Tytuł: Mowa o prawdach

O autorze: Mieczysław Gabryszewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

view source

print

Wersja epub: epub2.jpg

SN.56.020

Tatha Sutta

Mowa o prawdach

Tłumaczenie na podstawie oryginalnego tekstu w Pāḷi - Mieczysław Gabryszewski

alternatywne tłumaczenie:

"Cattārimāni, bhikkhave, tathāni avitathāni anaññathāni. Katamāni cattāri? 'Idaṃ dukkha'nti, bhikkhave, tathametaṃ avitathametaṃ anaññathametaṃ, 'ayaṃ dukkhasamudayo'ti tathametaṃ avitathametaṃ anaññathametaṃ, 'ayaṃ dukkhanirodho'ti tathametaṃ avitathametaṃ anaññathametaṃ, 'ayaṃ dukkhanirodhagāminī paṭipadā'ti tathametaṃ avitathametaṃ anaññathametaṃ – imāni kho, bhikkhave, cattāri tathāni avitathāni anaññathāni. Tasmātiha, bhikkhave, 'idaṃ dukkha’nti yogo karaṇīyo …pe… 'ayaṃ dukkhanirodhagāminī paṭipadā'ti yogo karaṇīyo"ti.

"Cztery to są, mnisi, prawdy prawdziwe, nieomylne. Jakie cztery? 'To jest cierpienie', mnisi, to jest prawda, jest prawdziwa, jest nieomylna, 'to jest przyczyna cierpienia', to jest prawda, jest prawdziwa, jest nieomylna, 'to jest zniszczenie cierpienia', to jest prawda, jest prawdziwa, jest nieomylna, 'to jest ścieżka prowadząca do zniszczenia cierpienia', to jest prawda, jest prawdziwa, jest nieomylna - to są, mnisi, cztery prawdy prawdziwe, nieomylne. Dlatego tutaj, mnichu, 'to jest cierpienie' - wysiłek powinien być uczyniony …etc… 'to jest ścieżka prowadząca do zniszczenia cierpienia' - wysiłek powinien być uczyniony."


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Mieczysław Gabryszewski