Tytuł: Gratyfikacja

O autorze: Varapanyo Bhikkhu

Wersja pdf:

view source

print

Wersja scribd:

SN.22.028

Tatiyaassāda Sutta

Gratyfikacja

Tłumaczenie: Varapanyo


W Savatthi. „Mnisi, gdyby nie było gratyfikacji w materii, istoty nie stawałyby się rozkochane w niej; ale ponieważ jest gratyfikacja w materii, istoty stają się w niej rozkochane. Gdyby nie było niebezpieczeństwa w materii, istoty nie doświadczałyby wyobcowania wobec niej; ale ponieważ jest niebezpieczeństwo w materii, istoty doświadczają wyobcowania wobec niej. Gdyby nie było ucieczki z materii, istoty nie uciekałyby z niej; ale ponieważ jest ucieczka z materii, istoty uciekają z niej.

Mnisi, gdyby nie było gratyfikacji … niebezpieczeństwa … ucieczki z uczucia … percepcji … determinacjach … świadomości, istoty nie uciekałyby z niej; ale ponieważ jest ucieczka z świadomości, istoty uciekają z niej.

Mnisi, tak długo jak istoty nie poznały takimi jakimi są, gratyfikacji jako gratyfikacji, niebezpieczeństwa jako niebezpieczeństwa i ucieczki jako ucieczki w przypadku tych pięciu agregatów objętych utrzymywaniem, tak długo nie uciekły z tego świata z jego bogami, Marą i Brahmą, w tej generacji z jej pustelnikami i braminami, jej bogami i ludźmi; nie stały się oderwane od niego, uwolnione od niego, ani też nie trwają z umysłem wolnym od barier.

Ale kiedy istoty poznały takimi jakimi są, gratyfikacja jako gratyfikacja, niebezpieczeństwo jako niebezpieczeństwo i ucieczka jako ucieczka w przypadku tych pięciu agregatów objętych utrzymywaniem, wtedy uciekły z tego świata z jego bogami, Marą i Brahmą, w tej generacji z jej pustelnikami i braminami, jej bogami i ludźmi; stały się oderwane od niego, uwolnione od niego, i trwają z umysłem wolnym od barier.

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji [http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html GNU Free

Documentation License] w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://tipitaka.org/romn/cscd/s0303m.mul0.xml

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: Varapanyo