Tytuł: Mowa pytań o świat

O autorze: Agrios

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.35.082

Lokapañhā Sutta

Mowa pytań o świat

Tłumaczenie: Agrios

alternatywne tłumaczenie: Gabryszewski


Pewien mnich zbliżywszy się do Błogosławionego, pokłonił mu się z szacunkiem i usiadł z boku.
Siedząc, zwrócił się do Błogosławionego tymi słowami:
"Świat, mówi się 'świat'. W jakim sensie słowo to określa świat?"

"Jeśli się rozpada mnichu, to jest to nazywane światem. A co się rozpada?
Oko się rozpada. Kształty się rozpadają. Świadomość widzenia się rozpada. Kontakt wzrokowy się rozpada. Cokolwiek by nie powstało na bazie tego kontaktu, doświadczane jako przyjemność, przykrość, czy ani przyjemność ani przykrość, to również się rozpada.
Ucho się rozpada. Dźwięki się rozpadają. Świadomość słyszenia się rozpada. Kontakt słuchowy się rozpada. Cokolwiek by nie powstało na bazie tego kontaktu, doświadczane jako przyjemność, przykrość, czy ani przyjemność ani przykrość, to również się rozpada.
Nos się rozpada. Zapachy się rozpadają. Świadomość węchu się rozpada. Kontakt węchowy się rozpada. Cokolwiek by nie powstało na bazie tego kontaktu, doświadczane jako przyjemność, przykrość, czy ani przyjemność ani przykrość, to również się rozpada.
Język się rozpada. Smaki się rozpadają. Świadomość smaku się rozpada. Kontakt smakowy się rozpada. Cokolwiek by nie powstało na bazie tego kontaktu, doświadczane jako przyjemność, przykrość, czy ani przyjemność ani przykrość, to również się rozpada.
Ciało się rozpada. Dotyk się rozpada. Świadomość dotyku się rozpada. Kontakt czuciowy się rozpada. Cokolwiek by nie powstało na bazie tego kontaktu, doświadczane jako przyjemność, przykrość, czy ani przyjemność ani przykrość, to również się rozpada.
Umysł się rozpada. Idea się rozpada. Świadomość myśli się rozpada. Kontakt myślowy się rozpada. Cokolwiek by nie powstało na bazie tego kontaktu, doświadczane jako przyjemność, przykrość, czy ani przyjemność ani przykrość, to również się rozpada.
Jeśli się rozpada, to jest to nazywane światem."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Agrios