Meditation.jpg

Buddyjski mnich, Czcigodny Ajaan Tippakorn Sukhito, przeor klasztoru i ośrodka medytacyjnego Ban Sawang Jai, w Pak Chong, w Tajlandii, mówi o medytacji.

Wiecej informacji o Czcigodnym Sukhito można znaleźć TUTAJ

Krótki wywiad z Acharnem:

Czym jest medytacja (w skrócie)?

Należy uspokoić umysł przez ustanawianie swojej uwagi na pojedynczym obiekcie (tzn. oddechu). Gdy umysł jest spokojny, można rozwijać medytację wglądu aby zrozumieć prawdziwą naturę własnego ciała i umysłu.
 
Kto może medytować?

Każdy może medytować - ale zależy to od poszczególnych zdolności człowieka. Dzieci od 7 do 10 lat - rozpoczynają od 10 minut medytacji, te od 10 do 15 lat - medytują 20 minut, więcej niż 15 lat i reszta dorosłych - 30 minut.
 
Dlaczego warto medytować?

Aby uzyskać głębszą wiedzę na temat własnego ciała i umysłu. Zyskujemy większą kontrolę nad swoim umysłem i jesteśmy w stanie zapobiec, by nie poszedł w niewłaściwym kierunku, co prowadziłoby do cierpienia. Zaczynamy rozumieć w jaki sposób stwarzać szczęście dla samego siebie - bez wydawania pieniędzy. Rozwijamy mettę (miłującą dobroć) i nie ma się już wątpliwości co do tego "czym to życie jest." W skrócie - medytacja rozwija najwyższe jakości umysłu.
 
Jak praktykować medytację?

Buddha nauczał 40 rodzajów technik medytacyjnych, które są dopasowane do charakteru medytującego. W skrócie: najpierw należy zacząć od rozwijania medytacji skupienia (samatha), następnie medytacji wglądu (vipassana). Kontemplując ciało i umysł, stajemy się świadomi trzech charakterystyk: nietrwałości, krzywdy i braku istoty (anicca, dukkha, anattā).
 
Jak medytacja wpływa na umysł osoby praktykującej?

Taki ktoś zdobywa wiedzę na temat przyczyn i skutków, a zatem będzie bardziej ostrożny w swoim zachowaniu i mowie, wiedząc, że jest to istotne, aby obserwować jedynie własne błędy - nie błędy innych. Wynikiem tego będzie więcej szczęścia i spokój w każdej sytuacji.
 
Jak medytacja wpływa na życie osoby praktykującej?

Doznaje się więcej szczęścia dzięki zdolności odpuszczania, gdy pojawiają się trudności. Jest się także mniej zaangażowanym emocjonalnie, a zatem jest się w stanie cieszyć tym co jest, nie pozwalając by stało się to przyczyną kolejnego cierpienia (poprzez przywiązywanie się do rzeczy i zjawisk).

Co można zobaczyć podczas medytacji?

Zazwyczaj mówimy - widzenie to tylko widzenie, rozumiesz to i odpuszczasz, nie wchodzisz za głęboko w obiekt. To, co należy widzieć w odpowiedni sposób to nietrwałość, krzywda i brak istoty.
 
Co można usłyszeć podczas medytacji?

Słuchanie jest tylko słuchaniem, rozumiesz to i odpuszczasz, nie wchodzisz za głęboko w obiekt.
 
Co można poczuć podczas medytacji?

Jeśli pojawi się skupienie poczujesz lekkość ciała i umysłu. Ale zazwyczaj mówimy, jakiekolwiek uczucie powstaje, to jest tylko uczucie, rozumiesz to i odpuszczasz, nie wchodzisz za głęboko w obiekt.
 
Co jest najważniejsze podczas medytacji?

Wiedzieć, co pojawia się w ciele i umyśle, a następnie puszczać to.
 
Jaki jest cel medytacji?

Wolność od cierpienia (Nibbāna) to najwyższy cel. Ale przede wszystkim medytacja przyniesie więcej spokoju i szczęścia w życiu. Wszystko toczy się swoim rytmem, ale nie pozwalamy na stwarzanie sobie samemu więcej cierpienia. Stwarzamy miejsce gdzie można się udać - ostoję - dla umysłu.
 
Co jest takiego wyjątkowego w siedzącej medytacji?

Medytacja siedząca daje więcej spokoju dla umysłu.
 
Co z medytacją chodzoną?

Medytacja chodzona daje więcej energii, ponieważ jesteśmy świadomi ruchu - ale w obu pozycjach trzeba rozwijać to samo - uważność.
 
Czy medytacja jest ciężka dla ciała i umysłu?

Jeśli chcesz robić biznes, musisz zainwestować w coś pieniądze - inaczej nie uzyska się wyników, tak samo jest podczas medytacji.
 
Powiedz coś o cierpliwości podczas medytacji.

Cierpliwość jest bardzo ważna. Na początku, trzeba powracać do podstawowego obiektu (czyli oddechu) raz za razem, bez zwracania uwagi na to, co myślisz - czy są to dobre czy złe myśli. Ilekroć zdajesz sobie sprawę że umysł błądzi, puszczaj myśli i wracaj do podstawowego obiektu medytacyjnego.
 
Powiedz coś o skupieniu podczas medytacji.

Skupienie to zdolność utrzymywania obiektu medytacji - rozwija się stopniowo.
 
Powiedz coś o uważności podczas medytacji.

Uważność to najważniejszy czynnik. Jeśli ma się uważność, można dostrzegać pojawianie się i zanikanie wszystkiego co się przejawia.
 
Powiedz coś o bólu podczas medytacji.

Ból pojawia się i znika, obserwuj go, a jeśli nie możesz go znieść, uważnie zmień swoją pozycję. Ważne jest to, że wiesz, dlaczego zmieniasz pozycję - z powodu cierpienia i wiesz że cierpienie ustaje po zmianie. Jeśli masz problemy zdrowotne możesz usiąść na krześle. Czasami ból może być kammicznym wynikiem czyichś niezdrowych czynów w przeszłości, ale nie jest konieczne, by się o to martwić.
 
Powiedz coś o obecności podczas medytacji.

Uważność zawsze jest w chwili obecnej. Wiedzieć co się dzieje znaczy być obecnym w teraźniejszości.
 
Czy chcesz coś dodać?

Każdy może medytować, nie trzeba być buddystą by to robić. Warto tego spróbować, gdyż zwiększa to uważność, spokój i szczęście w życiu. Gdyby każdy stworzył najpierw w sobie samym ten wewnętrzny spokój, na świecie byłoby więcej pokoju.

Rozmawiał: Jörg Dittmar
Oryginał angielski: http://www.meditationthailand.com/whatismeditation.htm
Tłumaczenie: Har-Dao

Produkcja i reżyseria: Jörg Dittmar (mdesign int'l media)

Czas trwania: 9:56

Tłumaczenie i napisy: Har-Dao

Plik .srt z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako")