Tytuł: Mowa o istotach

O autorze: Agrios

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.23.02

Satta Sutta

Mowa o istotach

Tłumaczenie: Agrios

alternatywne tłumaczenie:


Oto, co usłyszałem:
Pewnego razu Błogosławiony zatrzymał się w pobliżu Savatthi przy gaju Jety, koło klasztoru podarowanego przez Anathapindike. Wówczas Czcigodny Radha udał się do Błogosławionego i pokłoniwszy się usiadł z boku. Siedząc, zwrócił się do Błogosławionego tymi słowami:
"Istota, mówi się 'istota'. W jakim sensie ktoś jest istotą?"

"Radha, weź dowolne pragnienie, zachwyt, pasję, albo chcenie rzeczy materialnych. Kiedy ktoś jest złapany w to, uwiązany tym, wtedy jest istotą. Weź dowolne pragnienie, zachwyt, pasję, albo chcenie uczuć. Kiedy ktoś jest złapany w to, uwiązany tym, wtedy jest istotą. Weź dowolne pragnienie, zachwyt, pasję, albo chcenie percepcji. Kiedy ktoś jest złapany w to, uwiązany tym, wtedy jest istotą. Weź dowolne pragnienie, zachwyt, pasję, albo chcenie inicjacji. Kiedy ktoś jest złapany w to, uwiązany tym, wtedy jest istotą. Weź dowolne pragnienie, zachwyt, pasję, albo chcenie świadomości. Kiedy ktoś jest złapany w to, uwiązany tym, wtedy jest istotą.

Zupełnie jak chłopcy czy dziewczynki bawiący się zamkami z piasku: Tak długo jak nie są wolni od pasji, pragnień, miłości, chcenia oraz zamiłowania do tych zamków z piasku, tak długo mogą się tymi zamkami z piasku bawić z radością, traktować je jak skarby, cieszyć się ich posiadaniem. Ale kiedy staną się wolni od pasji, pragnień, miłości, chcenia oraz zamiłowania do tych zamków z piasku, wówczas zmiażdżą, podepczą, zburzą je swoimi własnymi rękoma i stopami czyniąc je nieprzydatnymi do zabawy. W ten sam sposób Radha, ty też powinieneś zniszczyć, zmiażdżyć i zburzyć rzeczy materialne i uczynić je nieprzydatnymi do zabawy.
Praktykuj wyzbycie się pragnienia rzeczy materialnych. Powinieneś zniszczyć, zmiażdżyć i zburzyć uczucia i uczynić je nieprzydatnymi do zabawy. Praktykuj wyzbycie się pragnienia uczuć. Powinieneś zniszczyć, zmiażdżyć i zburzyć percepcje i uczynić je nieprzydatnymi do zabawy. Praktykuj wyzbycie się pragnienia percepcji. Powinieneś zniszczyć, zmiażdżyć i zburzyć inicjacje i uczynić je nieprzydatnymi do zabawy. Praktykuj wyzbycie się pragnienia inicjacji. Powinieneś zniszczyć, zmiażdżyć i zburzyć świadomość i uczynić ją nieprzydatną do zabawy. Praktykuj wyzbycie się pragnienia świadomości. Bo końcem pragnień Radha, jest Wygaśnięcie."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Agrios