Tytuł: Rady dla Rahuli w Ambalatthika

O autorze: Varapanyo Bhikkhu

Wersja pdf:

zobacz źródło

print

Wersja scribd:

MN.061

Ambalaṭṭhikarāhulovāda

Rady dla Rahuli w Ambalatthika

Tłumaczenie: Varapanyo

alternatywne tłumaczenie:


1. Tak usłyszałem. Przy pewnej okazji Zrealizowany mieszkał w Rajagaha w Bambusowym Gaju w Sanktuarium Wiewiórek.

2. Przy tej okazji czcigodny Rahula mieszkał w Ambalatthika. Wtedy, wieczorem, Zrealizowany wstał z medytacji i udał się do czcigodnego Rahuli do Ambalatthika. Czcigodny Rahula zobaczył z oddala zbliżającego się Zrealizowanego i przygotował siedzenie i wodę dla obmycia stóp. Zrealizowany usiadł na przygotowanym siedzeniu i umył swe stopy. Czcigodny Rahula złożył mu hołd i usiadł z boku.

3. Wtedy Zrealizowany pozostawił trochę wody w naczyniu i spytał czcigodnego Rahulę: „Rahulo czy widzisz tą małą ilość wody pozostawioną w naczyniu?” „Tak czcigodny panie”. „Tak samo mało, Rahulo jest pustelniczego życia u tych którzy nie wstydzą się z rozmysłem kłamać”.

4. Wtedy Zrealizowany wylał resztkę wody co pozostała i spytał czcigodnego Rahulę: „Rahulo, czy widzisz tą resztkę wody co została wylana?” „Tak, czcigodny panie”. „Tak samo mało, Rahulo jest pustelniczego życia u tych którzy nie wstydzą się z rozmysłem kłamać”.

5. Wtedy Zrealizowany odwrócił naczynie do góry dnem i spytał czcigodnego Rahulę: „Rahulo, czy widzisz to naczynie odwrócone do góry dnem?” „Tak, czcigodny panie”. „Tak samo ci którzy nie wstydzą się z rozmysłem kłamać odwrócili do góry dnem swe pustelnicze życie”.

6. Wtedy Zrealizowany z powrotem ustawił naczynie dnem na dół i spytał czcigodnego Rahulę: „Rahulo, czy widzisz to puste, opróżnione naczynie?” „Tak, czcigodny panie”. „Tak samo puste i próżne jest pustelnicze życie tych którzy nie wstydzą się z rozmysłem kłamać.

7. Załóżmy Rahulo, że jest królewski słoń z kłami długimi jak dyszle karety, o wyrosłej postawie, czystej krwi i nawykły do walki. W bitwie wykonywaliby swe zadania swymi przednimi nogami i swymi tylnymi nogami, swymi przednimi częściami i swymi tylnymi częściami, głową, uszami, kłami i ogonem, ale chowałby swą trąbę. Wtedy jego jeździec pomyślałby: 'Ten królewski słoń z kłami długimi jak dyszle karety, o wyrosłej postawie, czystej krwi i nawykły do walki, w bitwie wykonuje swe zadania swymi przednimi nogami i swymi tylnymi nogami, swymi przednimi częściami i swymi tylnymi częściami, głową, uszami, kłami i ogonem, ale chowa swą trąbę. Jeszcze nie oddał on swego życia'. Ale kiedy słoń w bitwie wykonywałby swe zadania swymi przednimi nogami i swymi tylnymi nogami, swymi przednimi częściami i swymi tylnymi częściami, głową, uszami, kłami i ogonem, i trąbą, wtedy jego jeździec pomyślałby: 'Ten królewski słoń z kłami długimi jak dyszle karety, o wyrosłej postawie, czystej krwi i nawykły do walki, w bitwie wykonuje swe zadania swymi przednimi nogami i swymi tylnymi nogami, swymi przednimi częściami i swymi tylnymi częściami, głową, uszami, kłami i ogonem jak również trąbą. Oddał on swe życie. Teraz nie ma nic czego ten słoń by nie zrobił'. Tak też Rahulo, kiedy ktoś nie wstydzi się z rozmysłem kłamać, nie ma zła którego by nie zrobił. Zatem Rahulo, powinieneś trenować tak: 'Nie wygłoszę kłamstwa nawet żartem'.

8. Jak myślisz Rahulo? Jaki jest cel lustra?” „Celem lustra jest odzwierciedlenie”. "Tak też Rahulo, działanie ciałem powinno być wykonane po wielokrotnej refleksji, działanie mową powinno być wykonane po wielokrotnej refleksji, działanie umysłem powinno być wykonane po wielokrotnej refleksji.

9. Rahulo, kiedy chcesz wykonać działanie ciałem, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem ciałem w taki sposób: 'Czy to działanie które chcę wykonać ciałem, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne cielesne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślając, wiesz: 'To działanie doprowadziłoby do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne cielesne działanie z bolesnymi konsekwencjami' wtedy definitywnie nie powinieneś wykonywać takiego działania. Ale kiedy rozmyślając wiesz: 'To działanie które chcę wykonać ciałem, nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne cielesne działanie z przyjemnymi konsekwencjami, wtedy możesz wykonać takie działanie.

10. Również, Rahulo, kiedy wykonujesz działanie ciałem, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem ciałem w taki sposób: 'Czy to działanie które wykonuję ciałem, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne cielesne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślając, wiesz: 'To działanie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne cielesne działanie z bolesnymi konsekwencjami' wtedy powinieneś wstrzymać takie działanie. Ale kiedy tak rozmyślając wiesz: 'To działanie które wykonuję ciałem, nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne cielesne działanie z przyjemnymi konsekwencjami', wtedy możesz kontynuować wykonywanie takiego działania.

11. Również, Rahulo, kiedy wykonałeś działanie ciałem, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem ciałem w taki sposób: 'Czy to działanie które wykonałem ciałem, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne cielesne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślając, wiesz: 'To działanie które wykonałem ciałem doprowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne cielesne działanie z bolesnymi konsekwencjami', wtedy powinieneś wyznać takie cielesne działanie, odkryć je i ukazać je Nauczycielowi czy twoim mądrym towarzyszom w świętym życiu. Po wyznaniu, odkryciu, ukazaniu go, powinieneś podjąć się wstrzemięźliwości na przyszłość. Ale kiedy tak rozmyślając wiesz: 'To działanie które wykonałem ciałem, nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne cielesne działanie z przyjemnymi konsekwencjami', wtedy możesz przebywać szczęśliwy i zadowolony, trenując w dzień i w nocy w korzystnych stanach.

12. Rahulo, kiedy chcesz wykonać działanie mową, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem mową w taki sposób: 'Czy to działanie które chcę wykonać mową, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne werbalne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślając, wiesz: 'To działanie doprowadziłoby do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne werbalne działanie z bolesnymi konsekwencjami', wtedy definitywnie nie powinieneś wykonywać takiego działania. Ale kiedy rozmyślając wiesz: 'To działanie które chcę wykonać mową, nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne werbalne działanie z przyjemnymi konsekwencjami', wtedy możesz wykonać takie działanie.

10. Również, Rahulo, kiedy wykonujesz działanie mową, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem mową w taki sposób: 'Czy to działanie które wykonuję mową, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne werbalne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślasz, jeżeli wiesz: 'To działanie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne werbalne działanie z bolesnymi konsekwencjami', wtedy powinieneś wstrzymać takie działanie. Ale kiedy rozmyślając wiesz: 'To działanie które wykonuję mową, nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne werbalne działanie z przyjemnymi konsekwencjami', wtedy możesz kontynuować wykonywanie takiego działania.

11. Również, Rahulo, kiedy wykonałeś działanie mową, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem mową w taki sposób: 'Czy to działanie które wykonałem mową, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne werbalne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślasz, jeżeli wiesz: 'To działanie które wykonałem mową doprowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne werbalne działanie z bolesnymi konsekwencjami', wtedy powinieneś wyznać takie werbalne działanie, odkryć je i ukazać je Nauczycielowi, czy twoim mądrym towarzyszom w świętym życiu. Po wyznaniu, odkryciu, ukazaniu go powinieneś podjąć się wstrzemięźliwości na przyszłość. Ale kiedy tak rozmyślając wiesz: 'To działanie które wykonałem mową, nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne werbalne działanie z przyjemnymi konsekwencjami', wtedy możesz przebywać szczęśliwy i zadowolony, trenując w dzień i w nocy w korzystnych stanach.

15. Rahulo, kiedy chcesz wykonać działanie umysłem, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem umysłem w taki sposób: 'Czy to działanie które chcę wykonać umysłem, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne mentalne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślając, wiesz: 'To działanie doprowadziłoby do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne mentalne działanie z bolesnymi konsekwencjami', wtedy definitywnie nie powinieneś wykonywać takiego działania. Ale kiedy rozmyślając wiesz: 'To działanie które chcę wykonać umysłem, nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne mentalne działanie z przyjemnymi konsekwencjami, wtedy możesz wykonać takie działanie.

16. Również, Rahulo, kiedy wykonujesz działanie umysłem, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem umysłem w taki sposób: 'Czy to działanie które wykonuję umysłem, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne mentalne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślając, wiesz: 'To działanie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne mentalne działanie z bolesnymi konsekwencjami', wtedy powinieneś wstrzymać takie działanie. Ale kiedy tak rozmyślając wiesz: 'To działanie które wykonuję umysłem, nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne mentalne działanie z przyjemnymi konsekwencjami, wtedy możesz kontynuować wykonywanie takiego działania.

17. Również, Rahulo, kiedy wykonałeś działanie umysłem, powinieneś rozmyślać nad tymże działaniem umysłem w taki sposób: 'Czy to działanie które wykonałem umysłem, prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu? Czy to niekorzystne mentalne działanie z bolesnymi konsekwencjami?' Kiedy tak rozmyślając, jeżeli wiesz: 'To działanie które wykonałem umysłem doprowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to niekorzystne mentalne działanie z bolesnymi konsekwencjami', wtedy powinieneś wyznać takie mentalne działanie, odkryć je i ukazać je Nauczycielowi czy twoim mądrym towarzyszom w świętym życiu. Po wyznaniu, odkryciu, ukazaniu go powinieneś podjąć się wstrzemięźliwości na przyszłość. Ale kiedy rozmyślając wiesz: 'To działanie które wykonałem umysłem nie prowadzi do mojego zmartwienia, czy do zmartwienia innych, czy do zmartwienia obu, to korzystne mentalne działanie z przyjemnymi konsekwencjami', wtedy możesz przebywać szczęśliwy i zadowolony, trenując w dzień i w nocy w korzystnych stanach.

18. Rahulo, jacykolwiek pustelnicy i bramini w przeszłości oczyszczali swe cielesne działanie, werbalne działanie i mentalne działanie, wszyscy robili to wielokrotnie rozmyślając w ten sposób. Jacykolwiek pustelnicy i bramini w przyszłości będą oczyszczać swe cielesne działanie, werbalne działanie i mentalne działanie, wszyscy będą to robić wielokrotnie rozmyślając w ten sposób. Jacykolwiek pustelnicy i bramini obecnie oczyszczają swe cielesne działanie, werbalne działanie i mentalne działanie, wszyscy robią to wielokrotnie rozmyślając w ten sposób. Zatem Rahulo, powinieneś trenować tak: 'Oczyścimy nasze cielesne działanie, nasze werbalne działanie i nasze mentalne działanie przez wielokrotne rozmyślanie nad nimi'". Oto co powiedział Zrealizowany. Czcigodny Rahula był zadowolony i ucieszony słowami Zrealizowanego.

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://www.tipitaka.org/romn/cscd/s0201m.mul3.xml

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: Varapanyo