Nanaviraplakat.jpg

W 1949 roku oficer brytyjskiego wywiadu wypłynął na Cejlon, by stać się buddyjskim mnichem. Wyświęcony jako Czcigodny Ñāṇavīra, żył w lasach w pobliżu nadmorskiej miejscowości Bundala aż do samobójstwa w 1965 roku. Film opowiada o jednym z najznamienitszych mnichów buddyjskich naszych czasów, rebelianta, samotnika, pełnego wewnętrznych konfliktów, nosorożca, który w pojedynkę przemierzał dżunglę.

Ñāṇavīra Thera, (Harold Edward Musson) oraz Ñāṇamoli Bhikkhu (Osbert John S Moore) rozgoryczeni i niezadowoleni z życia jakie prowadzili po wojnie postanowili wyświęcić się na mnichów buddyjskich na Sri Lance. Listy między tymi dwoma bhikkhami posłużyły jako materiał do książki "Seeking the Path", natomiast przemyślenia Ñāṇavīry (Zapiski o Dhammie) oraz listy (Listy) do przyjaciół zebrane przez Path Press wydano pod tytułem "Clearing the Path".

Twórczość oraz śmierć Ñāṇavīry wywołała wiele kontrowersji wśród buddyjskiej Saṇghi jak też świeckich buddystów. Zapoznawszy się z jego dziełami nie jest się w stanie przejść obok nich obojętnie, choćby ze względu na zawartą w niej krytykę niektórych tekstów tradycji Theravādy, m.in. Abhidhammapiṭaki, Visuddhimaggi i Paṭisambhidāmaggi. Przez niektórych została nazwana "najważniejszą książką napisaną w tym [XX] wieku" oraz "najwybitniejszą pracą o Dhammie, która pojawiła się od czasu, gdy Nikāye zostały spisane na palmowych liściach w Aluvihārze", inni uważali ją za "zawierającą mnóstwo błędów".

Na pewno, jak wspominał o tym sam Ñāṇavīra należy przyjmować jego pisma z odpowiednim nastawieniem: "Oczekuje się, że czytelnik jest subiektywnie zaangażowany w niepokojący problem, problem jego egzystencji; co jest również problemem jego cierpienia."

Więcej o Ñāṇavīrze oraz tłumaczenia jego dzieł znaleźć można tutaj: Ñāṇavīra Thera

Reżyseria: Tom Rosenberg
Path Press: http://pathpress.org
Path PressPublication: http://pathpresspublications.com
Nanavira Thera Dhamma: http://www.nanavira.org
Czas trwania: 23:09

Plik .srt z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako")

Wersja z lektorem:

Wersja z napisami: