levine.jpg

Noah Levine (ur. 1971), amerykański nauczyciel buddyjski i autor książek "Dharma Punx: A Memoir" i "Against the Stream". Psychoterapeuta znany ze swego zainteresowania filozofią buddyjską i ideologią punkową, uznaje zarówno tradycję Theravādy jak i Mahāyāny za podstawę swoich wierzeń i praktyk. Posiada tytuł magistra psychoterapii w CIIS.

Levine jest synem amerykańskiego autora książek buddyjskich Stephena Levine'a. Przeszedł szkolenie z nauczycielem Jackiem Kornfieldem w Spirit Rock Meditation Cente w Woodacre, w Kalifornii. Do swych nauczycieli zalicza również 14-tego Dalajlamę, Thich Nhat Hanh, Ram Dass, Joseph Goldstein, Sharon Salzberg, Norman Fischer i Sylvia Boorstein.

Dzieciństwo i wiek dorastania

W młodości, Levine został kilkakrotnie aresztowany. Jego pierwsza książka, Dharma Punx, opisuje szczegóły jego młodzieńczych lat, gdzie główną rolę grały narkotyki, przemoc i próby samobójcze. Były to pewne decyzje podejmowane głównie za sprawą rozczarowania amerykańską kulturą głównego nurtu. Swoje uzależnienie rozpoczął we wczesnym okresie życia, w wieku sześciu lat, gdy zaczął nałogowo palić marihuanę. Koniec nastąpił 11 lat później w poprawczaku, w pokoju bez klamek na oddziale detoksykacji. To właśnie tam, jak sam to opisuje uderzył o "emocjonalne dno" i rozpoczął praktykę vipassany "wychodząc ze skrajnego uzależnienia od narkotyków i przemocy". Będąc w zamknięciu, zobaczył po raz pierwszy, jak praktyka, której nauczył go jego ojciec, dała mu narzędzia, aby złagodzić strach i niepewność, które do tej pory kierowały jego życiem.

Kariera

Obecnie prowadzi odosobnienia medytacyjne vipassany i warsztaty z mowami Dharmy w całych Stanach Zjednoczonych, organizując także cotygodniowe zajęcia medytacji w Los Angeles. Jest członkiem Prison Dharma Network, pracując z młodocianymi i dorosłymi więźniami, łącząc techniki medytacji z psychoterapią. Dzięki temu "[bada] jak mogą mieć [oni] głębsze zrozumienie tego, co się stało i co trzeba zrobić, aby być wolnym, na wielu płaszczyznach - uwolnieni z więzienia, jak też wolni od traumy z przeszłości."

Pomógł założyć wiele grup i projektów, w tym Mind Body Awareness Project, organizacji non-profit, która pomaga młodzieży z poprawczaków.

Książki

Jedną z istotnych aspektów buddyjskiej Dharmy to ścieżka naszych wyborów, przeszłych i obecnych działań oraz intencji przyszłych działań (buddyjskie prawo karmy). Przeszłość Levine'a - uzależnienie, więzienie, przemoc, początkowe odrzucenie buddyzmu i medytacji - są determinującym składnikiem jego tekstów i nauk.

Mamy różne wejścia przez które wchodzimy do praktyki Dharmy czy ogólnie duchowości. Cierpienie jest takim wejściem. Dla mnie to było cierpienie uzależnień, przemocy i zbrodni, która otworzyła się na mnie w młodym wieku, siedemnastu lat. Byłem uwięziony, miałem perspektywę spędzenia reszty mojego życia w więzieniu i pomyślałem: 'Może spróbuję medytacji, tych hipisowskich bzdur mojego ojca?' Cierpienie otworzyło mnie na możliwość spróbowania medytacji.

W drugiej książce Levine'a, "Against the Stream" (Pod prąd), wydanej w kwietniu 2007 roku, "prezentuje to, czego się nauczył na temat i dzięki buddyzmowi" jak też "wyraźnie wraca do podstawowych pojęć jak nietrwałość i cierpienie".

Film dokumentalny

Powstał dokument pełnometrażowy o Levine, Meditate and Destroy, w reżyserii Sarah Fisher z Blue Films Lotus. Dokument został pokazany na festiwalach filmowych i niezależnych pokazach od 2007-2008. Meditate and Destroy został wydany na DVD w 2009 roku przez Alive Mind Media.

Zobacz stronę: http://www.dharmapunx.com/

Tłumaczenia artykułów Noah Levine

Wersja na stronie DOWNLOAD
Współradość mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Mowa o płonięciu - Omówienie Āditta Sutty (SN.35.028 - Mowy o płonięciu) z komentarzem autora. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg