Kappa (sanskryt: kalpa)

Okres świata, niewyobrażalnie długi przedział czasu, eon. Dzieli się on na cztery etapy:

  • rozpad świata,
  • Trwanie Chaosu (samvatta-tthāyī),
  • Tworzenie Świata (vivatta-kappa),
  • Trwanie uformowanego świata (vivatta-tthāyī).

”Jak długo będzie trwał rozpad świata, jak długo chaos, jak długo powstawanie, jak długo trwanie uformowanego świata, na tematy tych rzeczy, o Bhikkhu, trudno jest powiedzieć, że będzie trwał tyle lat, tyle wieków, tyle tysiącleci lub setek tysiącleci lat.” (A.IV, 156)

Szczegółowy opis czterech okresów świata jest podany w tym poruszającym dyskursie na temat wszechobejmującej nietrwałości w A.VII, 62.

Może być tu przytoczone piękne porównanie w S.XV, 5: „Weźmy, o Bhikkhu, wielką masywną skałę długą na milę, szeroką na milę, wysoką na milę, pozbawioną spękań i skaz. Pod koniec każdych stu lat człowiek przeciera ją raz jedwabną tkaniną. Ta wielka skała zostanie starta i zniknie prędzej niż jeden okres świata. Jednak takich okresów świata, o Bhikkhu przeminęło wiele, wiele setek, wiele tysięcy, wiele setek tysięcy. Jakże jest to możliwe? Niewyobrażalna, o Bhikkhu jest ta samsāra, nie można odnaleźć żadnych pierwszych istot, które zaciemnione przez niewiedzę, uwięzione przez pożądanie śpieszą i gonią przez ten cykl odradzania.”

Porównam tu Niemiecką bajkę Grimmów o małym pastuszku: „Na Pomorzu istnieje diamentowa góra, wysoka na godzinę, szeroka na godzinę i głęboka na godzinę. Co sto lat pojawia się mały ptaszek i pociera na niej swój mały dzióbek. A kiedy cała góra zostanie zrównana z ziemię minie pierwsza sekunda wieczności.”

POWRÓT