Z kategorii:
strona 1123...następna »

Uwaga: na patronite pojawiła się zbiórka na ten projekt
https://patronite.pl/TheravadaPL

Thanissaro wydał nową książkę, "Medytacje 9", jest to zbiór 50 esejów z ostatnich kilku lat. Wszystkie b.ciekawe, a o jednym chciałem Was poinformować.

Thanissaro pisze o właściwej mowie wobec własnego umysłu. NIe spotkałem się z takim podejściem wcześniej, a widzę po sobie, że to pomocne wobec obsesyjnych myśli:

Potem oczywiście są lekcje z samej mowy. Jak powiedział Budda, rzeczy, o których mówił, musiałyby być: 1) prawdziwe, 2) korzystne i 3) aktualne. Możesz zastosować te same standardy do swoich myśli. Jeśli coś pojawia się w umyśle, zadaj sobie pytanie: „Czy to naprawdę prawda?” Niektóre części umysłu mogą powiedzieć: „Tak, to naprawdę prawda”, ale musisz je zapytać: w jakim stopniu jest odwrotnie? Co się stanie, jeśli myślisz w odwrotny sposób? Co prowadzi w lepszym kierunku?

Jest to dobry hamulec dla tego rodzaju obsesyjnego myślenia, które przechwytuje jeden mały szczegół, jeden mały pomysł i po prostu działa z nim, bez obawy o to, gdzie pójdzie. Musisz być w stanie sprawdzić siebie: w jakim stopniu ta myśl nie jest zrównoważona, nawet jeśli jest to prawda? Czy to naprawdę prawda? Umysł może przekonać się o prawdzie wszelkiego rodzaju głupich rzeczy. Musisz się nauczyć, jak się cofnąć i zadać im pytanie.

przetłumaczone translatorem google

https://www.dhammatalks.org/books/Meditations9/Section0040.html

Czołem Damianz

Jest bardzo dużo wszystkiego - masz książki Thanissaro - polecam "Z każdym oddechem" (do ściągnięcia w pdf-ie i innych formach http://sasana.pl/download). Masz też osobny słownik Thanissaro (http://sasana.pl/slownik-liscie) w dziale słowników.

metta&peace
H-D

https://www.goodreads.com/book/show/25942786-the-mind-illuminated#

to jest ta ksiązka? Brzmi nieźle. Chętnie się zapoznam.

na temat otępienia było już na forum: http://sasana.pl/forum/t-6872670/pytanko i jest tam zalinkowany esej Thanissaro, może to Ci pomoże.

Ze słownikiem angielsko polskim nie spotkałem się. Z tego co kojarzę Varapanyo tłumaczy z angielskiego, ale chyba tylko sutty.

Ksiązka o której piszesz to wydanie komercyjne, więc nie licz na tłumaczenie. Nadzieje w jakimś wydawnictwie.

Na sasanie są interesujące ksiązki Ajahna Brahma, który pokazuje mapę jhan, Thanissaro który mówi o tym, że przyjemność z medytacji jest kluczem. Z koleji Leigh Brasington pokazuje technikę wejścia w jhanę w krótkim tekście. Wszystkie te teksty są wartościowe i po polsku.

Cześć. Jestem tu nowy, ale buddyzmem interesuję się od 20 lat. Po dłuższej przerwie postanowiłem się zabrać na poważnie do praktyki, a jako że na reddicie polecają tę książkę to postanowiłem się nią posiłkować. Wszystko pięknie, jestem na etapie walki z czymś co po angielsku nazywa się subtle dullness. (subtelne otępienie?). Postępy robię bardzo duże,po 4 miesiącach jestem w stanie uzyskać koncentrację dostępu. Jako, że książka jest genialna, chciałbym spytać czy ktoś to kiedyś przetłumaczył albo ma zamiar przetłumaczyć? Z angielskim sobie radzę, ale jeśli w grę wchodzi taki mix pojęć buddyjskich i angielskich to czasami się gubię. A jeżeli nie można liczyć na tłumaczenie to czy jest jakiś tekst tłumaczący te wszystkie pojęcia z angielskiego?

The mind illuminated - tłumaczenie przez DamianzDamianz, 25 Jun 2019 22:03

Daj znać jak tam Twoje starania. Widziałem, że założyłeś stronę internetową, ale nie była aktualizowana.

Re: Chce zostać mnichem. przez buzzard_plbuzzard_pl, 21 Jun 2019 06:37

Dzień dobry, czy ktoś z Was chciałby ożywić forum i się zaangażować w jakieś projekty?

Czołem

Na ten moment trwają rozmowy gdzie, jak i jaki będzie wygląd. Zbieramy ekipę jeszcze.

metta&peace
H-D

Faktycznie, sorki.

Na jakim silniku/ serwerze będzie nowa strona? Możesz zdradzić trochę szczegółów co sie zmieni?

To nie tak, że mnie to nie interesuje. Podobnie jak Ty zastanawiałem się dlaczego Budda nigdy, z tego co mi wiadomo, nie wypowiadał się wprost na tematy związane z innymi wymiarami czy światami. Myślę, że gdyby ta wiedza była potrzebna do oświecenia, zrobiłby to, a już na pewno, gdyby uczyła nas ona "prawdziwej natury rzeczy", bo przecież jest potrzebna do oświecenia.
Budda był przecież zwykłym człowiekiem, który mógł się mylić, co do rzeczy o których nie mówił. Zauważ, że jest sporo, bardzo od siebie się różniących odmian buddyzmu, w których inaczej interpretuje się rzeczywistość, a przynajmniej tematy, o których tu rozmawiamy, a jednak wszędzie są ludzie oświeceni. Innymi słowy - budda był oświecony, a nie wszechwiedzący.
Ilość odłamów buddyzmu, komentarzy i komentujących w ogóle mnie nie dziwi. Trochę co prawda utrudnia mi życie, ale biorąc pod uwagę ilość ludzi oraz lat od śmierci Buddy, można by się tego spodziewać. Owszem, korzystam z tych tekstów, ale staram się mieć w pamięci te słowa:
"Gdzie istnieje Buddha-Dhamma? Istnieje w świadomym poznawaniu i w tym intuicyjnym zrozumieniu, jakie przejawiają wasze umysły. Każdy może pojąć, każdy jest w stanie zrozumieć. Buddha-Dhamma nie funkcjonuje w książkach; nie wymaga niezmiernie obszernego studiowania i oczytania. Możecie zrozumieć o czym mówię, po prostu rozważając bieżącą chwilę. Każdy jest w stanie zrozumieć, ponieważ to potencjał, który istnieje w sercu każdego z nas."

Przepraszam, że się tak rozpisałem i kontynuuję dyskusję, jednak zależało mi na przedstawieniu mojego punktu widzenia, a jednocześnie podkreśleniu, że nie widzę nic złego w szukaniu odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie, bo przecież wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku :)

Re: Mowa w lesie drzew sīsapā przez PassQDPassQD, 19 May 2019 12:25

Czołem

Trwają przygotowania do postawienia Sasany w nowej odsłonie. Więc wszelkie nowe teksty chyba poczekają na level-up. Dzięki za wskazanie, aczkolwiek to nie Thanissaro, tylko Sumedho, i już jest w naszej czytelni: http://sasana.pl/sluchanie-umyslu

metta&peace
H-D

Budda naczuczał jak zakończyć cierpienie i tą ścieżką podążam. Jeśli jednak same sutty miałyby wyczerpać wszystkie interesujące zagadnienia to w jakim celu nauczyciele piszą komentarze, i dlaczego sam indeks artukułów zajmuje tutaj 22 strony? Nie musi Cię to interesować, ale mnie tak, dlatego pytam.

Nie chciałbym by to się przerodziło w dyskusję, polecam tylko przeczytać "Dwa oblicza Dhammy" Bodhi Bhikkhu http://sasana.wikidot.com/dwa-oblicza-dhammy

Re: Mowa w lesie drzew sīsapā przez buzzard_plbuzzard_pl, 16 May 2019 19:51

Ale czekajcie. Czy oświecenie na prawdę musi oznaczać wiedzę na tematy związane innymi światami i wymiarami? Jeśli nie, a tak rozumiem słowa Buddy, kiedy mówi, że nie ma to nic wspólnego ze ścieżką, to może… to jest miejsce gdzie kończy się filozofia, a zaczyna religia?

Re: Mowa w lesie drzew sīsapā przez PassQDPassQD, 16 May 2019 18:36
Re: Rodzina
buzzard_plbuzzard_pl 16 May 2019 16:14
w dyskusji Teksty / Wasze opinie » Rodzina

Jedyna sutta jaka kojarzy mi się z tym fragmentem to Snp.1.08 - Mowa o miłującej dobroci http://sasana.wikidot.com/snp-1-08-vil i fragment

Oto te dobre czyny
pozwalają osiągnąć stan spokoju:
bycie dostępnym, uczciwym, prostolinijnym,
uprzejmym, delikatnym i niezarozumiałym.
Łatwym do zadowolenia, skromnym w utrzymaniu,
mającym niewiele obowiązków do spełnienia, oraz oszczędnym.
Dzięki uspokojeniu umysłu - przenikliwym.
Ani zbyt śmiałym, ani desperacko przywiązanym do rodziny.
Nie popełniając nawet najdrobniejszych niewłaściwych uczynków
za które później mędrcy mogliby upominać.

Prawdopodobnie chodziło o przywiązanie.

Próbowałem znaleźć tekst Ajahna Chah po angielsku, żeby sprawdzić źródło i nie znalazłem; w sieczi dostępne są tylko tłumczenia.

Re: Rodzina przez buzzard_plbuzzard_pl, 16 May 2019 16:14
Rodzina
PassQDPassQD 16 May 2019 12:29
w dyskusji Teksty / Wasze opinie » Rodzina

Hej,

czy ktoś mógłby wyjaśnić mi zaznaczony fragment?

Powstrzymywać się od zażywania środków odurzających. Musicie znać powściągliwość w ich stosowaniu, a najlepiej zrezygnować z nich całkowicie. Ludzie i tak są już odurzeni swoimi rodzinami, krewnymi i przyjaciółmi a także dobytkiem materialnym, bogactwem i wszystkim innym. Jest tego już wystarczająco dużo, aby pogarszać jeszcze całą sprawę spożywaniem środków odurzających.

Ajahn Chah - Samadhi Bhavana

Z góry dziękuję

Rodzina przez PassQDPassQD, 16 May 2019 12:29

Czołem polscy zwolennicy theravady! Fundacja „Theravada” ogłasza, że odcina się od działań mnicha polskiego pochodzenia Suthammo Bhikkhu (Dawid Konrad Schwalkowski), wyświęconego w tajskim klasztorze Thamkrabok. Powodem jest to, że według informacji, które przyszły do nas z klasztoru, Dawid nie działa zgodnie z regułą klasztorną (Vinayą). Z przykrością musimy poinformować o tym fakcie jak najszersze grono osób.

chciałbyś dowiedzieć się czegoś, w co musiałbyś uwierzyć? :)

Raczej doświadczyć, ale wcześniej poczytać żeby zorientować się co mnie czeka.

to przecież w żadnym miejscu Kanonu Palijskiego tego nie będzie (!), no bo skąd miałoby się to tam wziąć?

Jasne, nie w Tipitace, ale w w innych tekstach? Zobacz ile mamy opracowań nauczycieli np. o Jhanach czy samej technice medytacji. W kanonie tego nie ma, ale czytanie komentarzy z XX czyt XXI wieku bardzo pomaga. W suttach wszystkiego nie będzie lub nie będzie to forma łatwo przyswajalna.

Re: Mowa w lesie drzew sīsapā przez buzzard_plbuzzard_pl, 06 May 2019 16:33

Hej,

Chciałem Ci właśnie zasugerować poszperanie w anglojęzycznym internecie, bo tam naprawdę można znaleźć i mnóstwo materiałów źródłowych, i dobrych opracowań. Ale uderzyło mnie, że skoro sam Buddha powiedział że nie będzie mówił o tym co nie jest korzystne dla Ścieżki, to przecież w żadnym miejscu Kanonu Palijskiego tego nie będzie (!), no bo skąd miałoby się to tam wziąć? Tak samo w przypadku wszystkich innych Oświeconych, bo przecież na tym polega Właściwa Mowa.

Jeśli tak by było, to jedyną opcją poznania tego byłoby chyba osiągnięcie oświecenia? ;)

Takie tam moje luźne niedzielne dywagacje :P

Pozdr!
Marcin

strona 1123...następna »