POWRÓT DO SŁOWNIKA


Piąta księga Khuddaka Nikāyi. Składa się z pięciu rozdziałów [vagga]: Uraga, Cūla, Mahā, Atthaka oraz Pārāyana – w pierwszych czterech znajduje się łącznie pięćdziesiąt sześć krótkich liryków a w ostatnim szesnaście sutt.

Z trzydziestu ośmiu wierszy składających się na trzy pierwsze rozdziały, sześć pojawia się także w innych księgach Kanonu. Sugeruje to, że zapewne istniały one niezależnie, jako powszechnie znane liryki, które następnie zostały włączone do Sutta Nipāty.

Czwarty rozdział wymienia się jako niezależną pracę w Saṃyutta Nikāyi, Vinaya Piṭace oraz Udānie i był on prawdopodobnie blisko powiązany z ostatnim rozdziałem – Pārāyana, ponieważ Niddesa stanowiące ich komentarz, nie wspominają nic o trzech poprzednich rozdziałach. (Więcej informacji na ten temat: Law, Pāli Literature i.232f.)

Dīghābhānaka zaliczają Sutta Nipātę do Abhidhamma Piṭaki (DA.i.15).

Komentarz doń został napisany przez Buddhaghosę i nosi tytuł Paramatthajotikā (q.v.).


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook


POWRÓT DO SŁOWNIKA


Słownik w języku angielskim

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

64px-Heckert_GNU_white.svg.png

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:

Uznaniem autorstwa może być przypis wskazujący na adres strony internetowej odwołujący się do tego dzieła.