Ajahn Viradhammo - wikihasło

Viradhammo.jpg

Czcigodny Ajahn Viradhammo urodził się w Esslingen, w Niemczech w 1947 roku, w rodzinie łotewskich emigrantów. Wyjechał z rodzicami do Kanady, gdy miał pięć lat. Studiował inżynierię na Uniwersytecie Toronto, jednak życie akademickie go rozczarowało, więc w 1969 roku przerwał studia i wyjechał do pracy w Niemczech, by następnie rozpocząć podróżowanie, żeby poznać świat i doświadczyć innych kultur. W późniejszym czasie, kiedy mieszkał w Indiach, zetknął się z buddyzmem, dzięki temu, że spotkał sāmaṇerę Bodhesako, który zapoznał go z pismami czcigodnego Ñāṇavīry. Dotarł w końcu do Tajlandii, gdzie w 1973 roku został nowicjuszem w Wat Mahathat, a w roku następnym przyjął pełne święcenia w Wat Pah Pong od Ajahna Chaha. Był jednym z pierwszych mieszkańców w innym klasztorze – Wat Pah Nanachat.

W 1977 roku, po czterech latach pobytu w Tajlandii, powrócił do Kanady, by spotkać się z rodziną. Nie wrócił już do Tajlandii, gdyż został poproszony przez Ajahna Chaha o przyłączenie się do Ajahna Sumedho w Hampstead Vihara w Londynie. Przez kolejne lata brał udział w tworzeniu klasztorów w Chithurst i Harnham.

W 1985 roku, na zaproszenie Wellington Theravāda Buddhist Association, wyjechał w towarzystwie czcigodnego Thanavarodo do Nowej Zelandii, gdzie mieszkał przez 10 lat i założył klasztor Bodhinyanarama.

W 1995 roku przyjechał do Wielkiej Brytanii, by wspomóc Ajahna Sumedho w prowadzeniu klasztoru Amaravati. Spędził tam 4 lata, zanim powrócił do Nowej Zelandii. Obecnie jest zaangażowany w tworzenie klasztoru Tisarana (Tisarana Buddhist Forest Monastery) we wschodniej Kanadzie, jednocześnie od 2002 roku przez 9 lat opiekował się swoją matką, aż do jej śmierci.

Ajahn Viradhammo dwukrotnie odwiedził Polskę. W latach 1997 i 1999 przeprowadził warsztaty medytacji w Białymstoku. W tym samym czasie zainspirował grupę Łotyszów do zorganizowania odosobnienia medytacyjnego na Łotwie. Powstałe tam później łotewskie Stowarzyszenie Theravādy działa prężnie do dziś.

Tłumaczenia artykułów Ajahn Viradhammo

Wersja na stronie DOWNLOAD
Akceptacja i odpowiedzialność mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Centrum i obrzeża - Uświadomienie sobie pożądania to pozostawanie w "centrum". Odejście pożądania to jeden ze sposobów w jaki określamy Nibbanę - ustanie pożądania, położenie kresu pożądaniom. mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Dhamma i życie rodzinne mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
I co z tego? mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Koniec reinkarnacji mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Moralność, medytacja, mądrość mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Próbując znaleźć tę słodką mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Rozmyślając o życiu Buddy mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Wcielając nauki w życie mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg
Życie z uczuciem mobi2.jpg epub2.jpg pdf.jpg