Mowa Dhammy 24.03.2024
Sambodhi Bhikkhu, 27 Mar 2024 12:00

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Nagranie mowy Dhammy i sesji medytacyjnej odbyło się 24.03.2024 tym razem wyłącznie w języku angielskim. Tworzymy związek wyznaniowy, dowiedz się więcej na stronie Sangha.pl

Sekrety klasztoru Bodhinyana
Sławek Pezda, 17 Mar 2024 13:18

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Zapis filmowy z wydarzenia, które odbyło się 16 marca 2024 roku w Krakowie, w grupie Theravada Kraków, gdzie autor poprowadził medytację i podzielił się swoim doświadczeniem z pobytu w Australii.

Składowe cierpienia
Thanissaro Bhikkhu, 10 Mar 2024 09:10

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

W swojej pierwszej mowie Buddha opisuje cierpienie: cierpienie narodzin, cierpienie starzenia się, cierpienie choroby, cierpienie śmierci, oddzielenie od lubianego, nieotrzymanie upragnionego, nieuzyskanie tego, czego się chce. Wydaje się, że to całkiem dobre podsumowanie, ale potem sprowadza je do jeszcze bardziej podstawowych terminów. W tym miejscu dyskusja staje się szczegółowa. Analizuje cierpienie do pięciu grup składowych do których się lgnie: formy materialnej przepełnionej lgnięciem, odczucia nasyconego lgnięciem, postrzeżeń, wytworzeń umysłowych i świadomości, wszystkie pełne lgnięcia. Przywiązanie jest ważnym elementem. To ono zamienia zwykłą formę czy odczucie w cierpienie.

Percepcja i poglądy
Upāsikā Viveka, 28 Feb 2024 08:34

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Nagranie mowy Dhammy i sesji medytacyjnej odbyło się 25.02.2024 w ramach comiesięcznych spotkań z Australijską Sanghą BSWA.

Czym jest szczodrość
Brahmali Ajahn, 25 Feb 2024 09:44

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Pomyślcie, co to znaczy, jeśli tym właśnie jest szczodrość. To znaczy, że na tym świecie istnieją nieskończone możliwości okazywania dobroci. Skoro wylewanie brudnej wody jest okazją do szczodrości, to oznacza, że mamy nieskończone możliwości jej okazywania. To niesamowite, że praktycznie wszystko może być sposobnością do okazywania szczodrobliwości, jeśli taka jest intencja. W takim razie intencja ma znaczenie – nieważne, jak mała jest rzecz, którą możecie się podzielić. Jeśli skierujecie uwagę w odpowiednią stronę i przypomnicie sobie, że to też może być okazja do szczodrości, możecie ją tym samym potraktować jak okazję do dobrego uczynku. To otwiera tak wiele furtek.

Umiejętności, które warto ze sobą zabrać
Thanissaro Bhikkhu, 18 Feb 2024 08:41

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

O to właśnie chodzi w medytacji – o rozwinięcie w umyśle solidnej podstawy, która nie podda się tym zjawiskom, gdy nadejdą. Buddha pokazuje tę podstawę jako kamienną kolumnę o długości ośmiu łokci. Cztery łokcie są zakopane w ziemi w solidnej górze. Cztery łokcie znajdują się nad ziemią. Kiedy wieje wiatr, kolumna w ogóle się nie trzęsie. Nawet nie zadrży. Bez względu na to, jak silny jest wiatr i z jakiego kierunku wieje, kamienna kolumna pozostaje w miejscu. Właśnie takiego stanu umysłu potrzebujesz, aby wytrzymać wszystko co przyjdzie – i to właśnie rozwijasz w trakcie medytacji.

Buddyjski romantyzm
Thanissaro Bhikkhu, 08 Feb 2024 09:19

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Jest wielce prawdopodobne, że będąc europejskim buddystą, Ty także, Drogi Czytelniku, wstąpiłeś na Ścieżkę z romantycznych pobudek. Może czytywałeś Junga, szukałeś Jedności i absolutnego ukojenia, jeszcze lepszych psychodelicznych odlotów albo ostatecznej terapii? Może brałeś z buddyzmu te fajne elementy, medytację i koraliki na rękę, ale wzdragałeś się przed przyjęciem nauk, które naruszały Twój komfort psychiczny, ograniczały zmysłowe przyjemności czy podawały w wątpliwość nawyki? Pytam, bo tak właśnie wyglądało to w moim przypadku.

Ścieżka praktyki - mowa Dhammy 28.01.2024
Upāsikā Viveka, 31 Jan 2024 08:40

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Nagranie mowy Dhammy i sesji medytacyjnej odbyło się 28.01.2024 w ramach comiesięcznych spotkań z Australijską Sanghą BSWA.

Sekret
Brahmavamso Ajahn, 28 Jan 2024 18:05

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

To najwspanialsze uczucie na świecie – niczego nie pragnąć, być w pełni zadowolonym, pełnym spokoju i szczęścia w danej chwili. W rezultacie uczysz się też, czym jest współczucie. Nawet mnisi nie medytują wiecznie – może pół godziny, godzinę, dwie czy trzy podczas odosobnienia. Potem wychodzą i przenoszą ten spokój na innych.

Notka 3
Jayasaro Ajahn, 24 Jan 2024 13:39

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Zarządzanie wewnętrznym komitetem
Thanissaro Bhikkhu, 21 Jan 2024 08:09

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Często, gdy jesteśmy w złym nastroju, chcemy, by inni nas z niego wyciągnęli. Tak to zwykle jest w społeczeństwie. Jednak pójście gdzieś samemu i spędzenie chwili czasu w pojedynkę tu, w klasztorze, wymaga nauczenia się, jak sobą zarządzać, jak przestać się identyfikować ze swoimi słabymi nastrojami i jak, tu i teraz, sprzymierzyć się z tymi lepszymi, mądrzejszymi, bardziej umiejętnymi nastrojami.

R4 Sakiyowie
Dhammika Bhante, 04 Jan 2024 11:21

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Tradycje buddyjskie theravady
Grzegorz Polak, 03 Jan 2024 09:24

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Therawada (theravāda) to najstarsza z praktykowanych obecnie na świecie głównych tradycji buddyzmu. Jej ponad 150 milionów wyznawców żyje przede wszystkim w krajach Azji Południowo-Wschodniej, będących od stuleci tradycyjnymi ostojami therawady: Tajlandii, Birmie (Mjanmie), Sri Lance, Kambodży i Laosie. Znaczniejsze skupiska therawadinów występują również w Wietnamie, Chinach, Indiach oraz w krajach Zachodu pośród diaspory migrantów z krajów tradycyjnie therawadyjskich. Therawada zdobyła też wielu zwolenników i wyznawców wśród ludzi Zachodu, a wpływ jej idei medytacyjnych wykroczył daleko poza buddyzm (np. w postaci mindfulness movement). Mimo stereotypowej opinii na temat therawady jako bardzo konserwatywnej gałęzi buddyzmu, współczesna therawada jest niezwykle zróżnicowana i cechuje się wielką żywotnością, a w jej ramach pojawiają się ciągle liczne ruchy na nowy sposób ujmujące przesłanie Buddy i wcielające je w życie. Ten rozdział będzie próbą spojrzenia na bogactwo aspektów therawady, zarówno w jej starożytnej jak i współczesnej postaci. Ze względu na brak miejsca, pominięta albo ograniczona do minimum zostanie prezentacja aspektów therawady które należą do podstawowych elementów buddyzmu w ogóle, albo są dzielone z innymi jego odłamami. Przedmiotem zainteresowania będą natomiast aspekty specyficzne dla therawady.

Mowa Dhammy 31.12.2023
Brahmali Ajahn, 31 Dec 2023 14:09

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Nagranie mowy Dhammy i sesji medytacyjnej odbyło się 31.12.2023 w ramach comiesięcznych spotkań z Australijską Sanghą BSWA.

Bogowie, bramini i asceci
Dhammika Bhante, 27 Dec 2023 13:48

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Większość ludzi w Ziemi Środkowej w czasach Buddhy nie była hindusami, jak się powszechnie przypuszcza, ale animistami. Animizm był nieformalną, nieustrukturyzowaną religią, dlatego pozostawił po sobie niewiele materialnych śladów, jednak pewne informacje na jego temat można zebrać ze źródeł bramińskich, buddyjskich oraz dźinijskich, a także do pewnego stopnia ze współczesnych ludowych religii indyjskich.

Szlachetna Ośmioraka Ścieżka
Tomasz Kryszczyński, 24 Dec 2023 08:02

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Film z sesji trzeciej programu "Życie z mindfulness - kurs online"*, który jest jednnym z blisko 40 filmów tego programu. Jest także pierwszym nagraniem omawiającym Szlachetną Ośmioraką Ścieżkę - niezwykle ważny kontekst uważności, który pozwala lepiej ją zrozumieć.

Won Wyzwolenia
Brahmavamso Ajahn, 17 Dec 2023 08:07

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Samo zasmakowanie tych pięknych stanów wolności umysłu to wszystko, czego tak naprawdę potrzebujecie, ponieważ to wam uświadomi, że istnieje większy spokój, większe szczęście – radość, która przewyższa cały świat zewnętrzny.

Rozdział 2 - Era zmian
Dhammika Bhante, 13 Dec 2023 09:49

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Tak wyglądał świat, w którym urodził się Gotama, chociaż jest mało prawdopodobne, że był świadomy wielu spraw, dopóki nie stał się wędrującym ascetą – jego ojczyzna znajdowała się na peryferiach, poza wpływem tego, co działo się w pozostałej części północnych Indii.

Komitet Umyslu
Thanissaro Bhikkhu, 10 Dec 2023 08:27

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Umysł jest jak komitet, którego członkiem może zostać każdy. Wygląda na to, że każdy ma też prawo swobodnej wypowiedzi na posiedzeniu. Nikt nie sprawdza kwalifikacji ani intencji, z którymi uczestnicy przychodzą na spotkanie. Siedząc i obserwując myśli, jakie biegną przez umysł, zaczynasz zdawać sobie sprawę, że wiele z nich w ogóle nie pochodzi od ciebie. Pochodzą z zewnątrz. To idee nie wiadomo skąd: od rodziców, przyjaciół, z telewizji, od nauczycieli, z radia czy prasy. Nigdy nie możesz być pewien, czy te głosy pochodzą z miejsc, w których naprawdę dobrze ci się życzy, a jednak oto są: wewnątrz ciebie, w komitecie.

Dlaczego popadamy w gniew?
Kāruṇika Bhikkhuni, 03 Dec 2023 09:09

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Nagranie mowy Dhammy i sesji medytacyjnej odbyło się 26.11.2023 w ramach comiesięcznych spotkań z Australijską Sanghą BSWA.

Śladami czasu
Dhammika Bhante, 29 Nov 2023 09:50

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Jakim człowiekiem był Buddha? Jakie miał relacje z innymi? Czcigodny Dhammika – z ogromną ostrożnością i dbałością o detale – systematyzuje przełomowe wydarzenia z życia Buddhy, o których możemy dowiedzieć się z wczesnych tekstów pāḷijskich. Efektem jest niniejsza w pełni wiarygodna biografia. Pokazuje ona, że historyczny Buddha był naprawdę niezwykłą postacią, zarówno jako człowiek, jak i nauczyciel. Tytuły rozdziałów oferują oryginalne, świeże spojrzenie na Jego życie codzienne, humor, styl konwersacji, pochodzenie. Bardzo podobało mi się myślenie o Buddzie Gotamie jak o przeciętnej osobie, a jednak – co pokazuje nam Czcigodny Dhammika – niezaprzeczalnie unikalnej. Polecam tę książkę każdemu, kto zapragnie realistycznej, dokładnej i czytelnej oceny założyciela tej wspaniałej światowej religii, postrzeganej przez pryzmat dzisiejszych czasów.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem
Brahmavamso Ajahn, 26 Nov 2023 20:33

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Jak radzić sobie ze zmęczeniem w dzisiejszych czasach? Musimy teraz robić znacznie więcej, niż robili nasi przodkowie. Więc jak sobie radzić z tym zmęczeniem?

Medytacja na ulicy
Marcin Fabjański, 19 Nov 2023 07:14

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Nagranie instrukcji do medytacji chodzonej, tzw shaking metta.

Co sprzyja rozeznaniu?
Thanissaro Bhikkhu, 12 Nov 2023 08:36

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Powinniśmy więc myśleć o tych kwestiach podczas medytacji. Nie wchodzimy w chwilę obecną tylko po to, by się w niej zatrzymać. Bylibyśmy jak ktoś, kto po przedarciu się przez gęstą dżunglę w końcu dociera do drogi – a następnie kładzie się na niej, zapominając, że droga jest po to, by nią podążać i zobaczyć, dokąd prowadzi. Samo znalezienie się w chwili obecnej nie wystarczy. Musisz nauczyć się zadawać sobie właściwe pytania dotyczące chwili obecnej, w szczególności: „Jakie są teraz moje intencje i jakie przynoszą rezultaty? Dokąd mnie zaprowadzą?”.

Notka 2
Jayasaro Ajahn, 01 Nov 2023 08:22

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Załóżmy, że zapalasz nową świecę od płomienia starej, która za moment zgaśnie. Czy płomień nowej świecy jest tym samym płomieniem czy innym niż ten, który palił się na starej świecy? Ani tym samym, ani innym.

strona 1 z 31123...3031następna »