Tytuł: Momenty z życia Czcigodnej Bhikkhuni Dhammanandy O autorze: Dhammananda Bhikkhuni Wersja pdf: |
Wywiad z Czcigodną Dhammanandą o jej wczesnym wychowaniu w tradycyjnej rodzinie buddyjskiej w Tajlandii i o tym jak poczuła, że ma "dość" przyziemnego życia i postanowiła wyjść z domu, stając się swego rodzaju "rebeliantką".
Oryginał można znaleźć na tej stronie: https://www.youtube.com/watch?v=tSoXWORut44
Źródło: http://www.dhammanet.org
Pierwszy moment
Urodziłam się w rodzinie, która była silnie związana z praktyką buddyzmu. Moja matka została bhikkhunī, kiedy miałam zaledwie dziesięć lat. Byłam jej jedynym dzieckiem, siedziałam z nią, kiedy przyjmowała gości, z którymi rozmawiała o Dhammie i wachlowałam ją.
A więc otrzymałam swą naukę Dhammy w taki oto sposób, więc nie bardzo wiem, kiedy nastał punkt zwrotny. Dojrzewałam do tego rodzaju nastawienia, aczkolwiek decyzję o wyświęceniu podjęłam znacznie później.
Gerald Fraps: I jaka była to decyzja? Czy mogłabyś przypomnieć nam, kiedy to się stało? W jakim momencie lub czasie, lub jaki był powód, lub?…
Bhikkhunī Dhammananda: Tak, to był moment, w którym miałam dość światowego życia. Uczyłam przez trzydzieści lat i pracowałam w telewizji przez siedem lat. Doświadczałam tego, o czym światowi ludzie mówili ”sukces” aż do pewnego stopnia. Kiedy przypatrywałam się sobie w lustrze, widziałam makijaż na twarzy i tym podobne, więc powiedziałam: „Jak długo będę musiała to kontynuować?” Myślę, że był to mój punkt zwrotny. Wtedy miałam już dość, poczułam że mam już dość. Właśnie wtedy zastanawiałam się, co z resztą życia? Co mam zrobić? No wiesz. Zaczęłam więc poszukiwać sensu w życiu, czegoś dzięki czemu przekroczyłabym siebie samą…
Niepewność…
Najbardziej uciążliwą przeszkodą byłam ja sama, ponieważ starałam się stworzyć Sanghę. Lecz nie mogę żyć sama, gdyż byłam już wyświęcona, byłam już w pełni wyświęcona, a żeby ustanawiać Sanghę muszę żyć z innymi. Życie we wspólnocie było trudną częścią, ponieważ odkryłam, że stawałam się przeszkodą dla mojego celu, rozumiesz? Gdyż nigdy [wcześniej] nie przypuszczałam, że robię wszystko zgodnie z samą sobą. Byłam niezwykle egocentryczną osobą i nie uświadamiałam tego sobie. Może się tak zdarzyć, nawet jeśli studiujesz teksty przez dłuższy czas. Wtedy też zobaczyłam jak stawałam się przeszkodą dla mojego własnego celu.
Wtedy właśnie zaczęła się prawdziwa praktyka. To trwało latami, zanim przestałam trzymać się tylko swojej drogi, nie rozumiejąc drogi innych, ponieważ nigdy nie dałam szansy drodze pozostałych osób.
Zanim umrę…
Zawsze mam pewne obawy, co do tej ostatniej minuty zanim odejdę. Jako że muszę zakorzenić się w tej korzystnej myśli aż do momentu, gdy będzie trwać regularnie, gdy stanie się to normalne w moim życiu. Nie mogę być pewna tego, że ostatnia minuta nadejdzie samoczynnie. Tak więc chodzi tu o praktykę, jako że praktyka musi pozostać z nami, wraz ze wdechem i wydechem przez cały czas. Jest to trudne, lecz ostatecznie jest to coś, co staram się robić.
Jedna Dhamma…
To, że jesteśmy połączeni. Lecz zawsze czujemy się oddzieleni, zawsze pozostajemy indywidualistami. W rzeczywistości jesteśmy połączeni, jesteśmy wzajemnie połączeni, połączeni współzależnie. Więc nie jesteśmy niezależną, substancjalną osobą, lecz wszyscy jesteśmy wzajemnie połączeni. Tak więc cokolwiek zrobię, wpłynie to na ciebie i cokolwiek zrobisz ty, wpłynie to na mnie. A więc jeśli my, my jako wspólnota zrozumiemy to oddziaływanie, będzie to pierwszy krok do wspólnego życia oraz dzielenia tego samego celu.
Plik .srt z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako")
Filmy dokumentalne o podobnej tematyce:
- Dhammasara - klasztor mniszek
- Mój brat - buddyjski mnich
- Buddha przychodzi do Sussex
- Opowieść mnicha
Sprawdź też TERMINOLOGIĘ
Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi:
Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:
Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.
Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0
Oryginał można znaleźć na tej stronie: https://www.youtube.com/watch?v=tSoXWORut44
Źródło: www.dhammanet.org
Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/
Transkrypcja i tłumaczenie: Marcin Zakrzewski