Tytuł: Mowa o początku

O autorze: Mieczysław Gabryszewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

view source

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.47.042

Samudaya Sutta

Mowa o początku

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi - Mieczysław Gabryszewski

alternatywne tłumaczenie: Agrios

"Catunnaṃ, bhikkhave, satipaṭṭhānānaṃ samudayañca atthaṅgamañca desessāmi. Taṃ suṇātha. Ko ca, bhikkhave, kāyassa samudayo? Āhārasamudayā kāyassa samudayo, āhāranirodhā kāyassa atthaṅgamo. Phassasamudayā vedanānaṃ samudayo, phassanirodhā vedanānaṃ atthaṅgamo. Nāmarūpasamudayā cittassa samudayo, nāmarūpanirodhā cittassa atthaṅgamo. Manasikārasamudayā dhammānaṃ samudayo, manasikāranirodhā dhammānaṃ atthaṅgamo"ti.

"O czterech, mnisi, podstawach uważności, o początku i o unicestwieniu będę nauczał. Słuchajcie tego! Jaki jest zatem, mnisi, początek ciała? Początek jedzenia jest ciała początkiem, zniszczenie jedzenia jest ciała unicestwieniem. Początek kontaktu jest uczuć początkiem, zniszczenie kontaktu jest uczuć unicestwieniem. Początek nazwy i formy jest umysłu początkiem, zniszczenie nazwy i formy jest umysłu unicestwieniem. Początek rozmyślania jest dhamm początkiem, zniszczenie rozmyślania jest dhamm unicestwieniem."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mieczysław Gabryszewski