Plik z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako")

Jak poradzić sobie z prawdopodobnie największym problemem w medytacji, czyli jak opanować umysł, który bez przerwy myśli? Czasem ludzie mi powtarzają: „Nie potrafię medytować przez ten natłok myśli, myślę o tylu różnych sprawach, myślę na okrągło i nie mogę przestać”.

Myślenie staje się największą przeszkodą w medytacji. Ludzie nie mogą przestać myśleć. Ale tak naprawdę można osiągnąć to bardzo łatwo. Wielu osobom przychodzi to dość naturalnie. Robią to wręcz bardzo często. Klasycznym przykładem na to jest pewien pokaz, który lubię urządzać na każdym odosobnieniu, żeby zaprezentować, jak łatwo można przestać myśleć i poczuć, jak to jest – nie myśleć o niczym. Możecie wtedy sami się przekonać: „Tak, to możliwe, mogę to zrobić”. Dla wielu ludzi to niesamowite uczucie, zdać sobie sprawę, że mogą przestać myśleć, że jest to możliwe i że naprawdę tego doświadczyli. Ten mały pokaz służy temu, żebyście, kiedy mówię, także obserwowali reakcję umysłu na moje słowa. Nie skupiajcie się tylko na słowach, ale zaobserwujcie, jak oddziałują na umysł, ponieważ kiedy mówię, jeśli jesteście chociaż trochę uważni, kiedy mówię, zaczynacie zauważać coś dziwnego: że między moimi słowami są długie przerwy.

W tych przerwach między słowami, co się działo w waszych umysłach? Była cisza. Byliście świadomi, ale umysł nie przetwarzał ani jednej myśli. To jest możliwe. Tak dzieje się wtedy, kiedy jesteście w pełni świadomi, słyszycie śpiew ptaków, ale w głowie nie macie ani jednej myśli. Proste, prawda? A teraz kontynuujcie przez następne dwie godziny.

Teraz wiecie, czym jest cisza umysłu i jakie to piękne uczucie.Teraz warto się zastanowić, dlaczego wciąż ją niszczymy natłokiem myśli. Dojdziecie wtedy do wniosku (jesteście już na tyle dojrzali, żeby zdawać sobie z tego sprawę), że 99 procent – i jestem tutaj dość hojny – że 99 procent waszych myśli to śmieci.

To jeden z powodów…

O autorze

brahm.jpg

Brahmavamso Ajahn
zobacz inne publikacje autora

Czcigodny Ajahn Brahmavamso Mahathera (znany jako Ajahn Brahm), właściwie Peter Betts, urodził się w Londynie 7 sierpnia 1951 roku. Obecnie Ajahn Brahm jest opatem klasztoru Bodhinyana w Serpentine w Australii Zachodniej, Dyrektorem ds. Duchowych Buddyjskiego Towarzystwa Stanu Australia Zachodnia, Doradcą ds. Duchowych przy Buddyjskim Towarzystwie Stanu Wiktoria, Doradcą ds. Duchowych przy Buddyjskim Towarzystwie Stanu Australii Południowej, Patronem Duchowym Bractwa Buddyjskiego w Singapurze oraz Patronem Duchowym ośrodka Bodhikusuma Centre w Sydney.

Artykuły o podobnej tematyce:

Sprawdź też TERMINOLOGIĘ


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: Facebook

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL: Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

gnu.svg.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0

cc.png

Oryginał można znaleźć na tej stronie: LINK

Źródło: http://www.bswa.org

Tłumaczenie: Karolina
Redakcja polska: Alicja Brylińska

Image0001%20%281%29.png

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/