Tytuł: Gratyfikacja

O autorze: Varapanyo Bhikkhu

Wersja pdf:

view source

print

Wersja scribd:

SN.22.027

Dutiyaassāda Sutta

Gratyfikacja

Tłumaczenie: Varapanyo


W Savatthi. Mnisi, oddałem się poszukiwaniu gratyfikacji w materii. Jakakolwiek gratyfikacja jest w materii – to ją odkryłem. Zobaczyłem ze zrozumieniem dokładnie jak daleko rozciąga się gratyfikacja w materii.

Mnisi, oddałem się poszukiwaniu niebezpieczeństwa w materii. Jakiekolwiek niebezpieczeństwo jest w materii – to je odkryłem. Zobaczyłem ze zrozumieniem dokładnie jak daleko rozciąga się niebezpieczeństwo w materii.

Mnisi, oddałem się poszukiwaniu ucieczki z materii. Jakakolwiek jest ucieczka z materii – to ją odkryłem. Zobaczyłem ze zrozumieniem dokładnie jak daleko rozciąga się ucieczka z materii.

Mnisi, oddałem się poszukiwaniu niebezpieczeństwa … gratyfikacji … ucieczki z uczucia … percepcji … determinacji … świadomości. Jakakolwiek jest ucieczka ze świadomości – to ją odkryłem. Zobaczyłem ze zrozumieniem dokładnie jak daleko rozciąga się ucieczka ze świadomości.

Mnisi, tak długo jak bezpośrednio nie poznałem takimi jakimi są, gratyfikacji, niebezpieczeństwa i ucieczki w przypadku tych pięciu agregatów objętych utrzymywaniem, nie ogłaszałem się być przebudzonym najwyższym doskonałym przebudzeniem w tym świecie z jego bogami, Marą i Brahmą, w tej generacji z jej pustelnikami i braminami, jej bogami i ludźmi. Ale kiedy bezpośrednio poznałem wszystko to takim jakim rzeczywiście to jest, wtedy ogłosiłem się przebudzonym najwyższym doskonałym przebudzeniem w tym świecie z jego bogami, Marą i Brahmą, w tej generacji z jej pustelnikami i braminami, jej bogami i ludźmi. Wiedza i wizja powstały u mnie: "Niezachwiane jest moje wyzwolenie umysłu: to moje ostatnie narodziny; nigdy więcej tego stanu istnienia".

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji [http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html GNU Free

Documentation License] w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://tipitaka.org/romn/cscd/s0303m.mul0.xml

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: Varapanyo