
Zamieszczanie odnośników.
Goście i użytkownicy nieposiadający jeszcze "karmy" (o której poniżej), napotykają trudności w zamieszczaniu odnośników. Nie możemy tego zmienić, ale można próbować obejść to ograniczenie przez usuwanie przedrostków w adresach, zapobiegając rozpoznaniu ich jako adres internetowy. Na przykład:
http://sasana.pl/
www.sasana.pl/
Oba mogą zostać rozpoznane jako adresy internetowe i zastąpione klikalnymi linkami. Aby temu zapobiec, można usunąć przedrostki: "http" lub "www" i wstawić taki tekst:
sasana.pl/
W ten sposób każdy czytelnik będzie wiedział, że wystarczy dopisać "www", aby trafić w podane miejsce. Dodawanie przedrostka jest jednak zbędne, przeglądarki robią to automatycznie, po wklejeniu tekstu w pasek adresu.
Ponieważ jest to mylące, odradzamy wstawianie spacji, wycinanie kropek i podobnych praktyk. Łatwo nie zauważyć braku jakiegoś elementu, lub jego zbędne wystąpienie i po wklejeniu, otrzymać komunikat błędu. Większość osób uzna wtedy, że adres jest błędny, lub podana strona nie istnieje.
Mimo wszelkich wysiłków, odnośniki do takich storn jak YouTube, Wikipedia itp. ciągle mogą zostać rozpoznane a ich publikacja - wstrzymana. Jeśli pomimo obcięcia adresu w taki sposób:
youtube.com/watch?v=GXR9emyoJlA
nie zostanie on opublikowany, można spróbować jeszcze odcięcia części adresu, znakiem nowej linii:
youtube.
com/watch?v=GXR9emyoJlA
Gdy zawiodą już wszystkie metody, pozostaje rejestracja i za pomocą modułu wiadomości prywatnych, poproszenie kogoś z odpowiednim poziomem "karmy" o wstawienie linku.
Po co się rejestrować?
Pierwszą korzyścią, jest możliwość wysyłania prywatnych wiadomości do innych użytkowników. Tą drogą często komunikujemy się w sytuacjach awaryjnych. Ożywione i inspirujące dyskusje "na privie", także nie należą do rzadkości.
Drugą korzyścią, jest możliwość utworzenia własnego projektu, przy użyciu narzędzi dostarczanych przez Wikidot.
"Karma" na Wikidot.
Aby zachęcić użytkowników do aktywności, Wikidot opracowało system punktacji nazywany "karma". Nie jest to ranking popularności użytkownika. Świadczy jedynie o jego aktywności na Wikidot.
Jest sześć poziomów "karmy": http://www.wikidot.com/doc:karma
Najniższy (none) otrzymujemy zaraz po zarejestrowaniu. Nie pozwala na zamieszczanie odnośników, ale daje możliwość wysyłania prywatnych wiadomości i tworzenia własnych projektów
Poziom niski (low) dodaje możliwość nieskrępowanego linkowania. Ten poziom dość łatwo osiągnąć i trudno utracić. Wystarczy kilkadziesiąt komentarzy i/lub wiadomości prywatnych, wątków… Piszący ten poradnik, nie utracił tego poziomu mimo dwuletniego braku aktywności.
Poziomy średni (medium) i wysoki (high), są kolejno coraz trudniejsze do osiągnięcia i łatwo je utracić. Na poziomie "medium", zdarzyło się zaobserwować zmniejszenie karmy już po tygodniu braku aktywności. Sprawa wymaga jednak prowadzenia dalszego dochodzenia i szeroko zakrojonych badań. Korzyści płynące z tych dwóch poziomów, są owiane wielką i straszliwą tajemnicą twórców systemu.
Poziom bardzo wysoki (very high) i najwyższy (guru) pozwalają na uczestniczenie w programach testowych i na promocyjny wykup usług w wersji "pro" oraz, na zapraszanie nowych członków do swoich projektów.
Na poziomie "guru", karma już nie jest obniżana, bez względu na aktywność, lub jej brak.
Nawigacja po Tipitace.
Oprócz korzystania z odnośnika w menu głównym, czasem jesteśmy zmuszeni do poszukiwań na innych stronach a nawet, do przeszukiwania oryginalnego tekstu palijskiego. W takim przypadku, pomocny może okazać się ten komentarz, wraz z całym wątkiem: http://sasana.pl/forum/t-2215947/tipitaka-jak-nawigowac#post-2790450
Różnica pomiędzy Sasaną a Wikidot.
Nie dla wszystkich może być oczywista różnica pomiędzy tymi dwiema instytucjami. Czym jest Sasana, nie trzeba raczej wyjaśniać, natomiast Wikidot, jest rodzajem systemu zarządzania treścią i dostarcza administratorom poszczególnych projektów, narzędzi umożliwiających publikowanie treści i zarządzanie nimi. W związku z tym, Administrator Sasany może nie mieć wpływu na niektóre aspekty działania strony.
Gdyby poszukiwacz prawdy nie znalazł lepszego, lub równego sobie towarzystwa, niech bez ociągania się podąża samotnym szlakiem. Nie ma dlań wspólnoty z głupcem.
Dhammapada