Batchelor Stephen

Stephen Batchelor jest współczesnym buddyjskim nauczycielem i pisarzem, znanym najlepiej dzięki swojemu świeckiemu i agnostycznemu podejściu do buddyzmu. Stephen uważa buddyzm raczej, za ciągle rozwijającą się kulturę przebudzenia, niż za religijny system, który opiera się na niezmiennych dogmatach i wierzeniach. Uważa w szczególności, że doktryny karmy i odradzania się, są aspektami starożytnej indyjskiej cywilizacji i nie stanowią istoty tego, czego nauczał Budda. Buddyzm przetrwał przez 2 500 lat dzięki swojej zdolności do odtwarzania się na nowo, zgodnie z potrzebami różnych azjatyckich społeczności, z którymi, przez całą swoją historię, wchodził w twórcze interakcje.

Bullitt John

John Bullitt jest amerykańskim świeckim buddystą i wieloletnim studentem Dhammy. Posiadacz tytułu licencjata fizyki Grinnel College i magistra geofizyki Universytetu Kalifornii w Berkeley.

Burns, Douglas M.

Dr Douglas Burns praktykował buddyzm już jako nastolatek. Będąc z wykształcenia doktorem psychiatrii, zajmował się także herpetologią, był nieustraszonym badaczem oraz ekspertem w sprawie egzotycznych zwierząt. Mówi się, że pracował także jako agenet CIA.

De Silva Lily

Lily de Silva jest profesorem Pali i Nauk Buddyjskich na Uniwersytecie w Peradeniya, na Sri Lance. Jest stałym współpracownikiem Buddyjskich pism naukowych i popularnych, a także edytorem podkomentarza do Dihga Nikaya, opublikowanego przez Pali Text Society of London. Kolekcja jej esejów One Foot in the World została opublikowana przez BPS.

Glasenapp H V

Helmuth von Glasenapp (* 8. wrzesień 1891 w Berlinie; † 25. czerwiec 1963 w Tübingen, Otto Max Helmuth von Glasenapp) był niemieckim indologiem i religioznawcą, profesorem na uniwersytecie w Królewcu w Prusach Wschodnich (1928–1944) oraz w Tübingen (1946–1959). Sporo książek jego autorstwa, które skierowane są nie tylko do węższego kręgu akademickiego, są nadal uznawane za elementarne prace, wielokrotnie przekładane na inne języki.

Goenka S N

S.N. Goenka jest nauczycielem medytacji Vipassana w tradycji Sayagyi U Ba Khina z Birmy.
Jest z pochodzenia Hindusem, ale urodził się i wychował w Birmie. Żyjąc w tym kraju miał szczęście zetknąć się z U Ba Khinem i nauczyć techniki Vipassany bezpośrednio od niego. Po czternastu latach nauki Goenka osiedlił się w Indiach i w 1969 roku rozpoczął nauczanie Vipassany. W kraju, gdzie wciąż istnieją ostre podziały rasowe i religijne, kursy oferowane przez S.N. Goenkę przyciągnęły tysiące ludzi ze wszystkich środowisk społecznych. Ludzie z wielu krajów na całym świecie przyjeżdżali do Indii, aby wziąć udział w kursach medytacji Vipassana.

Kee Nanayon Upasika

Kor suan-Khao Luang jest pseudonimem Upasika Kee Nanayon (1909 - 1978), jednej z najwybitniejszych kobiet-nauczycieli Dhammy we współczesnej historii Tajlandii. Zgodnie z tajską tradycją, wzięła pseudonim od nazwy miejsca, gdzie mieszkała: zalesione wzgórza w prowincji Rajburi, gdzie założyła ośrodek dla kobiet praktykujących Dhammę. Mimo, że nie pozwalała przebywać mężczyznom w ośrodku, zarówno mężczyźni, jak i kobiety odwiedzali ją podczas cotygodniowych dni przestrzegania wskazań aby wysłuchać jej mów. Znana z prostego sposobu życia i bezpośredniego, bezkompromisowego stylu jej nauczania, miała dar posługiwania się słowem, widocznym nie tylko w jej mowach Dhammy, ale także w jej poezji, która była powszechnie znana.

Khin Sayagyi Thray Sithu U Ba

Sayagyi U Ba Khin (ur. 6 marca 1899 - zm. 18 stycznia 1971) - buddyjski nauczyciel techniki medytacyjnej vipassana w tradycji theravada.

Pobierał nauki u Saya_Thetgyi, a także był pierwszym ministrem finansów niepodległej Birmy. U Ba Khin był wybitnym nauczycielem (buddyjskiej) medytacji vipassana. Obecnie istnieje sześć Międzynarodowych Centrów Medytacji w tradycji Sayagyi U Ba Khina. Każde centrum na zachodzie jest filią Międzynarodowego Centrum Medytacji w Rangun, stolicy Birmy. Wszystkie centra są prowadzone przez matkę Sayamagyi, najbliższą uczennicę Sayagyi U Ba Khina, która praktykuje i naucza medytacji od ponad pięcdziesięciu lat i troszczy się o ciągłość tradycji od śmierci Sayagyi U Ba Khina w 1971 roku.

Lee T Y

T Y Lee (1960 – 2017) Znawca buddyzmu, nauczyciel, filantrop i ojciec. Spędził ponad dekadę na studiowaniu i propagowaniu Dhammy. Po uzyskaniu stopnia naukowego w dziedzinie buddologii, regularnie nauczał i wykładał, pomagając innym zdobyć podstawową wiedzę na temat buddyzmu.

Leigh Brasington

Leigh Brasington - praktykuje medytację od 1985 roku i jest uczniem Czcigodnej Ayya ​​Khemy. Leigh został asystentem Ayya ​​Khemy w 1994 roku i rozpoczął samodzielne nauczanie w trakcie odosobnień w 1997 roku. Naucza w Europie i Ameryce Północnej, jest autorem książki "Właściwe skupienie: Praktyczny przewodnik po jhānach" (dostępna jesienią 2015)

Martine Batchelor

MARTINE BATCHELOR urodziła się we Francji w 1953 roku. Została wyświęcona na buddyjską mniszkę w Korei w 1975 roku. Studiowała buddyzm zen pod kierunkiem nieżyjącego mistrza Kusan w klasztorze Songgwang Sa do 1984 roku. Jej trening Zen zaprowadził ją również do klasztorów w Japonii i na Tajwanie. Od 1981 roku pełniła funkcję tłumacza Kusan Sunim i towarzyszyła mu na trasie z wykładami w Stanach Zjednoczonych i Europie. Przetłumaczyła jego książkę "Droga koreańskiego zen". Po śmierci mistrza Kusan zrzekła się ślubów zakonnych i opuściła Koreę.

Noah Levine

Noah Levine (ur. 1971), amerykański nauczyciel buddyjski i autor książek "Dharma Punx: A Memoir" i "Against the Stream". Psychoterapeuta znany ze swego zainteresowania filozofią buddyjską i ideologią punkową, uznaje zarówno tradycję Theravādy jak i Mahāyāny za podstawę swoich wierzeń i praktyk. Posiada tytuł magistra psychoterapii w CIIS.

Olendzki Andrew

Dr Andrew Olendzki jest dyrektorem wykonawczym Ośrodka Studiów Buddyjskich w Barre, w stanie Massachusetts, USA, i redaktorem naczelnym Insight Journal. Po studiach na angielskim Uniwersytecie w Lancaster, lankijskim Uniwersytecie w Perediniya, a także Uniwersytecie Harvarda, nauczał na wielu uczelniach w Nowej Anglii, wliczając w to Harvard i Brandeis. Przez kilkanaście lat pracował jako dyrektor wykonawczy w Insight Meditation Society.

Patrick Kearney

Patrick Kearney jest niezależnym nauczycielem Dharmy w linii Mahāsī Sayadawa. Przeszedł intensywny trening medytacji wglądu w metodzie Mahasiego. Jego głównymi nauczycielami są Paṇḍitārāma Sayadaw i John Hale. Przeszedł także szkolenie w Diamond Sangha linii buddyzmu zen. Jego pierwszym nauczycielem był Robert Aitken Roshi, teraz studiuje z Paulem Maloney Roshim.

Peacock John

John Peacock - akademicki uczony, jak również praktykujący buddysta i nauczyciel od ponad trzydziestu lat. Przeszedł trening w tradycji tybetańskiej Gelugpy w klasztorach w południowych Indiach, następnie przeniósł się na Sri Lankę gdzie studiował Theravadę i wykładał na Uniwersytecie Peradeniya na przedmieściach Kandy. Obecnie uczy na wydziale nauk buddyjskich i religii indyjskich na Uniwersytecie w Bristolu w Wielkiej Brytanii, jest głównym wykładowcą i nauczycielem w Sharpham Centre for Contemporary Buddhist Inquiry w Anglii, jak również zastępcą dyrektora Oxford Mindfulness Centre.

Susan Elbaum Jootla

Susan Elbaum Jootla urodziła się w Nowym Jorku w roku 1945. Studia licencjackie i magisterskie ukończyła na Uniwersytecie w Michigan na kierunku bibliotekoznawstwa. Wyszła za mąż za Hindusa Balbira S. Jootlę. Mieszkają razem w Zachodnich Himalajach w miejscowości Dalhouse. Od roku 1970 oboje praktykują medytację Vipassany w tradycji zmarłego Sayagyi U Ba Khina z Birmy i obecnie są uczniami jego głównej studentki Czcigodnej Sayamy, która przewodzi Międzynarodowemu Centrum Medytacji w Wielkiej Brytanii i Yangonie.

Upāsikā Viveka

Upāsikā Viveka to głęboko praktykująca dhammacārinī, od ponad dwudziestu lat trzyma osiem wskazań oraz żyje i praktykuje w odosobnieniu w Południowo-Wschodniej Australii w Sanktuarium Khemavara – miejscu będącym ostoją bezpieczeństwa dla dzikich zwierząt. Viveka jest bardzo inspirującą postacią, ponieważ praktykuje z dedykacją mniszki, pomimo że jest osobą świecką. Jest związana z Dhammą przekazywaną w tradycji Ajahna Brahma.

Whitney Cobai Scott

KOBAI SCOTT WHITNEY jest pisarzem i nauczycielem buddyjskim, który pracuje w Cloud Mountain Retreat Center w stanie Waszyngton. Jest autorem Sitting Inside: Buddhist Practice in America’s Prisons. („Siedząc w Środku: Buddyjska Praktyka w Amerykańskich Więzieniach”)