychodzi do Sussex

Napisz swoją opinię o filmie


Opowieść mnicha

monk.JPG

Dzień z życia młodego mnicha buddyjskiego. Tapassī Bhikkhu opowiada w filmie swoje codzienne obowiązki jak również podstawy doktryny buddyjskiej.

Zobacz: Opowieść mnicha

Napisz swoją opinię o filmie


Droga uważności

mindful.jpg

Pełny film BBC pod tytułem "Droga uważności". W filmie udokumentowano mowy Luang Por Chah'a (Ajahn Chah'a), jak również młodego Ajahn Liam'a który wskazany został na następcę i przeora klasztoru Wat Pah Pong.

Zobacz: Droga uważności

Napisz swoją opinię o filmie