Wartości kontrkulturowe
Thanissaro Bhikkhu, 18 Sep 2022 07:20

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Dlatego właśnie Dhamma jest tak cenna. Mówi się o tym, że kiedy buddyzm przenosi się z kraju do kraju, dopasowuje się do społeczeństwa, w którym funkcjonuje. Otóż nie do końca tak jest, buddyzm tego nie robi. To ludzie zmieniają Dhammę, którą otrzymują. Ale ludzie, którzy najwięcej czerpią z Dhammy, to nie ci, którzy zmieniają ją tak, aby pasowała do nich, ale ci, którzy zmieniają siebie tak, aby dopasować się do Dhammy. Używają Dhammy jako narzędzia do znalezienia wolności od swoich kulturowych podstaw i uwarunkowań.

Historia theravādy w Polsce
Piotr Jagodziński, 04 Sep 2022 13:19

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Uznaje się, że theravāda to najstarsza i jedyna istniejąca do dziś wczesna szkoła buddyjska. Nazywana jest także szkołą południową, spolszczona nazwa to therawada (wym. terawada), dosł. doktryna starszych (z pāḷijskiego: theravāda; sanskryt: sthaviravāda), jej zwolenników zwiemy theravādinami („thera” w j. pāḷijskim oznacza nauczycieli wywodzących swą naukę bezpośrednio od Buddhy, „vāda” znaczy doktryna, „vādin” to głoszący doktrynę).

Uśmiechnij się i bądź szczęśliwy
Sunyo Bhikkhu, 28 Aug 2022 08:09

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Ale jako buddyści – a także inni ludzie, nie potrzebujesz być do tego buddystą – powinniśmy zrozumieć, że nasze szczęście jest niezależne od tego, co dzieje się w świecie zewnętrznym, ponieważ dzięki temu, że mamy nasze umysły, możemy być szczęśliwi niezależnie od tego, co się dzieje – czy sytuacja na świecie jest dobra, czy zła, czy spadł na nas deszcz, czy nie. Możemy nadal się uśmiechać i być szczęśliwi wewnątrz. Również kiedy jesteśmy chorzy lub może nawet umierający.

Blisko serca
Thanissaro Bhikkhu, 14 Aug 2022 06:49

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

To akurat jedna z bardziej przerażających kwestii dotyczących zrodzenia się w jakimkolwiek wymiarze, szczególnie w ludzkim świecie i światach niższych. Gdy tylko się odradzasz, natychmiast spotykasz się z cierpieniem – od razu, bach! – i nie ma nikogo, kto by ci to wyjaśnił. To jak zderzenie czołowe. Inni mogą cię pocieszać, ale nie są w stanie pokazać, jak sobie z tym poradzić. Tym samym umysł wymyśla różnorakie kombinacje i improwizuje sposoby, aby trzymać to cierpienie na dystans. Nawet gdy już nauczymy się mówić, ciągle będziemy mieć to przedwerbalne nastawienie w stosunku do cierpienia w dorosłym życiu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Często takie nastawienie uruchamia blokady, zaprzeczenia i nie są to tylko blokady mentalne, również fizyczne.

Szok kulturowy
Thanissaro Bhikkhu, 17 Jul 2022 08:11

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Jeśli się nad tym zastanowisz, zobaczysz, że Buddha był bardzo wymagającą osobą: chciał absolutnego szczęścia, którego nie będą pochłaniać inne sprawy. I mimo, że miał majątek, status, wszystko, co uważane jest za błogosławieństwo na tym świecie, nie było to dla Niego wystarczająco dobre. Jego dominującą motywacją było pragnienie prawdziwego szczęścia, szczęścia bez wad – innymi słowy, szczęścia, które nie przysparzałoby cierpienia innym. Musiałoby to być szczęście zbudowane na rozwijaniu wewnętrznego potencjału, takie, które nie musiałoby czerpać niczego od kogokolwiek. Zamiast brać, żył z tego, co ludzie mu ofiarowali i w ten sposób uczynił to szczęście czystszym. Zdawał sobie także sprawę, że szczęście nie przychodzi z posiadania. Musiał nauczyć swój umysł większej samodzielności, a rozwijając tę samodzielność odkrył, że umysł ma znacznie większy potencjał, niż początkowo przypuszczał.

Wywiad z Ajahnem Hubertem w Oddechowie
Ajahn Hubert, 09 Jul 2022 14:13

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Sens życia
Brahmali Ajahn, 26 Jun 2022 08:06

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Wykład Ajahna Brahmalego w Krakowie, z dnia 23 czerwca 2022 o sensie życia, medytacji i suttach. Ajahn rozpoczyna od półgodzinnej medytacji prowadzonej, po której daje godzinną mowę Dhammy, okraszoną humorem i przypowieściami z sutt. Później następuje sesja Q&A czyli pytań z sali i z internetu oraz oczywiście trafnych odpowiedzi Ajahna.

Uwznioślenie umysłu
Thanissaro Bhikkhu, 12 Jun 2022 05:46

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Jedną ze swoich najważniejszych mów Buddha podsumował stwierdzeniem: „adhicitte ca ayogo”, co można tłumaczyć jako oddanie się uwznioślonemu umysłowi. Uwznioślonemu, czyli wzniesionemu ponad zwykłe sprawy i problemy. Wszystkie nasze troski, jak troska o ciało, karmienie go, dbanie o innych ludzi, przejmowanie się tym, co o nas myślą, nasze wzajemne relacje, wszelkie bolączki – odkładamy na bok i kierujemy umysł na obiekt medytacji.

Medytacja na Vesak 2022
Brahmavamso Ajahn, 15 May 2022 04:19

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Obserwacja wdechu. Obserwacja wydechu. I bycie usatysfakcjonowanym. Bez pragnienia czegokolwiek na świecie. Po prostu bycie z oddechem. Już czas, żebym zamilkł.

Poza upodobaniem i niechęcią
Thanissaro Bhikkhu, 22 Apr 2022 05:50

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Łatwo wątpić w innych ludzi. Łatwo wątpić w nauki. Ale z jakiegoś powodu bardzo trudno jest nam podać w wątpliwość nasze skażenia – wszystkie te przekonania i z góry przyjęte poglądy, z których nie chcemy zrezygnować. Tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi odłożyć je na bok i zgodzimy się ze stwierdzeniem: „A może one się mylą”, możemy otworzyć się na Dhammę.

Mowa Dhammy Thanissaro Bhikkhu
Thanissaro Bhikkhu, 10 Apr 2022 07:40

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Medytacja prowadzona oraz mowa Dhammy na spotkaniu on-line z Thanissaro Bhikkhu

Upraszczaj
Thanissaro Bhikkhu, 03 Apr 2022 07:04

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Kiedy więc Dhamma wymaga, byś z czegoś zrezygnował, pamiętaj, że jest to kompromis polegający na rezygnacji z mniejszego szczęścia na rzecz większego. Rezygnujesz z nawyku rozpraszania energii w zamian za lepszy nawyk, polegający na skupieniu się na cechach umysłu, które pozwolą ci przebrnąć przez każdą sytuację i wznieść się ponad nią.

Buddyzm a wojna w Ukrainie
Brahmavamso Ajahn, 22 Mar 2022 07:29

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Życie medytacyjne
Thanissaro Bhikkhu, 06 Mar 2022 08:57

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Właśnie dlatego, jako medytujący, musisz przyjrzeć się swojemu życiu, codziennym czynnościom. Sprawdź, czy tworzysz sprzyjające środowisko, w którym medytacja będzie się rozwijać i rozprzestrzeniać. W przeciwnym razie medytacja zostanie po prostu wciśnięta w szczeliny między skałami tu i tam – i nigdy nie przeniknie głębiej.

Pogląd, który uwalnia
Brahmali Ajahn, 20 Feb 2022 09:05

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Czym więc jest Właściwy Pogląd? Być może wiesz, że jest on często definiowany w suttach jako zrozumienie Czterech Szlachetnych Prawd. Są to: Szlachetna Prawda o Cierpieniu, o Przyczynie Cierpienia, o Ustaniu Cierpienia i o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia. Najważniejsza z nich jest prawdopodobnie pierwsza, tj. Szlachetna Prawda o Cierpieniu, bo daje wskazówki, gdzie w świecie szukać szczęścia i czego unikać, a są to problematyczne zagadnienia.

Po co trenować umysł?
Thanissaro Bhikkhu, 06 Feb 2022 09:46

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Tak więc pierwszą rzeczą do zrobienia jest zapamiętanie, że jesteśmy tutaj, aby nauczyć się rozumienia przyczyn. Wtedy rezultaty na pewno się pojawią. Buddha mówi o poczuciu błogości, przyjemności, uniesienia, które mogą pojawić się, jeśli tylko umysł jest skupiony. Więc robimy to, ponieważ chcemy wyników, ale wiemy, że jeśli chcemy wyników, musimy skupić się na przyczynach. A główna przyczyna jest bardzo prosta: pozostajesz z oddechem.

Generowanie Mocy
Thanissaro Bhikkhu, 23 Jan 2022 08:05

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Z czasem zaczynasz wyczuwać, ile wysiłku to za dużo, a ile za mało. Kiedy masz poczucie „w sam raz”, zaczynają pojawiać się rezultaty, których pragniesz. W tym momencie zapłata przychodzi już w trakcie wykonywania pracy. Nie musisz czekać na wypłatę do końca roku. Otrzymujesz ją w ratach przez całą drogę. Więc kiedy wykonujesz pracę medytacyjną, pamiętaj o tym: to jest praca, ale w miarę jak stajesz się w niej bardziej precyzyjny, znasz jej niuanse, zaczynają pojawiać się rezultaty, których szukasz.

Sens życia według Ajahna Brahma
Brahmavamso Ajahn, 02 Jan 2022 06:44

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Wróćmy więc do osiągania spokoju ducha. Widzicie, nawet kiedy dostajecie słaby żart, możecie się z tym pogodzić, to tylko, wiecie, Ajahn Brahm, powinniście się tego spodziewać, ci, którzy są tu od wielu lat. Po jakimś czasie możemy się pogodzić nawet z niedoskonałymi żartami i innymi wadami życia. Ważną rzeczą jest zrozumienie, że niedoskonałości życia, niedoskonałości w was, niedoskonałości w innych, to jest to, czym naprawdę jest życie.

Snop słomy
Thanissaro Bhikkhu, 19 Dec 2021 09:12

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Odosobnienie z Bhikkhu Suddhāso
Suddhāso Bhikkhu, 05 Dec 2021 09:45

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Odosobnienie zorganizowane przez łódzką grupę theravādy w dniach 11-14 listopada 2021 z Bhante Suddhāso, który on-line udzielał instrukcji medytacyjnych.

Medytacja z Thanissaro Bhikkhu
Thanissaro Bhikkhu, 21 Nov 2021 09:23

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Drugim krokiem jest obserwowanie, jak ten stan umysłu odchodzi.. Tutaj pojawia się pytanie: "Co robi umysł, że to odchodzi? Co się zmieniło w moim umyśle?". Następnie obserwuj, czy umysł ponownie sięgnie po gniew.

Szlachetne poszukiwanie szczęścia
Thanissaro Bhikkhu, 07 Nov 2021 08:48

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Zatem uczenie się, jak trenować umysł, i traktowanie własnego szczęścia poważnie to nie przejawy egoizmu. Rozwijanie schronienia wewnątrz nazywamy przyjęciem schronienia w Buddzie, Dhammie i Saṅdze, ale w rzeczywistości prawdziwym schronieniem jest budowanie odpowiednich cech we własnym sercu.

Dowcip medytacyjny
Brahmavamso Ajahn, 03 Nov 2021 09:09

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

…żart o odosobnieniu.

Mały, stały płomień
Thanissaro Bhikkhu, 07 Oct 2021 13:59

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Nasze skupienie zaczyna się jako mały, stały płomień. Potem próbujemy pozwolić, aby ta stabilność przepływała przez całe ciało. Ale najpierw trzeba „zagnieździć się” w tym komfortowym punkcie. Jeżeli będziesz „chodzić” po całym ciele, regulując oddech to tu, to tam, bez prawdziwego poczucia komfortu – możesz pogorszyć sytuację. Wszystko zepsujesz. Tak więc ważne, aby najpierw uzyskać to poczucie lekkości, a następnie pozwolić mu rozprzestrzeniać się tak, aby twoja świadomość wypełniła całe ciało, wraz z poczuciem energii wygodnego oddechu.

Życie pełne dobroważności
Filmy dokumentalne, 02 Oct 2021 07:44

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Życie pełne dobroważności – w rocznicę 70. urodzin Ajahna Brahma

strona 1 z 27123...2627następna »