Tytuł: Mowa o świadomości

O autorze: Mieczysław Gabryszewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.12.59

Viññāṇa Sutta

Mowa o świadomości

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi - Mieczysław Gabryszewski

alternatywne tłumaczenie:

Sāvatthiyaṃ viharati …pe… "Saṃyojaniyesu, bhikkhave, dhammesu assādānupassino viharato viññāṇassa avakkanti hoti. Viññāṇapaccayā nāmarūpaṃ …pe… evametassa kevalassa dukkhakkhandhassa samudayo hoti.
Seyyathāpi, bhikkhave, mahārukkho. Tassa yāni ceva mūlāni …pe… evameva kho, bhikkhave, saṃyojaniyesu dhammesu assādānupassino viharato viññāṇassa avakkanti hoti …pe… Saṃyojaniyesu, bhikkhave, dhammesu ādīnavānupassino viharato viññāṇassa avakkanti na hoti. Viññāṇanirodhā nāmarūpanirodho …pe… evametassa kevalassa dukkhakkhandhassa nirodho hoti.
Seyyathāpi, bhikkhave, mahārukkho. Atha puriso āgaccheyya kuddālapiṭakaṃ ādāya …pe… āyatiṃ anuppādadhammo. Evameva kho, bhikkhave, saṃyojaniyesu dhammesu ādīnavānupassino viharato viññāṇassa avakkanti na hoti. Viññāṇassa nirodhā nāmarūpanirodho …pe… evametassa kevalassa dukkhakkhandhassa nirodho hotī"ti.

W Savatthi przebywał …etc… "U żyjącego, który w związanych z więzami, mnisi, dhammach zadowolenie dostrzega, jest wejście świadomości. Świadomość jest przyczyną nazwy i formy …etc… Takie jest tej całej masy cierpienia pochodzenie.
Podobnie jak, mnisi, duże drzewo. Jego właśnie te korzenie …etc… Właśnie tak, mnisi, u żyjącego, który w związanych z więzami, mnisi, dhammach zadowolenie dostrzega, jest wejście świadomości …etc… U żyjącego, który w związanych z więzami, mnisi, dhammach niebezpieczeństwo dostrzega, nie ma wejścia świadomości. Zniszczenie świadomości jest nazwy i formy zniszczeniem …etc… Takie jest tej całej masy cierpienia zniszczenie.
Podobnie jak, mnisi, duże drzewo. Wtedy człowiek przyszedłby motykę i kosz wziąwszy …etc… jak rzecz niepowstała w przyszłości. Właśnie tak, mnisi, u żyjącego, który w związanych z więzami dhammach niebezpieczeństwo dostrzega, nie ma wejścia świadomości. Zniszczenie świadomości jest nazwy i formy zniszczeniem …etc… Takie jest tej całej masy cierpienia zniszczenie."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mieczysław Gabryszewski