Tytuł: Mrowisko

O autorze: Varapanyo Bhikkhu

Wersja pdf:

view source

print

Wersja scribd:

MN.023

Vammika Sutta

Mrowisko

Tłumaczenie: Varapanyo

alternatywne tłumaczenie:


1.Tak usłyszałem. Przy pewnej okazji Zrealizowany mieszkał w Savatthi w Gaju Jeta w Parku Anathapindiki. Przy tej okazji czcigodny Kumara Kassapa mieszkał w Gaju Ślepego Człowieka. Wtedy gdy była już zaawansowana noc, pewien bóg o pięknym wyglądzie, rozświetlający cały Gaj Ślepego Człowieka zbliżył się do czcigodnego Kumary Kassapy i stanął z boku. Stojąc tak, bóg rzekł do niego:

2. „Mnichu, mnichu, to mrowisko dymi się nocą i płonie za dnia. Bramin rzekł tak; 'Zagłąb się nożem o mądry'. Zagłębiając się nożem mądry zobaczył rygiel. 'Rygiel, o czcigodny panie'. Bramin rzekł tak: 'Odrzuć rygiel, zagłąb się nożem o mądry'. Zagłębiając się nożem mądry zobaczył ropuchę. 'Ropuchę, o czcigodny panie'. Bramin rzekł tak: 'Odrzuć ropuchę, zagłąb się nożem o mądry'. Zagłębiając się nożem mądry zobaczył widelec. 'Widelec, o czcigodny panie'. Bramin rzekł tak: 'Odrzuć widelec, zagłąb się nożem o mądry'. Zagłębiając się nożem mądry zobaczył sito. 'Sito, o czcigodny panie'. Bramin rzekł tak: 'Odrzuć sito, zagłąb się nożem o mądry'. Zagłębiając się nożem mądry zobaczył żółwia. 'Żółwia, o czcigodny panie'. Bramin rzekł tak: 'Odrzuć żółwia, zagłąb się nożem o mądry'. Zagłębiając się nożem mądry zobaczył siekierę i pieniek. 'Siekierę i pieniek, o czcigodny panie'. Bramin rzekł tak: 'Odrzuć siekierę i pieniek, zagłąb się nożem o mądry'. Zagłębiając się nożem mądry zobaczył kawał mięsa. 'Kawał mięsa, o czcigodny panie'. Bramin rzekł tak: 'Odrzuć kawał mięsa, zagłąb się nożem o mądry'. Zagłębiając się nożem mądry zobaczył węża Nagę. 'Węża Nagę, o czcigodny panie'. Bramin rzekł tak: 'Pozostaw węża Nagę, nie krzywdź węża Nagi, honoruj węża Nagę'.

Mnichu, powinieneś pójść do Zrealizowanego i spytać go o tą zagadkę. Tak jak Zrealizowany ci powie, tak powinieneś to zapamiętać. Mnichu nie widzę by ktoś w tym świecie, z jego bogami, Marami, Brahmą, w tej generacji z pustelnikami i braminami, z książętami i ich ludźmi; inny niż Tathagata, czy uczeń Tathagaty, czy ten który dowiedział się tego od niego, mógł podać wyjaśnienie tej zagadki które zadowalałoby umysł”. Oto co powiedział ten bóg, który zaraz po tym zniknął.

3. Wtedy gdy skończyła się noc, czcigodny Kumara Kassapa udał się do Zrealizowanego. Po złożeniu mu hołdu, usiadł z boku i opowiedział co się wydarzyło. Wtedy spytał: „Czcigodny panie, czym jest mrowisko, czym jest dymienie nocą, czym palenie za dnia. Kto jest braminem, kto mądrym? Czym jest nóż, czym jest zagłębianie się, czym jest rygiel, czym jest ropucha, czym jest widelec, czym jest sito, czym jest żółw, czym jest siekiera i pieniek, czym jest kawał mięsa, czym jest wąż Naga?”

4. „Mnichu, mrowisko jest symbolem tego ciała, utworzonego z czterech wielkich elementów, spłodzonego przez matkę i ojca, zbudowanego z gotowanego ryżu i owsianki, będącego podmiotem nietrwałości i niszczącego się i ścierającego i rozpadającego i dezintegrującego się. To o czym człowiek myśli i rozważa nocą, a co bazuje na jego działaniach w czasie dnia, jest 'dymieniem nocą'. Działania jakie podejmuje za dnia, ciałem, mową i umysłem, po przemyśleniu i rozważeniu nocą, jest 'płonięciem za dnia'. Bramin jest symbolem Tathagaty, spełnionego i w pełni przebudzonego. Mądry jest symbolem mnicha w treningu. Nóż jest symbolem szlachetnego zrozumienia. Zagłębianie się nożem jest symbolem wzmożonej energii. Rygiel jest symbolem ignorancji. Odrzuć rygiel: porzuć ignorancję. Ropucha jest symbolem desperacji spowodowanej gniewem. Odrzuć ropuchę: porzuć desperację spowodowaną gniewem. Widelec jest symbolem wątpliwości. Odrzuć widelec: porzuć wątpliwość. Zagłąb się nożem. To jest tego znaczenie. Sito jest symbolem pięciu przeszkód, mianowicie: przeszkody zmysłowego pragnienia, przeszkody złej woli, przeszkody senności i stanów letargicznych, przeszkody złej woli, przeszkody niepokoju i wyrzutów sumienia i przeszkody wątpliwości. Odrzuć sito: porzuć pięć przeszkód. Zagłąb się nożem. To jest tego znaczenie. Żółw jest symbolem pięciu agregatów obiektów utrzymywania, mianowicie: agregatu materialnej formy, obiektu utrzymywania, agregatu uczucia, obiektu utrzymywania, agregatu percepcji, obiektu utrzymywania, agregatu determinacji, obiektu utrzymywania, agregatu świadomości, obiektu utrzymywania. Odrzuć żółwia: porzuć pięć agregatów obiektów utrzymywania. Zagłąb się nożem. To jest tego znaczenie. Siekiera i pieniek jest symbolem pięciu strun zmysłowych przyjemności: Materialne formy poznawane przez oko, chciane, pożądane, miłe i lubiane, połączone ze zmysłowym pragnieniem i prowokujące pożądanie. Dźwięki poznawane przez ucho … Zapachy poznawane przez nos … Smaki poznawane przez język … Obiekty dotyku poznawane przez ciało, chciane, pożądane, miłe i lubiane połączone ze zmysłowym pragnieniem i prowokujące pożądanie. Odrzuć siekierę i pieniek: porzuć pięć strum zmysłowych przyjemności. Zagłąb się nożem. To jest tego znaczenie. Kawał mięsa jest symbolem na rozmiłowanie i pożądanie. Odrzuć kawał mięsa: porzuć rozmiłowanie i pożądanie. Zagłąb się nożem. To jest tego znaczenie. Wąż Naga jest symbolem mnicha który wyczerpał skazy. Zostaw węża Nagę, nie krzywdź węża Nagi, honoruj węża Nagę. Takie jest tego znaczenie. Oto co powiedział Zrealizowany. Czcigodny Kumara Kassapa był zadowolony i ucieszony słowami Zrealizowanego.

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://www.tipitaka.org/romn/cscd/s0201m.mul3.xml

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: Varapanyo