Tytuł: Mowa o analizie

O tłumaczu: Mateusz Parkita

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.12.02

Vibhaṅga Sutta

Mowa o analizie

Tłumaczenie na podstawie prekładu angielskiegi Bikkhu Thanissaro - Mateusz Parkita

alternatywne tłumaczenie: Gabryszewski

Przebywając w Savatthi … ”Mnisi, opiszę i przeanalizuję dla Was współzależne powstawanie.

„A więc czym jest współzależne powstawanie? Z ignorancji jako niezbędnego warunku pochodzi wytworzenie. Z wytworzenia jako niezbędnego warunku pochodzi świadomość. Ze świadomości jako niezbędnego warunku pochodzi nazwa i forma. Z nazwy i formy jako niezbędnego warunku pochodzi sześć ośrodków zmysłów. Z sześciu ośrodków zmysłów jako niezbędnego warunku pochodzi kontakt. Z kontaktu jako niezbędnego warunku pochodzi uczucie. Z uczucia jako niezbędnego warunku pochodzi pragnienie. Z pragnienia jako niezbędnego warunku powstaje lgnięcie/utrzymanie. Z lgnięcia/utrzymania jako niezbędnego warunku powstaje stawanie. Ze stawania jako niezbędnego warunku pochodzi narodzenie. Z narodzenia jako niezbędnego warunku, potem starzenie i śmierć, żal, lament, smutek, ból, nieszczęście i rozpacz wchodzą do gry. Takie oto jest pochodzenie całej tej masy stresu i cierpienia.

„Teraz czym jest starzenie i śmierć? Jakiekolwiek starzenie, wątłość, siwienie, marszczenie, spadek sił życiowych, słabnięcie zdolności różnych istot w tej lub tamtej grupie istot, to jest zwane starzeniem. Jakiekolwiek zmniejszenie, przemijanie, rozpad, znikanie, umieranie, śmierć, dopełnienie czasu, rozpad całości, opuszczenie ciała, przeszkodzenie w życiowych zdolnościach różnych istot w tej lub tamtej grupie istot, to jest zwane śmierć.

„A czym jest narodzenie? Jakiekolwiek powstawanie, narodzenie, zejście, zbliżanie się, nadchodzenie, pojawianie się agregatów i nabywanie ośrodków zmysłów różnych istot w tej lub tamtej grupie istot, to jest zwane narodzeniem.

„A czym jest stawanie? Te trzy są stawaniem: zmysłowe stawanie, foremne stawanie i bezforemne stawanie. To jest zwane stawaniem.

„A czym jest lgnięcie/utrzymanie? Te cztery są lgnięciami: zmysłowe lgnięcie, lgnięcie do poglądów, lgnięcie do wskazań i praktyki oraz lgnięcie do koncepcji ja. To jest zwane lgnięciem.

„A czym jest pożądanie? Te sześć jest klasami pożądania: pożądanie dla form, pożądanie dla dźwięków, pożądanie dla zapachów, pożądanie dla smaków, pożądanie dla dotykowych doznań, pożądanie dla idei. To jest zwane pożądaniem.

„A czym jest uczucie? Te sześć są klasami uczucia: uczucie zrodzone z wzrokowego kontaktu,uczucie zrodzone ze słuchowego kontaktu, uczucie zrodzone z węchowego kontaktu, uczucie zrodzone ze smakowego kontaktu, uczucie zrodzone z cielesnego kontaktu, uczucie zrodzone z intelektualnego kontaktu. To jest zwane uczuciem.

„A czym jest kontakt? Te sześć jest klasami kontaktu: kontakt wzrokowy, kontakt słuchowy,kontakt węchowy, kontakt smakowy, kontakt cielesny, kontakt intelektualny. To jest zwane kontaktem.
„A czym są sześć ośrodków zmysłów? Te sześć są ośrodkami zmysłów: ośrodek oka, ośrodek ucha, ośrodek nosa, ośrodek języka, ośrodek ciała, ośrodek intelektu. Te są zwane sześcioma ośrodkami zmysłów.

„A czym jest nazwa i forma? Uczucie, percepcja, intencja, kontakt i uwaga: To jest zwane nazwa. Cztery wielkie elementy i forma zależna od czterech wielkich elementów: To jest zwane forma. Ta nazwa i ta forma są zwane nazwą i formą.

„A czym jest świadomość? Te sześć jest klasami świadomości: świadomość oka, świadomość ucha, świadomość nosa, świadomość języka, świadomość ciała, świadomość intelektu. To jest zwane świadomością.

„A czym są wytworzenia? Te trzy jest wytworzeniami: cielesne wytworzenia, werbalne wytworzenia, mentalne wytworzenia. Te są zwane wytworzeniami.

„A czym jest ignorancja? Nie rozpoznawanie stresu, nie rozpoznawanie pochodzenia stresu, nierozpoznawanie zaniku stresu, nie rozpoznawanie drogi-praktyki wiodącej do zaniku stresu: to jest zwane ignorancją.

„Teraz z zaprzestania gasnącej resztki przemożnej ignorancji pochodzi zaprzestanie wytworzeń. Z zaprzestania wytworzeń pochodzi zaprzestanie świadomości. Z zaprzestania świadomości pochodzi zaprzestanie nazwy i formy. Z zaprzestania nazwy i formy pochodzi zaprzestanie sześciu ośrodków zmysłów. Z zaprzestania sześciu ośrodków zmysłów pochodzi zaprzestanie kontaktu. Z zaprzestania kontaktu pochodzi zaprzestanie uczucia. Z zaprzestania uczucia pochodzi zaprzestanie pragnienia. Z zaprzestania pragnienia pochodzi zaprzestanie lgnięcia/utrzymania. Z zaprzestania lgnięcia/utrzymania pochodzi zaprzestanie stawania. Z zaprzestania stawania pochodzi zaprzestanie narodzin. Z zaprzestania narodzin, następnie starzenie i śmierć, smutek, lamentacja, ból, nieszczęście i rozpacz wszystko ustaje. Takie jest ustanie całej tej masy stresu i cierpienia.”


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mateusz Parkita