Tytuł: Mowa "Radha i nie ja")

O autorze: Mieczysław Gabryszewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

view source

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.35.078

Rādhaanatta Sutta

Mowa "Radha i nie ja")

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi - Mieczysław Gabryszewski

alternatywne tłumaczenie:

"Yo kho, rādha, anattā tatra te chando pahātabbo. Ko ca, rādha, anattā? Cakkhu kho, rādha, anattā. Tatra te chando pahātabbo. Rūpā … cakkhuviññāṇaṃ … cakkhusamphasso … yampidaṃ cakkhusamphassapaccayā …pe… mano anattā … dhammā … manoviññāṇaṃ … manosamphasso… yampidaṃ manosamphassapaccayā uppajjati vedayitaṃ sukhaṃ vā dukkhaṃ vā adukkhamasukhaṃ vā tampi anattā. Tatra te chando pahātabbo. Yo kho, rādha, anattā tatra te chando pahātabbo"ti.

"To co, Radho, jest nie ja, teraz przez ciebie pragnienie (tego) powinno być porzucone. Zatem co, Radho, jest nie ja? Oko, Radho, jest nie ja. Teraz przez ciebie pragnienie (tego) powinno być porzucone. Formy (widziane) … świadomość oka … kontakt wzrokowy … a także to, co za przyczyną kontaktu wzrokowego …etc… umysł jest nie ja … dhammy … świadomość umysłu … kontakt umysłowy … a także to, co za przyczyną kontaktu umysłowego rodzi się, doświadczając szczęścia albo cierpienia, albo ani cierpienia i ani szczęścia, to także jest nie ja. Teraz przez ciebie pragnienie (tego) powinno być porzucone. To co, Radho, jest nie ja, teraz przez ciebie pragnienie (tego) powinno być porzucone."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mieczysław Gabryszewski