dsc2034.jpg

Ayya Vimala jest nie-binarną osobą członkowską zakonu buddyjskiego, urodzoną w Holandii w 1967 roku, przed wyświęceniem studiującą na kierunku geofizyka i MBA.

Od najmłodszych lat było zainteresowane medytacją, ale z naukami buddyjskimi zetknęło się dopiero w 2001 roku. Praktykując przez pewien czas w tradycji Goenki, zapragnęło wyświęcenia. Przyjęło tymczasowe święcenia w klasztorze Pyu Tawye w Birmie w 2008 roku, gdzie uświadomiło sobie nierówność płci w tradycyjnych krajach buddyjskich. Po spotkaniu z kilkoma w pełni wyświęconymi mniszkami i z Ajahnem Brahmem, zainteresowało się pełnymi święceniami, aby pomóc wspierać linię bhikkhunī i utorować drogę kobietom do przyjęcia pełnych święceń, tak jak od zawsze mogli to robić mężczyźni.

Po spędzeniu czasu w klasztorach w Niemczech i Australii, ostatecznie przyjęło wyższe święcenia jako bhikkhunī w Los Angeles w 2016 roku, a Ayya Gunasārī z klasztoru Mahapajapati była nauczycielką przyjmującą.

W Australii spotkałó się z Bhante Sujato, w 2013 roku Czc. Vimala dołączyło do zespołu SuttaCentral.net. Opublikowanych zostało tam kilka artykułów autorstwa Czc. Vimali na temat wyzwań i dyskryminacji, z jaką spotykają się kobiety i osoby LGBTIQA+ w buddyjskich placówkach.

Ayya Vimala jest jedną z członkowskich osób założycielskich Samita ASBL, belgijskiej fundacji, której celem jest wspieranie Tilorien, wspólnoty klasztornej opartej na wczesnych naukach buddyjskich. Klasztor Tilorien został założony w celu zapewnienia miejsca praktyki dla bhikkhunī oraz pozostałych kobiet, zarówno świeckich jak i w szatach, jednocześnie wspierając osoby LGBTIQA+ i inne niedostatecznie reprezentowane grupy, by mogły rozwijać się w Dhammie.

Czc. Vimala jest również jedną z głównych osób tworzących BuddhaNexus.net w Numata Center for Buddhist Studies na Uniwersytecie w Hamburgu.

Tłumaczenia artykułów Ayya Vimali

Wersja na stronie DOWNLOAD
Mowa Dhammy online 27.11.2022 - Spotkanie online z Czc. Vimalą mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Mowa Dhammy online 27.08.2023 - Spotkanie online z Czc. Vimalą mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg