Medytacja prowadzona - oddech
Thanissaro Bhikkhu, 13 Sep 2020 08:35

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Skup uwagę na oddechu. Weź kilka porządnych, długich i głębokich oddechów. Zauważ, gdzie odczuwasz oddech. Czy jest wygodny? Jeśli jest, utrzymuj ten sposób oddychania. Jeśli nie jest wygodny, możesz coś zmienić – spróbować nadal wydłużać oddech albo go skrócić, albo robić długie wdechy i krótkie wydechy, albo krótkie wdechy i długie wydechy. Spróbować głębszego oddechu albo bardziej płytkiego. Cięższego albo lżejszego. Szybszego albo wolniejszego.

Najszczęśliwsze lata twojego życia
Brahmavamso Ajahn, 05 Sep 2020 16:45

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Przeczytałem w tygodniu, na stronie internetowej, krótki artykuł, który mnie bardzo ucieszył, bo była w nim wzmianka, że według wielu badań najszczęśliwsze lata naszego życia przypadają na okres, kiedy jesteśmy młodzi – to mniej więcej 23 rok życia – i kiedy jesteśmy starzy, czyli gdy mamy jakieś 68–69 lat. Oczywiście to mój wiek, 68 lat, wkrótce 69. A gdy miałem 23 lata, opuściłem świat i stałem się mnichem. To był dla mnie bardzo szczęśliwy czas.

U drzwi klatki
Thanissaro Bhikkhu, 30 Aug 2020 07:57

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Ważnym elementem praktyki jest odpuszczanie. Wolimy myśleć, że oznacza to porzucanie rzeczy, których nie lubimy, a zatrzymywanie tych, które lubimy. W rzeczywistości jest to o wiele bardziej wymagające.

Dzień z życia buddyjskiego mnicha w Tajlandii
Filmy dokumentalne, 01 Aug 2020 13:34

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Jak to jest być mnichem buddyjskim i co mnisi robią na co dzień? Pytanie, które jest zadawane dosyć często przez naszych widzów. Ten film przedstawia przedsmak tego, jak to jest być mnichem podczas odosobnienia medytacyjnego w Papae, w Chiang Mai w Tajlandii. Codzienny harmonogram buddyjskiego mnicha składa się z chodzenia po jałmużnę, wykonywania różnych obowiązków będących praktyką uważności, medytacji i recytowania. Życie mnicha toczy się wolnym tempem, jest czas na refleksję i kontemplację. Tego rodzaju życie jest „proste, ale niełatwe”. Poświęcenie swojego życia na trening umysłu nie należy do łatwych. Jednak umiejętnie prowadzone jest najwyższym błogosławieństwem.

Ścieżka pytań
Thanissaro Bhikkhu, 11 Jul 2020 16:16

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Celem naszej praktyki jest osiągnięcie wnikliwości, która prowadzi do wyzwolenia, do wolności. Zanim tam jednak dotrzemy, musimy ćwiczyć wnikliwość na każdym poziomie praktyki.

Psychologia buddyjska: klasyczne teksty we współczesnej perspektywie
Olendzki Andrew, 08 Jul 2020 12:29

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Dziedzina psychologii – zarówno buddyjskiej, jak i zachodniej – składa się z dwóch płaszczyzn: teoretycznej i terapeutycznej. W płaszczyźnie teoretycznej dąży się do zrozumienia oraz wyjaśnienia procesów zachodzących w umyśle, chociażby poprzez tworzenie psychofizycznych modeli człowieka. Z kolei psychologia praktyczna, czy też terapeutyczna, zajmuje się zdrowiem – bada, czym ono jest, jak je osiągnąć oraz utrzymać. Obie te perspektywy nierozerwalnie od siebie zależą i nawzajem się potrzebują. Będziemy więc dążyć do otwarcia umysłów na to, co głos starożytności może nam powiedzieć o nas oraz otaczającym nas świecie – co może być wyzwaniem – a zarazem podejmiemy próbę rewizji tych idei i praktyk w krytycznym świetle naszego współczesnego doświadczenia.

Bhayabherava Sutta - Mowa o bojaźni i trwodze
Brahmali Ajahn, 27 Jun 2020 16:34

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

To jedna z mów autobiograficznych Buddhy, opisujących jego życie, w Majjhima Nikāyi jest ich całkiem sporo. Wydaje mi się, że około ośmiu, a to jedna z nich i bardzo mi się podoba, bo dużo mówi o samym Buddzie, o tym, jak praktykował. To bardzo inspirujące, dowiedzieć się, jak ćwiczył, i oczywiście zdać sobie sprawę z podobieństw – z tego, jak nasza praktyka powinna wyglądać i jak praktykował Buddha. To daje nam lepsze rozeznanie, powoduje, że to, co powinniśmy wypraktykować, staje się bardziej przystępne, łatwiej do nas trafia, staje się bardziej wiarygodne. W pewnym sensie ukazuje też człowieczeństwo Buddhy. Widzisz, jaki był, że był człowiekiem, ty też jesteś człowiekiem, więc to przykład do naśladowania, i jest to inspirujące pod wieloma względami.

Medytacja - metta
Piotr Jagodziński, 20 Jun 2020 19:09

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Metta to pewien stan umysłu, ale to także wzniosłe uczucia, najwyższe i najczystsze z możliwych stanów umysłowych, które Buddha polecał w sobie wykształcać. Metta jako jedna z czterech brahmavihār – siedzib niebiańskich – jest bezwarunkową miłością do wszystkich istot, ma za zadanie pomóc w przekraczaniu barier, niszczyć separację spowodowaną egoizmem. Dzięki praktyce metty możliwe jest całkowite Przebudzenie.

Polegać na umyśle
Thanissaro Bhikkhu, 13 Jun 2020 17:22

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Naszym podstawowym problemem jest to, że najmniej wiemy o najważniejszej rzeczy w życiu – o umyśle. Jak powiedział Buddha, wszystkie zjawiska pochodzą z umysłu, wszystkie doświadczenia, szczęście i wszelki ból wywodzą się z umysłu. „Umysł poprzedza wszelkie myśli. Umysł jest ich zwierzchnikiem, umysł je kształtuje” – a jednak nie znamy naszych umysłów, więc życie wymyka się nam spod kontroli. Nie rozumiemy przyczyn zdarzeń ani tego, w jaki sposób nam się przytrafiają. Dlatego musimy medytować – aby poznać umysł.

Medytacja uważności oddechu
Piotr Jagodziński, 23 May 2020 17:27

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Przez moment pomyśl nad intencją. Po co chcesz medytować? W jakim celu? Najwyższym celem jest całkowite wyswobodzenie się z cierpienia, jeszcze w tym życiu. Ale medytacja daje także wiele pobocznych rezultatów. Dzięki niej stajemy się bardziej wrażliwi i współczujący, dla siebie i dla innych, jesteśmy lepsi jako ludzie, tworzymy umiejętne podstawy, oczyszczamy umysł, sprawiając, że nasze relacje stają się zdrowsze, i uszlachetniamy nasze zachowanie w życiu codziennym. Wzbudzamy w sobie wyzwalającą mądrość. Obyśmy byli spokojni, zrównoważeni i wyzwoleni.

Ułuda
Brahmali Ajahn, 09 May 2020 16:01

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Dobrze, myślę, że możemy zaczynać. Dzisiaj będę mówił na ekscytujący temat, jakim jest ułuda. Jesteście podekscytowani? Zaciekawieni? To jedna z fundamentalnych kwestii w naukach buddyjskich. Ułuda oznacza: nie widzieć rzeczy zgodnie z rzeczywistością, być w ciemności, nie wiedzieć, dokąd się idzie, niezdarnie się poruszać, wciąż szukać drogi. To wszystko zjawiska związane z iluzją. Jedną z podstawowych zasad w buddyzmie jest podążanie od stanu, w którym nie widzimy rzeczy w odpowiedni sposób, do Przebudzenia. Przebudzenie to właśnie koncept wyjścia z ułudy albo, mówiąc inaczej, widzenia wszystkiego zgodnie z rzeczywistością. Dlatego to jest naprawdę fundamentalne dla myśli buddyjskiej. Z tego powodu „złudzenie” może nie brzmieć zbyt obiecująco, ale w rzeczywistości to bardzo podstawowa idea, część buddyjskiej ścieżki.

Proces utrzymywania
Thanissaro Bhikkhu, 02 May 2020 17:36

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Ajaan Lee powiedział kiedyś, że są trzy kroki w praktyce skupienia: wypracowanie, utrzymywanie, a potem używanie koncentracji. Używanie jej to dobra zabawa. Kiedy umysł już się uspokoił, możesz używać go jako podstawy do rozumienia różnych rzeczy. Nagle widzisz ruchy umysłu, to, jak tworzy myśli, a obserwowanie i rozbieranie na części tego procesu jest fascynujące.

Faktura drewna
Thanissaro Bhikkhu, 04 Apr 2020 15:47

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Buddha uczy, że ścieżka praktyki ma dwie strony: stronę rozwoju i stronę odpuszczania. Ważne jest, by widzieć praktykę z obydwu perspektyw – by obejmowała obie te strony. Jeśli będziesz praktykować jedynie odpuszczanie, wylejesz dziecko z kąpielą. Wszystko, co dobre, zostanie wyrzucone, bo pozbywasz się całości i nic ci nie zostaje. Z drugiej strony, jeśli stawiasz jedynie na rozwój, pracę i działanie, umkną ci rzeczy, które dzieją się samoistnie, gdy odpuszczasz.

Spokój i zawirowania
Brahmavamso Ajahn, 22 Mar 2020 10:10

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Co się dzieje, gdy zmienia się nasza sytuacja? Czasami ludzie bardzo niechętnie podążają za zmianami na przykład, kiedy nie mogą udać się tam, gdzie chcą, z powodu jakiejś choroby lub gdy życie nie wydaje się tak spokojne, jak w zeszłym roku, bo wybuchają zamieszki na ulicach. Więc staramy się dowiedzieć czegoś o naszej przyszłości. Wiecie, dzieje się tak… nic w tym dziwnego, ludzie robią to od stuleci, a nawet tysiącleci. Zawirowania są częścią życia. Gdybyśmy byli całkowicie spokojni, gdyby wszystko zawsze szło po naszej myśli, niewiele byśmy się nauczyli.

Lęki
Thanissaro Bhikkhu, 08 Mar 2020 09:29

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Boimy się tak wielu rzeczy. Jest tak dużo lęku w naszym życiu. Mimo to teksty nie poświęcają mu zbyt wiele uwagi, głównie dlatego, że istnieją różne rodzaje lęku – lęk związany z chciwością, związany ze złością, z ułudą – a teksty skupiają się bardziej na emocjach, którymi podszyte są lęki, niż na nich samych. Wynika z tego, że jeśli chcesz zrozumieć swoje lęki, powinieneś zrozumieć emocje, które się za nimi kryją. Trzeba analizować lęk nie jako jeden, niepodzielny obiekt, tylko jako związek wielu różnych czynników, aby dostrzec, która część lęku zależy od chciwości czy namiętności, która od niechęci, a która od ułudy. Następnie, gdy już poradzisz sobie z tymi emocjami stanowiącymi podłoże, poradzisz sobie też z lękiem.

Postanowienia
Thanissaro Bhikkhu, 16 Feb 2020 09:12

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Czytając autobiografię Ajaana Lee, można zauważyć, że wielokrotnie podejmował postanowienia. Postanowienie, by siedzieć przez całą noc, by medytować tyle a tyle godzin, by coś robić, by radzić sobie bez czegoś. W języku tajskim postanowienie określane jest słowem adhithaan, które tłumaczone jest również jako determinacja. Decydujesz się na coś, jesteś zdeterminowany, żeby to zrobić. Takie postanowienia dają siłę praktyce. Inaczej po prostu siedzisz i medytujesz przez chwilę, a gdy robi się trudno mówisz: „No dobrze, wystarczy na dzisiaj”. Nie przekraczasz swoich granic. Przez to nie możesz posmakować tego, co znajduje się poza granicami twoich oczekiwań.

Odosobnienie medytacyjne z Bhante Sujato - dzień 6
Sujato Bhikkhu, 12 Feb 2020 08:40

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Mowy Dhammy i instrukcje medytacyjne Bhante Sujato na odosobnieniu w dniu 09.12.2019 w Tarasce.

Odosobnienie medytacyjne z Bhante Sujato - dzień 5
Sujato Bhikkhu, 30 Jan 2020 08:53

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Mowy Dhammy i instrukcje medytacyjne Bhante Sujato na odosobnieniu w dniu 08.12.2019 w Tarasce.

Godność w umiarkowaniu
Thanissaro Bhikkhu, 25 Jan 2020 14:05

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Warto zauważać, które słowa znikają z codziennego użytku. Należą one do biernego zasobu słownictwa, znamy ich znaczenie, ale znikają z codziennych rozmów – co zwykle oznacza, że przestały mieć wpływ na to, jak kształtujemy nasze życie. Kilka lat temu, podczas mowy Dhammy, użyłem słowa „godność”. Po mowie jedna ze słuchaczek, emigrantka z Rosji, podeszła do mnie i powiedziała, że nigdy wcześniej nie słyszała, by Amerykanie używali słowa „godność”. Poznała je, gdy uczyła się angielskiego w Rosji, ale nigdy nie słyszała go w Stanach. Dobrze jest się zastanowić, dlaczego zniknęło i gdzie się podziało?

Odosobnienie medytacyjne z Bhante Sujato - dzień 4
Sujato Bhikkhu, 15 Jan 2020 12:58

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Mowy Dhammy i instrukcje medytacyjne Bhante Sujato na odosobnieniu w dniu 07.12.2019 w Tarasce.

Odosobnienie medytacyjne z Bhante Sujato - dzień 3
Sujato Bhikkhu, 01 Jan 2020 09:46

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Mowy Dhammy i instrukcje medytacyjne Bhante Sujato na odosobnieniu w dniu 06.12.2019 w Tarasce.

Odosobnienie medytacyjne z Bhante Sujato - dzień 2
Sujato Bhikkhu, 25 Dec 2019 07:27

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Mowy Dhammy i instrukcje medytacyjne Bhante Sujato na odosobnieniu w dniu 05.12.2019 w Tarasce.

Życie w szpitalu Buddhy
Thanissaro Bhikkhu, 21 Dec 2019 17:43

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Dhamma jest jak lekarstwo. Widać to po sposobie, w jaki uczy Buddha. Zaczyna od Czterech Szlachetnych Prawd, które bardzo przypominają analizę leczenia choroby. W tym wypadku oferuje on lekarstwo na podstawową chorobę umysłu: cierpienie płynące z pożądania i ignorancji. To właśnie mamy wyleczyć. Analizuje więc objawy choroby, diagnozuje ją, wyjaśnia przyczynę, omawia, jak to jest być wolnym od tej choroby. Potem pokazuje ścieżkę kuracji, która prowadzi do zwalczenia schorzenia, do stanu wyzdrowienia.

Odosobnienie medytacyjne z Bhante Sujato - dzień 1
Sujato Bhikkhu, 08 Dec 2019 04:00

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Mowy Dhammy i instrukcje medytacyjne Bhante Sujato na odosobnieniu w dniu 04.12.2019 w Tarasce.

Ćwiczenie całego umysłu
Thanissaro Bhikkhu, 23 Nov 2019 21:25

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Ćwiczenie umysłu nie polega jedynie na wykorzystaniu danej techniki medytacji, żeby siłą utrzymać go w chwili obecnej. Jeśli mamy takie podejście, umysł zacznie się buntować, znajdować sposoby na prześlizgnięcie się przez nasze mechanizmy obronne, ponieważ w niektórych sytuacjach dana technika medytacji się sprawdza, a w innych nie. Umysł zaczyna się buntować, gdy się nie sprawdza i jeśli uporczywie stosujesz jedną metodę, nie mając innych technik i podejść w zanadrzu.

strona 1 z 24123...2324następna »