5114029.jpeg

Bhante Vimalaramsi od ponad 40 lat praktykuje i naucza medytacji. Przedstawia medytację w kontekście najwcześniejszych tekstów buddyjskich, by zgłębić prawdziwe nauki Buddhy.

Bhante Vimalaramsi pobierał nauki u mnichów noszących tytuł „Bhivamsa”. Pośród nich byli: Czcigodny U Pandita, U Lakkhana, U Silananda, U Janaka, U Dhammananda, U Dhammapia. Był również uczniem takich nauczycieli jak Mingun Sayadaw, który znał na pamięć całą Tipitakę, czy obdarzony czystą pamięcią audiograficzną Sayadaw U Thatilla.

Innymi nauczycielami, z którymi spędził czas byli Czcigodny K. Sri Dhammananda, Czcigodny Punnaji, Ajahn Yanitra, Ajahn Buddhadasa, Ajahn Cha Lee, Ajahn Santititho oraz wielu innych Tajskich nauczycieli.

Uczestniczył również w czterodniowej wizycie J.Ś. Dalajlamy, podczas której zaplanowano otwartą dyskusję na temat Dhammy.

Zmiana kierunku

W ciągu pierwszych dwudziestu lat treningu Bhante Vimalaramsi przyjmował stanowisko ucznia, wierzącego we wszystko, co mówi nauczyciel i podążającego bezkrytycznie za jego instrukcjami. W tym czasie bardzo intensywnie praktykował Vipassanę. Powiedziano mu, że jego trening dobiegł końca i powinien sam nauczać innych. Nie był jednak przekonany, że odnalazł kres cierpienia.

Podczas ostatnich dziesięciu lat, pod wpływem pewnego starszego mnicha, poświęcił się „bezpośredniemu doświadczeniu dzięki studiowaniu sutt i medytacji”. Taką zmianę kierunku spowodowało spotkanie w Malezji nauczyciela ze Sri Lanki imieniem Bhante Punnaji, który wskazał mu nowy kierunek. Poradził mu aby „studiować bezpośrednio sutty i odpuścić poleganie na komentarzach”. Powiedział: „Czytaj tylko sutty, potem praktykuj”. Było to bardzo znaczące, gdyż komentarze wyznaczały sposób w jaki w tym czasie Bhante Vimalaramsi postrzegał całą Dhammę. Nie chodziło o porzucenie komentarzy, ale jedynie o usytuowanie ich z powrotem na pierwotnej pozycji jako punktu odniesienia do własnej praktyki i tekstów sutt.

Gdy Bhante Vimalaramsi zaczął tak postępować, w pierwszym rzędzie odkrył zazębiającą się naturę Nauk. W każdej sutcie był w stanie odnaleźć elementy Czterech Szlachetnych Prawd, Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki i bezosobowego procesu Współzależnego Powstawania, będących rdzeniem nauk. Uświadomił sobie, że słowo „sutta” dosłownie oznacza „nić” i tak jak z połączonych nici powstaje ubranie, tak pojedyncza nić brana osobno nie równa się całemu ubraniu. Poprzez swoje własne doświadczenie odkrył, że Czcigodny Punnaji miał racje. Gdy podążył w tym kierunku Szlachetna Ośmioraka Ścieżka nabrała prawdziwego znaczenia.

Obecnie Bhante Vimalaramsi prowadzi własne odosobnienia w Malezji, Niemczech, Indonezji, Korei Południowej, a także w różnych miejscach na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przez ostatnie osiem lat prowadził coroczne odosobnienia w centrum Joshua Tree, a obecnie w regionie San Francisco.

Otwarcie Centrum Odosobnień w USA

W 2003 roku założył United international Buddha Dhamma Society [UIBDS], a w 2005 roku na terenie gór Ozark w pobliżu Annopolis w stanie Missourii utworzył ośrodek medytacyjny Dhamma Sukha Meditation Center [DSMC] oraz klasztor. Obecnie mieszka tam będąc nauczycielem dla osób przyjeżdżających na indywidualne odosobnienia oraz oferując dla każdego zainteresowanego zajęcia z czytania sutt. Podczas sezonu zimowego podróżuje po Azji i Europie prowadząc odosobnienia.

Książki

  • The Anapanasati Sutta: A Practical Guide to Mindfulness of Breathing and Tranquil Wisdom Meditation, 1998-2006
  • Breath of Love, 2012
  • Moving Dhamma Volume 1, 2013
  • Moving Dhamma Volume 2, 2014 TBD
  • Seria Dhamma Leaf, 2014:

1. MN 36 „The Greater Discourse to Saccaka”
2. MN 9 „Harmonious Perspective”
3. MN 148 „The 6 sets of 6”

Tytuły

Czcigodny „Bhante” Vimalaramsi Mahathera - Dożywotni reprezentant Stanów Zjednoczonych Ameryki w Światowej Konferencji Buddyjskiej w Japonii, 2006, 2008, oraz 6. Zjazd Buddyjski, Japonia, Grudzień 2014.

Opat Dhamma Sukha Meditation Center w Annapolis, MO.

Wersja na stronie DOWNLOAD
Medytacja wybaczania - Wybaczanie jest częścią miłującej dobroci. Ten rodzaj medytacji może oczyścić blokady biorące się z przywiązania, z niechęci do rzeczy, które przydarzyły się w przeszłości. Należy ją rozpocząć od wybaczenia sobie. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Praktyczny przewodnik do medytacji miłującej dobroci (metty) - mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Instrukcje do praktykowania miłującej dobroci - mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Wprowadzenie do medytacji wybaczania - Skuteczna metoda w usuwaniu blokad, które hamują miłującą dobroć oraz życie pełnią życia mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Instrukcja do medytacji wybaczania - mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
O depresji, uważności i mądrości - Bhante Vimalaramsi w wykładzie mówi o tym czym jest depresja i w jaki sposób można z nią sobie radzić dzięki umiejętnym technikom medytacji, rozwijaniu uważności oraz pewnym technikom, które odkrył i sprawdził na sobie. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
O rozluźnieniu w medytacji - Krótka mowa o znaczeniu rozluźniania napięć podczas medytacji. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Wprowadzenie do metty - Mowa wyjaśniająca praktykę medytacji miłującej dobroci. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg