Tytuł: Kazanie wygłoszone w Sedace

O autorze: KrzysiekZ

Wersja pdf:

zobacz źródło

print

Wersja scribd:

Komentarz tłumacza:

Medakathālikā może znaczyć zarówno "patelnia" (meda + kathālikā), jak i "puchar wysadzany drogimi kamieniami" (medaka + thālikā). Tak czy siak, prawdziwy skarb:-)

SN.47.19

Sedaka Sutta

Kazanie wygłoszone w Sedace

Tłumaczenie

KrzysiekZ

alternatywne tłumaczenie: Jagodziński


Pewnego razu Błogosławiony przebywał wśród Sumbijczyków, w Sedace, mieście targowym, należącym do Sumby. Tam tak zwrócił się do mnichów:

„Zdarzyło się kiedyś, że pewien akrobata wzniósł bambusową tyczkę, a następnie zwrócił się do swojego ucznia Patelki: «Podejdź, mój drogi Patelko, i wspiąwszy się na bambusową tyczkę, stań na moich ramionach». «Dobrze, nauczycielu», odpowiedział Patelka i wspiąwszy się na bambusową tyczkę nauczyciela, stanął na jego ramionach. Wtedy akrobata powiedział do Patelki: «Ty, drogi Patelko, czuwaj nade mną, a ja będę czuwał nad tobą. W ten sposób, chroniąc jeden drugiego, czuwając jeden nad drugim, okażemy sprawność, otrzymamy zapłatę i bezpiecznie zejdziemy z bambusowej tyczki».

Gdy to zostało powiedziane, Patelka tak powiedział: «Nie, nie. To nie zadziała, nauczycielu! Ty czuwaj nad sobą, a ja będę czuwał nad sobą. W ten sposób chroniąc siebie, czuwając nad sobą, okażemy sprawność, otrzymamy zapłatę i bezpiecznie zejdziemy z bambusowej tyczki».”

„To była właściwa metoda”, rzekł Błogosławiony, „Tak jak powiedział uczeń Patelka do swego nauczyciela: «Będę czuwać nad sobą», tak też powinniście się ćwiczyć w Punktach Odniesienia Uwagi (satipaṭṭhana). «Będę czuwać nad innymi», tak też powinniście się ćwiczyć w Punktach Odniesienia Uwagi. Czuwając nad sobą, czuwa się nad innymi. Czuwając nad innymi, czuwa się nad sobą.”

„A jak czuwając nad sobą, czuwa się nad innymi? Poprzez częstą praktykę, jej uprawianie i rozwijanie, tak to czuwając nad sobą, czuwa się nad innymi.

A jak czuwając nad innymi, czuwa się nad sobą? Poprzez cierpliwość, niewyrządzanie krzywdy oraz umysł pełen dobroci i czynne współczucie, tak to czuwając nad innymi, czuwa się nad sobą.

«Będę czuwać nad sobą», … «Będę czuwać nad innymi», tak też powinniście się ćwiczyć w Punktach Odniesienia Uwagi. Czuwając nad sobą, czuwa się nad innymi. Czuwając nad innymi, czuwa się nad sobą.”

sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://www.tipitaka.org/romn/cscd/

angielska wersja: http://www.accesstoinsight.org/tipitaka/sn/sn47/sn47.019.than.html

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: KrzysiekZ