Tytuł: Mowa o oku

O autorze: Mieczysław Gabryszewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.26.01

Cakkhu Sutta

Mowa o oku

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi - Mieczysław Gabryszewski

alternatywne tłumaczenie:

Sāvatthinidānaṃ. "Yo kho, bhikkhave, cakkhussa uppādo ṭhiti abhinibbatti pātubhāvo, dukkhasseso uppādo, rogānaṃ ṭhiti, jarāmaraṇassa pātubhāvo. Yo sotassa uppādo ṭhiti …pe… yo ghānassa uppādo ṭhiti … yo jivhāya uppādo ṭhiti … yo kāyassa uppādo ṭhiti … yo manassa uppādo ṭhiti abhinibbatti pātubhāvo, dukkhasseso uppādo, rogānaṃ ṭhiti, jarāmaraṇassa pātubhāvo. Yo ca, bhikkhave, cakkhussa nirodho vūpasamo atthaṅgamo, dukkhasseso nirodho, rogānaṃ vūpasamo, jarāmaraṇassa atthaṅgamo. Yo sotassa nirodho …pe… yo ghānassa nirodho … yo jivhāya nirodho … yo kāyassa nirodho … yo manassa nirodho vūpasamo atthaṅgamo, dukkhasseso nirodho, rogānaṃ vūpasamo, jarāmaraṇassa atthaṅgamo"ti.

W Savatthi. "To, co jest, mnisi, oka powstaniem, trwaniem, narodzinami, pojawieniem się, jest to cierpienia powstaniem, choroby trwaniem, starości i śmierci pojawieniem się. To, co jest ucha powstaniem, trwaniem …etc… to, co jest nosa powstaniem, trwaniem … to, co jest języka powstaniem, trwaniem … to, co jest ciała powstaniem, trwaniem … to, co jest umysłu powstaniem, trwaniem, narodzinami, pojawieniem się, jest to cierpienia powstaniem, choroby trwaniem, starości i śmierci pojawieniem się. To, co jest, mnisi, oka zniszczeniem, ustaniem, zanikiem, jest to cierpienia zniszczeniem, choroby ustaniem, starości i śmierci zanikiem. To, co jest ucha zniszczeniem …etc… to, co jest nosa zniszczeniem … to, co jest języka zniszczeniem … to, co jest ciała zniszczeniem … to, co jest umysłu zniszczeniem, jest to cierpienia zniszczeniem, choroby ustaniem, starości i śmierci zanikiem."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mieczysław Gabryszewski