Tytuł: Mowa o skupiskach

O autorze: Mieczysław Gabryszewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

view source

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.56.013

Khandha Sutta

Mowa o skupiskach

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi - Mieczysław Gabryszewski

alternatywne tłumaczenie:

"Cattārimāni, bhikkhave, ariyasaccāni. Katamāni cattāri? Dukkhaṃ ariyasaccaṃ, dukkhasamudayaṃ ariyasaccaṃ, dukkhanirodhaṃ ariyasaccaṃ dukkhanirodhagāminī paṭipadā ariyasaccaṃ.

"Cztery są, mnisi, szlachetne prawdy. Jakie cztery? Szlachetna prawda o cierpieniu, szlachetna prawda o przyczynie cierpienia, szlachetna prawda o zniszczeniu cierpienia, szlachetna prawda o ścieżce prowadzącej do zniszczenia cierpienia.

Katamañca, bhikkhave, dukkhaṃ ariyasaccaṃ? 'Pañcupādānakkhandhā' tissa vacanīyaṃ, seyyathidaṃ – rūpupādānakkhandho …pe… viññāṇupādānakkhandho. Idaṃ vuccati, bhikkhave, dukkhaṃ ariyasaccaṃ.

Katamañca, bhikkhave, dukkhasamudayaṃ ariyasaccaṃ? Yāyaṃ taṇhā ponobbhavikā nandirāgasahagatā tatratatrābhinandinī, seyyathidaṃ – kāmataṇhā, bhavataṇhā, vibhavataṇhā. Idaṃ vuccati, bhikkhave, dukkhasamudayaṃ ariyasaccaṃ.

Katamañca, bhikkhave, dukkhanirodhaṃ ariyasaccaṃ? Yo tassāyeva taṇhāya asesavirāganirodho cāgo paṭinissaggo mutti anālayo – idaṃ vuccati, bhikkhave, dukkhanirodhaṃ ariyasaccaṃ.

Katamañca, bhikkhave, dukkhanirodhagāminī paṭipadā ariyasaccaṃ? Ayameva ariyo aṭṭhaṅgiko maggo, seyyathidaṃ – sammādiṭṭhi …pe… sammāsamādhi – idaṃ vuccati, bhikkhave, dukkhanirodhagāminī paṭipadā ariyasaccaṃ. Imāni kho, bhikkhave, cattāri ariyasaccāni.

Jaka jest zatem, mnisi, szlachetna prawda o cierpieniu? 'Pięć skupisk chwytania', jest o niej mówione, jak następuje - skupisko chwytania form …etc… skupisko chwytania świadomości. O tym mówi się, mnisi, szlachetna prawda o cierpieniu.

Jaka jest zatem, mnisi, szlachetna prawda o przyczynie cierpienia? To, co jest pragnieniem prowadzącym do narodzin, związanym z przywiązaniem do przyjemności, tu i tam znajdującym przyjemność, jak następuje - pragnienie przyjemności zmysłowych, pragnienie istnienia, pragnienie posiadania. O tym mówi się, mnisi, szlachetna prawda o przyczynie cierpienia.

Jaka jest zatem, mnisi, szlachetna prawda o zniszczeniu cierpienia? To, co dla tego pragnienia jest właśnie brakiem całego pragnienia, zniszczeniem, porzuceniem, odrzuceniem, wyzwoleniem, wolnością od przywiązań. O tym mówi się, mnisi, szlachetna prawda o zniszczeniu cierpienia.

Jaka jest zatem, mnisi, szlachetna prawda o ścieżce prowadzącej do zniszczenia cierpienia? To jest właśnie szlachetna ośmioczęściowa ścieżka, jak następuje - właściwy pogląd …etc… właściwe skupienie medytacyjne. O tym mówi się, mnisi, szlachetna prawda o ścieżce prowadzącej do zniszczenia cierpienia. To są, mnisi, cztery szlachetne prawdy.

Tasmātiha, bhikkhave, 'idaṃ dukkha'nti yogo karaṇīyo …pe… 'ayaṃ dukkhanirodhagāminī paṭipadā'ti yogo karaṇīyo"ti.

Dlatego w tym świecie, mnisi, 'to jest cierpienie' - wysiłek powinien być uczyniony …etc… 'to jest ścieżka prowadząca do zniszczenia cierpienia' - wysiłek powinien być uczyniony."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mieczysław Gabryszewski