Tytuł: Medytacja z Martine Batchelor

O autorze: Martine Batchelor

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

Podstawy medytacji

Instrukcje do medytacji dawane przez Martine Batchelor podczas dwudniowego odosobnienia w Rajszewie 14 marca 2015.

Medytacja oddechu z Martine Batchelor

Chciałabym teraz pokazać jak praktykować medytację z oddechem. Skupiamy się na oddechu jak również badamy oddech. Na sam początek siadamy, możemy na przykład na krześle. Staramy się siedzieć wyśrodkowując ciało, tak by można było cofnąć ramiona, mając prosty kręgosłup, otworzyć ramiona, i by głowa spoczywała na ramionach, tak by można było poczuć przedłużenie głowy u góry. Znajdujemy pozycję.

Następnie oczy, możemy je mieć zamknięte, lub możemy mieć otwarte, patrząc przed siebie, bez specjalnego skupiania wzroku na czymkolwiek. Pozycja dłoni, możemy je położyć swobodnie na nogach, możemy też złożyć je w tradycyjny sposób.

Wtedy delikatnie spoczywamy naszą uwagą na oddechu. Możemy na przykład zwracać uwagę na okolicę nozdrzy, odczuwając wchodzące i wychodzące powietrze. Wdychając jestem świadoma wdychanego powietrza, wydychając jestem świadoma wydychanego powietrza.

Jeśli powstaną jakiekolwiek rozkojarzenia, pamiętam jaka jest moja intencja w tym momencie, by być świadomą, uważną, za każdym razem wracając do oddechu. Nie wyobrażam sobie oddechu, nie kontroluję oddechu, czekam na to, by oddech sam się pojawił, podążam za jego rytmem.

Od czasu do czasu patrzę głębiej w oddech. Doświadczam jego zmiennej natury. Dostrzegam, że powietrze jest nieco zimniejsze, gdy wdycham i nieco cieplejsze, gdy wydycham. Jestem świadoma oddechu, jestem świadoma życia w tej konkretnej chwili. Wracam do oddechu, wracam do życia w tej konkretnej chwili. Spróbujmy tak praktykować, choćby przez pięć minut. Wdychając, wydychając…

Dobrej medytacji!


Artykuły o podobnej tematyce:

Sprawdź też TERMINOLOGIĘ


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://www.stephenbatchelor.org/index.php/en/martine/films

Źródło: stephenbatchelor.org/

Tłumaczenie: Har-Dao,