Akāliko Bhikkhu

Akāliko Bhikkhu jest australijskim mnichem Tajskiej Tradycji Leśnej. Jest duchowym przewodnikiem projektu “Little Dust”, oraz założycielem Rainbodhi - buddyjskiej społeczności osób LGBTQIA+. Bhante Akāliko służył jako doradca duchowy na Uniwersytecie Western Sydney i zasiadał w radach Buddyjskiej Rady NSW oraz Federacji Australijskich Rad Buddyjskich. W 2016 roku zrezygnował z tych funkcji by w 2017 otrzymać pełne święcenia u Ajahna Brahma w klasztorze Bodhinyana.

Amaro Ajahn

Ajahn Amaro urodził się w 1956 roku w Kent w południowo-wschodniej Anglii. Ukończył studia w Bedford College na Uniwersytecie Londyńskim w dziedzinie psychologi i fizjologi. Zdecydował się opuścić uniwersytet, ponieważ nie był zainteresowany schematem zachowań występującym pośród sceptycznie nastawionych studentów dla których najważniejsze w tamtych czasach były: seks, narkotyki i rock'n'roll.

Anālayo Bhikkhu

Ayya Vimala

Ayya Vimala jest nie-binarną osobą członkowską zakonu buddyjskiego, urodzoną w Holandii w 1967 roku, przed wyświęceniem studiującą na kierunku geofizyka i MBA.

Bodhi Bhikkhu

Bhikkhu Bodhi (ur. 1944) mnich buddyjski w tradycji theravada, amerykańskiego pochodzenia. Urodził się w Brooklinie w Nowym Jorku jako Jeffrey Block. Uzyskał licencjat z filozofii w Brooklyn College w 1966, a także doktorat z filozofii w Claremont Graduate School w roku 1972. Buddyzm zafascynował go w wieku 20 lat, kiedy po ukończeniu studiów podróżował do Sri Lanki, gdzie wstąpił do nowicjatu w 1972, a w 1973 otrzymał pełne śluby, wszytko to pod kierownictwem czcigodnego Anandy Maitreyi, kierownika szkoły zakonnej na Sri Lance w tamtym czasie.

Bodhicitta Bhikkhuni

Czcigodna Bhikkhuṇī Bodhicittā jest lankijską mniszką zamieszkałą w Melbourne, w Australii. W 2006 r. spędziła prawie rok czasu jako anagārikā w Tajskiej Tradycji Leśnej zanim została wyświęcona jako sāmaṇerī w 2007. W roku 2010 otrzymała święcenia upasampadā na Sri Lance od Czcigodnego Dr. M. Punnaji Mahā Thera oraz Czcigodnej Dr. Bhikkhuṇī Kusumy oraz kilku seniorów z Saṅghi na Sri Lance.

Bodhidhaja Bhikkhu

Bhante Bodhidhaja, urodzony w Szwajcarii jako Nicolas Vrticka zainteresował się buddyzmem w młodym wieku dzięki sąsiadowi. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Wybrał prace społeczne jako alternatywę dla przymusowej służby wojskowej w Szwajcarii.

Brahmali Ajahn

Ajahn Brahmali urodził się w Norwegii w 1964 roku. Po raz pierwszy zainteresował się buddyzmem i medytacją po wizycie w Japonii, gdy miał dwadzieścia kilka lat. Po uzyskaniu dyplomów w dziedzinie inżynierii, a także finansów, rozpoczął mnisi trening jako anagārika (przestrzeganie ośmiu wskazań) w klasztorach buddyjskich Amaravati i Chithurst w Anglii.

Brahmavamso Ajahn

Czcigodny Ajahn Brahmavamso Mahathera (znany jako Ajahn Brahm), właściwie Peter Betts, urodził się w Londynie 7 sierpnia 1951 roku. Obecnie Ajahn Brahm jest opatem klasztoru Bodhinyana w Serpentine w Australii Zachodniej, Dyrektorem ds. Duchowych Buddyjskiego Towarzystwa Stanu Australia Zachodnia, Doradcą ds. Duchowych przy Buddyjskim Towarzystwie Stanu Wiktoria, Doradcą ds. Duchowych przy Buddyjskim Towarzystwie Stanu Australii Południowej, Patronem Duchowym Bractwa Buddyjskiego w Singapurze oraz Patronem Duchowym ośrodka Bodhikusuma Centre w Sydney.

Buddhadasa Bhikkhu

Bhikkhu Buddhadasa (taj.: พุทธทาสภิกข; transkrypcja: Phuttathat) (ur. 27 maja 1906 - zm. 25 maja 1993) był jednym z najbardziej twórczych mnichów z buddyjskiej tradycji therawady XX wieku. Znany jako nowatorski interpretator nauk Buddy, Buddhadasa pomógł zreformować buddyzm w Tajlandii. Zainspirował ludzi takich jak Pridi Phanomyong, przywódcę tajskiej rewolucji z 1932 roku a także wielką tajską aktywność społeczną w latach 60. Posiadał tytuł ajahn (lub ajarn - nauczyciel).

Chah Ajahn

Chah Subhatto (Chao Khun Bodhinyanathera) (Thai: ชา สุภัทโท; alternatywnie pisane Achaan Chah, czasami z zaszczytnymi tytułami Luang Por lub Phra) (ur. 17. czerwca 1918, zm. 16. stycznia 1992), mnich buddyjski w tradycji theravada, linii tajskiej tradycji leśnej. Uznano go za jednego z wielkich mistrzów medytacji w XX. wieku. Był znany ze swego swobodnego i bezpośredniego stylu, znacząco wpłynął na buddyzm theravada na świecie.

Dhammananda Bhikkhuni

Bhikkhunī Dhammananda urodziła się jako Chatsumarn Kabilsingh 6 października 1944 roku. Jej matka, Vormai, była pierwszą Tajką, która otrzymała pełne święcenia bhikkhunī. Jej matka została mniszką, kiedy Chatsumarn miała dziesięć lat i nie mieszkała w swym domu w sposób jaki robi to większość kobiet. Vormai zmieniła swój dom w świątynię. Chatsumarn otrzymała buddyjskie nauki oraz praktykowała razem z mniszkami. Twierdzi, że jej ojciec, Kokiat, był: „Pierwszym Tajem jakiego znam, który stanowczo i silnie wspierał odrodzenie się Bhikkhunī Sanghi w Tajlandii”.

Dhammika Bhante

Shravasti Dhammika urodził się w Australii w 1951 roku, w rodzinie chrześcijańskiej. Na buddyzm przeszedł w wieku 18 lat. W 1973 roku pojechał do Tajlandii z zamiarem zostania mnichem, jednak klasztory, które tam zobaczył, nie wywarły na nim wrażenia.

Ghosananda, Preah Maha

Samdech Preah Maha Ghosananda (1929 - 12 marca 2007) buddyjski mnich kambodżański z tradycji Theravādy, który służył jako patriarcha (Saṅgharaja) buddyzmu w Kambodży, w trakcie rządów Czerwonych Khmerów jak też w okresie postkomunistycznym. Jego pāḷijskie, mnisie imię "Maha Ghosananda", oznacza "wielki głosiciel radości". Zasłynął z organizowania corocznych marszów pokojowych w Kambodży.

Gunaratana Henepola

Mahathera Henepola Gunaratana został wyświecony w wieku 12 lat na mnicha buddyjskiego w małej świątyni w miejscowości Malandeniya Village w Kurunegala District na Sri Lance. Jego nauczycielem był Czcigodny Kiribatkumbure Sonuttara Mahathera. W wieku 20 lat uzyskał wyższe święcenia w Kandy w 1947 roku. Otrzymał wykształcenie w Vidyalankara College oraz Buddhist Missionary College w Colombo.

Hāsapañña Bhikkhuni

Ayya (Czcigodna) Hāsapañña urodziła się w roku 1960 w Ipoh, w Malezji. Podejmowała trening jako anāgārikā przez dwa lata, a następnie przez cztery lata żyła jako mniszka-nowicjuszka przestrzegając dziesięciu wskazań. W roku 2009 została w pełni wyświęcona na mniszkę przez Ayya Tathaalokę i od trzech lat przebywa w żeńskim klasztorze Dhammasara, w zachodniej Australii. Ayya Hāsapañña, razem z Ayya Nirodha, pełnią funkcję współ-opatek w żeńskim klasztorze Dhammasara i jest również asystentką duchowego kierownika Buddysjkiej Społeczności Zachodniej Australii (BSWA), którym jest Ajahn Brahm.

Jayasaro Ajahn

Ajahn Jayasaro (Shaun Chiverton) urodził się na wyspie Wight w Anglii w 1958. Dołączył jako anagarika do zgromadzenia mnichów prowadzonego przez Ajahn Sumedho w trakcie odosobnienia pory deszczowej w 1978.

Jotika Sayadaw U

Urodziłem się 5 sierpnia 1947 r. Uczyłem się w rzymskokatolickiej szkole misyjnej. Przeczytałem niemal o wszystkim, co istnieje na tym świecie. Nie wierzyłem w żadną zorganizowaną religię. Czy teraz wierzę? Kto to wie. Myślałem o tym, aby zostać bhikkhu od dziewiętnastego roku życia, ale zamiast tego poszedłem na uniwersytet, stwierdziłem jednak, że edukacja nie jest zadowalająca. Dlatego zacząłem uczyć się sam. Odkryłem, że prawie wszyscy gonią za pozycją, pieniędzmi, przyjemnościami - bardzo powierzchowne. Nie mogłem tak żyć przez resztę mojego życia. Porzuciłem rodzinę, chociaż bardzo kocham moje córki. Nie było dla mnie miejsca w tym współzawodniczącym społeczeństwie. Bycie mnichem i mieszkanie w lesie jest dla mnie najlepszą drogą życiową, odpowiada mojemu temperamentowi. (…)

Kāruṇika Bhikkhuni

Ayya Kārunikā jest obecnie starszą rezydentką klasztoru Santi Forest Monastery, w Nowej Południowej Walii, w Australii i jest mniszką od ponad 12 lat. Pełne święcenia jako bhikkhunī otrzymała w 2014 roku w klasztorze Dhammasara w Zachodniej Australii, gdzie przez ponad dekadę mieszkała i szkoliła się pod przewodnictwem Ayya Hāsapaññi. Była również uczennicą Ajahna Brahma i Ajahna Brahmalego przez ponad dwie dekady.

Khantipalo Bhikkhu

Khantipalo, Bhikkhu (1932- ) Prawdziwie imię i nazwisko: Lawrence Mills. Urodził się w 1932 niedaleko Londynu. Uczeń technikum ogrodniczego, służył jako instruktor w Brytyjskiej armii w Egipcie. Zainteresował się w Buddyzmem poprzez książkę "Buddhism" Christmas'a Humpreys'a. Przyjął mnisie szaty w późnych latach 50-tych. Praktykował medytację w Indiach i Tajlandii pod okiem różnorodnych wybitnych nauczycieli od 1963 aż do 1973. Tam też otrzymał wyższe święcenia.

Khema Ayya

Ayya Khema (ur. 25 sierpnia 1923 r., zm. 2 listopada 1997 r.) była bardzo aktywną nauczycielką buddyjską, wspierającą praktykowanie buddyzmu przez kobiety, założyła kilka ośrodków na całym świecie. W 1987 r. została koordynatorką pierwszego Sakyadhita International Association of Buddhist Women. Opublikowanych zostało ponad dwa tuziny książek z transkrypcjami jej mów Dhammy w języku angielskim i niemieckim, w ostatnim roku swojego życia napisała również autobiografię pt. „I give you my life”.

Ledi Sayadaw Mahathera

Ledi Sayadaw, Mahathera (Aggamahapandita, D.Litt) - (ur. 1846 - zm. 1923) buddyjski mnich w tradycji theravada. Znany naukowcom z wielu krajów, był prawdopodobnie jedną z najwybitniejszych postaci buddyjskich swoich czasów. W związku ze wzrostem zainteresowania buddyzmem na Zachodzie, istnieje ogromny popyt na jego dyskursy buddyjskie i pisma, które są obecnie tłumaczone i wydawane w „Świetle Dharmy”.

Lee Ajaan

Phra Ajahn Lee urodził się w 1906 roku w rolniczej wiosce na północnym wschodzie Tajlandii, w prowincji Ubon Ratchathani. W wieku 20 lat przyjął święcenia mnisie w lokalnej świątyni i rozpoczął naukę doktryny buddyjskiej oraz dyscypliny monastycznej. Wkrótce, ku swojej rozpaczy, odkrył, iż życie w jego świątyni, podobnie jak i w większości innych tajskich świątyń tego czasu, miało niewiele wspólnego z praktyką, wynikającą z nauczania Buddy.

Mahasi Sayadaw

Mahāsī Sayādaw U Sobhana (Burmese: မဟာစည်ဆရာတော် ဦးသောဘန, pronounced [məhàsì sʰəjàdɔ̀ ʔú θɔ́bəna̰]; 29 July 1904 – 14 August 1982) was a Burmese Theravada Buddhist monk and meditation master who had a significant impact on the teaching of vipassanā (insight) meditation in the West and throughout Asia.

Mettaji Bhikkhu

Uważa za błogosławieństwo to, że Ajahn Brahmavamso był jego nauczycielem wyświęcającym, i że ma dostęp do nauk innych wspaniałych mnichów, takich jak Ajahn Brahmali, Bhante Sujato czy Bhikkhu Bodhi. Cóż za bogactwo! Jego imię - Mettaji - pochodzi od mnicha z czasów Buddhy i przekłada się je jako "zwycięstwo przez miłującą dobroć". Taka jest też jego dewiza, którą chce spełnić w swojej praktyce i w spotkaniu z każdym, gdziekolwiek.

strona 1 z 212następna »