Tytuł: Mowa o zniewoleniach

O autorze: Piotr Jagodziński

Wersja pdf:

view source

print

Wersja scribd:

Komentarz tłumacza:

Ta i kolejne sutty mają podobną, wręcz identyczną budowę. Z każdą kolejną suttą dodane są kolejne osiągnięcia (wspominane w tytułach kolejnych sutt) jakie powstają w kimś kto doskonali i praktykuje koncentrację dzięki uważności oddechu. W głównej mierze jest to zatem powtórzenie pierwszej sutty tej kolekcji czyli Ekadhamma Sutty (SN.54.01 – Mowa o jednej rzeczy).

Warto pomyśleć nad tym by choćby tę, najczęściej powtarzaną suttę w tej kolekcji spróbować nauczyć się na pamięć. Nie chodzi rzecz jasna o bezmyślne powtarzanie a raczej zapamiętanie przekazu, gdy w trakcie praktyki poczujemy, że brakuje nam informacji lub inspiracji, gdy zgubimy wątek bądź gdy umysł zacznie szukać przyjemności poza oddechem.
Takie ćwiczenie w zapamiętywaniu jest nie tylko zwiększaniem możliwości umysłu, który jest jak mięsień, to znaczy, im częściej poddaje się go wymagającym, acz pożytecznym zadaniom tym lepiej będzie sobie radził w codziennym życiu i rozwiązywaniu problemów dnia powszedniego. Oprócz tego warto zastanowić się także nad tym, czy takie zapamiętywanie nie powoduje przypadkiem, że budujemy fundament pod wchłonięcia medytacyjne (jhāny).

SN.54.17

Saṃyojanappahāna Sutta

Mowa o zniewoleniach

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi

Piotr Jagodziński


Mnisi, koncentracja dzięki uważności oddechu, gdy jest doskonalona, gdy jest praktykowana, prowadzi do wyzbycia się zniewoleń.

W jaki sposób, mnisi, koncentracja dzięki uważności oddechu, gdy jest doskonalona, gdy jest praktykowana, prowadzi do wyzbycia się zniewoleń?

Otóż, mnisi, mnich taki, udaje się w ustępy leśne, u stóp drzewa bądź w pustym pomieszczeniu siada ze skrzyżowanymi nogami, utrzymując wyprostowane ciało i umiejscawia swoją uważność przed sobą, w okolicach twarzy. W ten sposób świadomie wdycha, świadomie wydycha.
[1] Robiąc głęboki wdech, rozumie właściwie: „Robię głęboki wdech”. Robiąc głęboki wydech, rozumie właściwie: „Robię głęboki wydech”.
( …pe… - tak jak w Ekadhamma Sutta (SN.54.01 – Mowa o jednej rzeczy) …pe… )
[16] „Obserwując poniechanie, robię wdech"- tak praktykuje. „Obserwując poniechanie, robię wydech"- tak praktykuje.

W taki sposób, mnisi, koncentracja dzięki uważności oddechu, gdy jest doskonalona, gdy jest praktykowana, prowadzi do wyzbycia się zniewoleń.

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://www.tipitaka.org/romn/cscd/s0305m.mul0.xml

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/

Tłumaczenie: Piotr Jagodziński