Tytuł: Mowa o przedmiocie zniszczenia

O autorze: Mieczysław Gabryszewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

view source

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.35.084

Palokadhamma Sutta

Mowa o przedmiocie zniszczenia

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi - Mieczysław Gabryszewski

alternatywne tłumaczenie:

Sāvatthinidānaṃ. Atha kho āyasmā ānando yena bhagavā tenupasaṅkami …pe… ekamantaṃ nisinno kho āyasmā ānando bhagavantaṃ etadavoca – "Loko, loko'ti, bhante, vuccati. Kittāvatā nu kho, bhante, lokoti vuccatī"i?

W Savatthi. Wtedy czcigodny Ananda do Błogosławionego zbliżył się …etc… czcigodny Ananda, który z boku usiadł, do Błogosławionego powiedział to: "Świat, świat", Panie, mówi się. Pod jakimże względem, Panie, mówi się 'świat'?"

"Yaṃ kho, ānanda, palokadhammaṃ, ayaṃ vuccati ariyassa vinaye loko. Kiñca, ānanda, palokadhammaṃ? Cakkhu kho, ānanda, palokadhammaṃ, rūpā palokadhammā, cakkhuviññāṇaṃ palokadhammaṃ, cakkhusamphasso palokadhammo, yampidaṃ cakkhusamphassapaccayā …pe… tampi palokadhammaṃ …pe… jivhā palokadhammā, rasā palokadhammā, jivhāviññāṇaṃ palokadhammaṃ, jivhāsamphasso palokadhammo, yampidaṃ jivhāsamphassapaccayā …pe… tampi palokadhammaṃ …pe… mano palokadhammo, dhammā palokadhammā, manoviññāṇaṃ palokadhammaṃ, manosamphasso palokadhammo, yampidaṃ manosamphassapaccayā uppajjati vedayitaṃ sukhaṃ vā dukkhaṃ vā adukkhamasukhaṃ vā tampi palokadhammaṃ. Yaṃ kho, ānanda, palokadhammaṃ, ayaṃ vuccati ariyassa vinaye loko"ti.

"To, Anando, co jest przedmiotem zniszczenia, o tym mówi się w Dyscyplinie Szlachetnego, (że jest to) świat. Zatem czym jest, Anando, przedmiot zniszczenia? Oko, Anando, jest przedmiotem zniszczenia, formy (widziane) są przedmiotem zniszczenia, świadomość oka jest przedmiotem zniszczenia, kontakt wzrokowy jest przedmiotem zniszczenia, a także to, co za przyczyną kontaktu wzrokowego …etc… to także jest przedmiotem zniszczenia …etc… język jest przedmiotem zniszczenia, smaki są przedmiotem zniszczenia, świadomość języka jest przedmiotem zniszczenia, kontakt smakowy jest przedmiotem zniszczenia a także to, co za przyczyną kontaktu wzrokowego …etc… to także jest przedmiotem zniszczenia …etc… umysł jest przedmiotem zniszczenia, dhammy są przedmiotem zniszczenia, świadomość umysłu jest przedmiotem zniszczenia, kontakt umysłowy jest przedmiotem zniszczenia, a także to, co za przyczyną kontaktu umysłowego powstaje, doświadczając szczęścia albo cierpienia, albo ani cierpienia i ani szczęścia, to także jest przyczyną cierpienia. To, Anando, co jest przedmiotem zniszczenia, o tym mówi się w Dyscyplinie Szlachetnego, (że jest to) świat."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mieczysław Gabryszewski