Tytuł: Gratyfikacja

O autorze: Varapanyo Bhikkhu

Wersja pdf:

view source

print

Wersja scribd:

SN.22.026

Assāda Sutta

Gratyfikacja

Tłumaczenie: Varapanyo


W Savatthi. Mnisi, przed moim przebudzeniem, kiedy byłem jeszcze ciągle bodhisattą, nie w pełni przebudzonym, pojawiło mi się (pytanie): „Co jest gratyfikacją, co jest niebezpieczeństwem, co jest ucieczką w przypadku materii? Co jest gratyfikacją, co jest niebezpieczeństwem, co jest ucieczką w przypadku uczucia … percepcji … determinacji … świadomości?

Wtedy, mnisi, pojawiło mi się: „Przyjemność i radość powstała w zależności od materii: to jest gratyfikacją w materii. To, że materia jest nietrwała, cierpieniem i podmiotem zmiany: to jest niebezpieczeństwem w materii. Usunięcie i porzucenie chęci i pożądania wobec materii: to jest ucieczką z materii. Przyjemność i radość powstała w zależności od uczucia … percepcji … determinacji … świadomości: to jest gratyfikacją w świadomości. To, że świadomość jest nietrwała, cierpieniem i podmiotem zmiany: to jest niebezpieczeństwem w świadomości. Usunięcie i porzucenie chęci i pożądania wobec świadomości: to jest ucieczką ze świadomości.

Mnisi, tak długo jak bezpośrednio nie poznałem takimi jakimi są, gratyfikacji, niebezpieczeństwa i ucieczki w przypadku tych pięciu agregatów objętych utrzymywaniem, nie ogłaszałem się być przebudzonym najwyższym doskonałym przebudzeniem w tym świecie z jego bogami, Marą i Brahmą, w tej generacji z jej pustelnikami i braminami, jej bogami i ludźmi. Ale kiedy bezpośrednio poznałem wszystko to takim jakim rzeczywiście to jest, wtedy ogłosiłem się przebudzonym najwyższym doskonałym przebudzeniem w tym świecie z jego bogami, Marą i Brahmą, w tej generacji z jej pustelnikami i braminami, jej bogami i ludźmi. Wiedza i wizja powstały u mnie: "Niezachwiane jest moje wyzwolenie umysłu: to moje ostatnie narodziny; nigdy więcej tego stanu istnienia".

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji [http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html GNU Free

Documentation License] w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://tipitaka.org/romn/cscd/s0303m.mul0.xml

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: Varapanyo