POWRÓT DO SŁOWNIKA


Pewnego razu Bodhisatta przewodził karawanie składającej się z pięciuset powozów. Ostatniej nocy podróży, gdy powozy przedzierały się przez pustynię, przewodnik zasnął a woły zbłądziły, oddalając się od celu podróży. JGdy przewodnik się ockną, natychmiast zatrzymał karawanę. Ludzi popadli w rozpacz, tym bardziej że skończyły im się zapasy wody. Bodhisatta nakazał wykopanie studni. Po wykopaniu sześćdziesięciu łokci, natrafiono na skały. Ludzi ogarnęła bezradność, tylko jeden chłopiec nie stracił wiary i kopał dalej. Dzięki niemu karawana zdobyła wodę i szczęśliwie dotarła do celu.

Opowieść nawiązywała do pewnego młodego mężczyzny z Sāvatthi, który wstąpił do Zakonu, nie mógł jednak uzyskać wglądu, pomimo praktyki medytacji. Ogarnęła go rozpacz, na co jego towarzysze zabrali go do Buddhy. Chłopak ten utożsamiany jest z chłopcem z przypowieści (J.i.106-110).


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook


POWRÓT DO SŁOWNIKA


Słownik w języku angielskim

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

64px-Heckert_GNU_white.svg.png

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:

Uznaniem autorstwa może być przypis wskazujący na adres strony internetowej odwołujący się do tego dzieła.