KLIKNIJ TUTAJ - POSŁUCHAJ NA SOUNDCLOUDZIE
Załóżmy, że robisz zdjęcie telefonem komórkowym i udostępniasz je znajomemu. Czy obraz, który pojawia się na ekranie twojego znajomego jest taki sam, czy inny niż ten, który wysłałeś? Są zarówno takie same i jednocześnie różne, prawda? Obraz jest taki sam, ponieważ składa się z dokładnie tego samego układu pikseli, co oryginał. Różni się tym, że piksele tworzące obraz w telefonie twojego znajomego nie są tymi samymi pikselami, które tworzą obraz w twoim telefonie.
Załóżmy, że zapalasz nową świecę od płomienia starej, która za moment zgaśnie. Czy płomień nowej świecy jest tym samym płomieniem czy innym niż ten, który palił się na starej świecy? Ani tym samym, ani innym.
Porównaj dzisiejszego siebie ze sobą dwadzieścia lat temu, dziesięć lat temu, pięć lat temu, rok temu. Czy jesteś tą samą osobą czy kimś innym? A jak ma się twoje “ja” dzisiaj do tego z wczoraj? Ty teraz i ty, kiedy wstałeś dziś rano? Twoje “ja” w tym momencie w porównaniu do tego, gdy zacząłeś czytać tę stronę? Ty, kiedy zacząłeś czytać to zdanie oraz ty, gdy dotarłeś do znaku zapytania? Kontemplując tę regułę ciągłości - „ani tożsame, ani inne” - w jej różnych formach, możemy zbliżyć się do prawdy o anattā.
O autorze
Jayasaro Ajahn
zobacz inne publikacje autora
Ajahn Jayasaro (Shaun Chiverton) urodził się na wyspie Wight w Anglii w 1958. Dołączył jako anagarika do zgromadzenia mnichów prowadzonego przez Ajahn Sumedho w trakcie odosobnienia pory deszczowej w 1978.
Artykuły o podobnej tematyce:
- Bhante Dhammika Medytacja z Bhante Dhammiką
- Ajahn Brahm Podstawowa metoda medytacji
- Henapola Gunaratana Medytacja Vipassana w prostych słowach
- Thanissaro Bhikkhu Z każdym oddechem
Sprawdź też TERMINOLOGIĘ
Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi:
Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL: Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.
Można także użyć następującej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0
Źródło: notka w angielskim z dnia 21/10/23
Tłumaczenie: Maphew
Grafika: Patrycja Górczyk
Czyta: Robert Błaszczyk
Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do nas lub wesprzyj nas finansowo.
POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)
KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020