Tytuł: Druga mowa o praktyce

O autorze: Mieczysław Gabryszewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

view source

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.45.024

Dutiyapaṭipadā Sutta

Druga mowa o praktyce

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi - Mieczysław Gabryszewski

alternatywne tłumaczenie:

Sāvatthinidānaṃ. "Gihino vāhaṃ, bhikkhave, pabbajitassa vā micchāpaṭipadaṃ na vaṇṇemi. Gihi vā, bhikkhave, pabbajito vā micchāpaṭipanno micchāpaṭipattādhikaraṇahetu nārādhako hoti ñāyaṃ dhammaṃ kusalaṃ.

W Savatthi. "Prowadzącego domowe życie, mnisi, albo mnicha niewłaściwej praktyki ja nie pochwalam. Prowadzący domowe życie, mnisi, albo mnich, który wszedł na niewłaściwą ścieżkę za przyczyną niewłaściwej praktyki, nie jest tym, który ma sukcesy w realizacji metody i dobrej Dhammy.

Katamā ca, bhikkhave, micchāpaṭipadā? Seyyathidaṃ – micchādiṭṭhi …pe… micchāsamādhi. Ayaṃ vuccati, bhikkhave, micchāpaṭipadā. Gihino vāhaṃ, bhikkhave, pabbajitassa vā micchāpaṭipadaṃ na vaṇṇemi. Gihi vā, bhikkhave, pabbajito vā micchāpaṭipanno micchāpaṭipattādhikaraṇahetu nārādhako hoti ñāyaṃ dhammaṃ kusalaṃ.

Czym jest zatem, mnisi, niewłaściwa praktyka? Jak następuje - fałszywy pogląd …etc… fałszywe skupienie medytacyjne. O tym mówi się, mnisi, niewłaściwa praktyka. Prowadzący domowe życie, mnisi, albo mnich, który wszedł na niewłaściwą ścieżkę za przyczyną niewłaściwej praktyki, nie jest tym, który ma sukcesy w realizacji metody i dobrej Dhammy.

Gihino vāhaṃ, bhikkhave, pabbajitassa vā sammāpaṭipadaṃ vaṇṇemi. Gihi vā, bhikkhave, pabbajito vā sammāpaṭipanno sammāpaṭipattādhikaraṇahetu ārādhako hoti ñāyaṃ dhammaṃ kusalaṃ.

Prowadzącego domowe życie, mnisi, albo mnicha właściwą praktykę ja pochwalam. Prowadzący domowe życie, mnisi, albo mnich, który wszedł na właściwą ścieżkę za przyczyną właściwej praktyki, jest tym, który ma sukcesy w realizacji metody i dobrej Dhammy.

Katamā ca, bhikkhave, sammāpaṭipadā? Seyyathidaṃ – sammādiṭṭhi …pe… sammāsamādhi. Ayaṃ vuccati, bhikkhave, sammāpaṭipadā. Gihino vāhaṃ, bhikkhave, pabbajitassa vā sammāpaṭipadaṃ vaṇṇemi. Gihi vā, bhikkhave, pabbajito vā sammāpaṭipanno sammāpaṭipattādhikaraṇahetu ārādhako hoti ñāyaṃ dhammaṃ kusala"nti.

Czym jest zatem, mnisi, właściwa praktyka? Jak następuje - słuszny pogląd …etc… słuszne skupienie medytacyjne. O tym mówi się, mnisi, właściwa praktyka. Prowadzący domowe życie, mnisi, albo mnich, który wszedł na właściwą ścieżkę za przyczyną właściwej praktyki, jest tym, który ma sukcesy w realizacji metody i dobrej Dhammy."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mieczysław Gabryszewski